Czy w Polsce można kupić niedrogie mieszkanie na sprzedaż? Dysponując kwotą do 200 000 złotych, szanse na zakup atrakcyjnej nieruchomości wydają się znikome. Czy jednak rzeczywiście? Czasami na rynku można znaleźć tanie nieruchomości, które po odpowiednim remoncie lub modernizacji, mogą stać się prawdziwymi perłami.

Spis treści:

Ceny lokali mieszkalnych wciąż wysokie

Program Pierwsze Mieszkanie kontra wzrosty cen

Polacy zainteresowani rządowym wsparciem

Niedrogie M.?

Remont we własnym zakresie dobrym rozwiązaniem

Podsumowanie

Mieszkania na sprzedaż wciąż drogie

Ceny mieszkań na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości utrzymują wysokie stawki. W pierwszym półroczu 2023 roku dało się widzieć pewne spowolnienie. Ceny zaczęły wyhamowywać, ale też nie było mowy o tym, aby miały nagle zacząć spadać. Na rynku zapanowała swego rodzaju stagnacja. Jednak już w lipcu sytuacja się odmieniła. Wtedy właśnie, w dniu 1 lipca br., wystartował nowy program oferowany przez rząd – Pierwsze Mieszkanie. Paradoksalnie, zamiast zwiększyć szanse Polaków na zakup nieruchomości mieszkalnej w dobre cenie, wartość nieruchomości zaczęła rosnąć.


fot. WGN Nowa Sól / Mieszkanie na sprzedaż w Nowej Soli

Po wprowadzeniu w życie rządowego programu, ceny lokali mieszkalnych zaczęły iść w górę

Celem rządowego programu Pierwsze Mieszkanie jest umożliwienie Polakom nabycia własnej nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Rozsądne byłoby więc z perspektywy potencjalnych nabywców, gdyby ceny lokali mieszkalnych zaczęły iść w dół. Tymczasem deweloperzy zaczęli podnosić ceny swoich lokali mieszkalnych. Prywatni nabywcy zrobili to samo. Nie można tu wprawdzie mówić o diametralnych podwyżkach cen, jednak te, do których doszło, są na rynku widoczne. Mimo wszystko Polacy zdają się nie zrażać bieżącą sytuacją. Ilość osób, która chce zostać beneficjentami programu Pierwsze Mieszkanie wciąż rośnie.

Program Pierwsze Mieszkanie cieszy się zainteresowaniem

Rządowy program cieszył się zainteresowaniem jeszcze przed tym, jak został uruchomiony. Proces jego tworzenia i uruchamiania śledzili Polacy, którzy planowali skorzystać z form wsparcia, jakie oferowane są w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Dla jednych bardziej atrakcyjną formą wsparcia jest Bezpieczny kredyt 2%. Inni z kolei planują gromadzić oszczędności na poczet zakupu nieruchomości w przyszłości. Umożliwi im to wariant Konto Mieszkaniowe. Kiedy program został uruchomiony, co miało miejsce w dniu 1 lipa 2023 roku, Polacy ruszyli z wnioskami do banków komercyjnych. Nie wszystkie zdecydowały się na podjęcie współpracy z rządem, w przypadku niektórych trwają jeszcze ustalenia. Te jednak, które wystartowały z ofertą w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, musiały zmierzyć się z falą osób zainteresowanych wsparciem od rządu.


fot. WGN Kalisz / Mieszkanie na sprzedaż w Kaliszu

Tanie mieszkania na sprzedaż w ofercie biur WGN

Czy na polskim rynku nieruchomości dostępne są tanie mieszkania na sprzedaż? Postanowiliśmy to sprawdzić. Przyjrzeliśmy się ofertom lokali mieszkalnych, które dostępne są w ofercie biur WGN. Jak się okazuje, część z nich odznacza się naprawdę atrakcyjnymi cenami.

WGN Częstochowa jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego, który zlokalizowany jest w Częstochowie. Mieszkanie na sprzedaż znajduje się na 4 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku. Jest to kawalerka o powierzchni nieco ponad 31 metrów kwadratowych. Budynek, w którym znajduje się mieszkanie na sprzedaż, został oddany do użytku w 1980 roku. Lokal mieszkalny wymaga odświeżenia. Cena ofertowa wynosi 185 000 złotych.

WGN Głogów jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w Głogowie. Przestronna kawalerka ma powierzchnię około 29,5 metrów kwadratowych. Lokal mieszkalny mieści się na 3 piętrze w 11.kondygnacyjnym budynku. Lokal mieszkalny wymaga niewielkiego remontu i umeblowania. Cena ofertowa wynosi 155 000 złotych.

Kolejnym przykładem jest oferta z biura WGN Nowa Sól. Biuro to jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości o charakterze mieszkalnym, która położona jest w Nowej Soli. Jest to dwupokojowy lokal mieszkalny o powierzchni prawie 33 metrów kwadratowych. Mieszkanie na sprzedaż znajduje się na 3 piętrze w 4.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Do lokalu mieszkalnego przynależy balkon. M. jest urządzone w nowoczesnym stylu i gotowe do zamieszkania. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 195 000 złotych.

WGN Polkowice jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w Lesznie Górnym. Lokal mieszkalny oferuje dostęp do 2 komfortowych pokoi. Mieszkanie na sprzedaż liczy nieco ponad 48 metrów kwadratowych i zlokalizowane jest na parterze 4.kondygnacyjnej kamienicy. Stan techniczny jest dobry i w lokalu można śmiało zamieszkać zaraz po zakupie. Do lokalu mieszkalnego przynależy garaż oraz działka uprawna. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 139 000 złotych.

WGN Żagań jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego, który zlokalizowany jest w Żaganiu. Mieszkanie na sprzedaż ma powierzchnię 34,5 metrów kwadratowych. Lokal mieszkalny liczy 2 komfortowe pokoje i jest zlokalizowany na 2 piętrze w 5.kondygnacyjnym bloku mieszkalnym. Lokal mieszkalny nadaje się do zamieszkania, jednak wymaga remontu i doposażenia. Do mieszkania na sprzedaż przynależy piwnica. Budynek został oddany do użytku w 1989 roku. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 170 000 złotych.

Lokale mieszkalne do remontu dobrą alternatywą

Osoby, które nie mogą, lub nie chcą skorzystać z rządowego wsparcia w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, mogą szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest nabycie mieszkania na sprzedaż do remontu. Lokale mieszkalne, które wymagają dodatkowego wkładu finansowego, można niejednokrotnie nabyć nawet za kwotę mniejszą, niż 200 000 złotych. Pozostałą w budżecie kwotę właściciel nieruchomości może przeznaczyć na jej remont. W przypadku braku wystarczająco wysokiej kwoty, właściciel lokalu mieszkalnego może wykańczać go stopniowo, pomieszczenie po pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że nie obciąża w jednym czasie domowego budżetu inwestora i pozwala mu na realizację postępu prac, która będzie dostosowana do jego możliwości materialnych i czasowych. Często bowiem to właściciele wykańczają lokale mieszkalne własnymi siłami.

Nie trzeba dysponować ogromnym budżetem, żeby spełnić marzenie o zakupie M.

Jak widać, choćby na podstawie powyższych przykładów ofert z biur WGN, nie trzeba dysponować bardzo wysokim budżetem, ale zrealizować marzenie o nabyciu lokalu mieszkalnego. Inwestor może zdecydować się na różne rozwiązania, które umożliwią mu realizację marzenia i otworzą drogę do poszukiwania idealnego mieszkania na sprzedaż. Osoby takie mogą albo skorzystać ze wsparcia od rządu w postaci programu Pierwsze Mieszkanie, albo poświęcą czas na poszukiwanie niedrogiego lokalu mieszkalnego, który będzie mieścił się w ich budżecie. Nawet, jeśli budżet ten jest mały, na rynku można znaleźć naprawdę niedrogie nieruchomości. W następnym kroku inwestor musi po prostu poświęcić czas na to, aby przywrócić taki lokal mieszkalny do czasów świetności.