Czy mieszkania na sprzedaż zlokalizowane w centrum miasta wciąż uznawane są za najbardziej atrakcyjne? Z pewnością dla wielu osób bliskość ścisłego centrum miasta w dalszym ciągu stanowi ogromny atut. Jednak preferencje nabywców cały czas ulegają zmianom. Z roku na rok daje się zauważyć przyrost bardziej odległych od centrum projektów mieszkaniowych, które szybko się wyprzedają. Czy stoi za tym atrakcyjna lokalizacja, czy może jednak niższa cena za metr kwadratowy nieruchomości?

Spis treści:

Lokale mieszkalne dostępne na rynku

Jakie M. sprzedają się najszybciej?

Nowych projektów wciąż przybywa

Co wolą kupujący?

Rządowe wsparcie wspomaga mieszkaniówkę

Podsumowanie

Polski rynek mieszkań na sprzedaż z szerokim wachlarzem ofert

Polski rynek mieszkań na sprzedaż z całą pewnością można zaliczyć do różnorodnych. Przekrój zróżnicowanych lokali mieszkalnych jest bardzo duży, nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale także w mniejszych miejscowościach. Nabywcy mogą wybierać spośród zróżnicowanego metrażu, od kompaktowych kawalerek, po apartamenty oferujące 5-6 pokoi. Różny jest też standard poszczególnych inwestycji, a także ich lokalizacja. Jedne osiedla realizowane są w ścisłym centrum, podczas gdy inne całkiem na obrzeżach. Obie lokalizacje odznaczają się dużym zainteresowaniem. Jednak co za tym stoi? Czy kupujący chętnie wybierają obrzeża miast, czy może do takiego wyboru skłania ich niższa cena za mieszkania na sprzedaż?

Małe metraże najszybciej schodzą z rynku

Najpierw warto przyjrzeć się temu, jakie lokale mieszkalne najszybciej schodzą z rynku. Standardowo, na kupujących najkrócej czekają kawalerki oraz lokale dwupokojowe. Ale czy sprzedają się one najszybciej ze względu na niższą cenę? Niekoniecznie zawsze tak jest. Osoba, która decyduje się na zakup kawalerki, mogłaby poszukać większego mieszkania na sprzedaż na obrzeżach miasta, które w tej samej cenie zaoferuje jeden dodatkowy pokój. Niemniej osoby te wolą kupić mniejszy lokal mieszkalny, który jednak mieści się w ścisłym centrum. Szybko sprzedają się też lokale mieszkalne, do których przynależą ogródki. Takie M. zlokalizowane są na parterze. Osoby, które preferują większe poczucie prywatności, mogą wybrać lokal mieszkalny na najwyższej kondygnacji, który posiada przestronny taras lub loggię.

Deweloperzy wciąż budują

Deweloperzy cały czas przeglądają oferty wolnych działek budowlanych, które mogliby nabyć pod swoje przyszłe inwestycje. Niestety, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, o tego rodzaju tereny jest coraz trudniej. Nabycie działki inwestycyjnej w ścisłym centrum miasta jest tym trudniejsze i bardzo kosztowne. Oczywiście deweloperzy odbijają sobie ten wydatek w cenach lokali mieszkalnych, jakie trafią w danej lokalizacji do sprzedaży. Niemniej zakup działki w centrum to kosztowny projekt. Na obrzeżach miast także jest coraz trudniej o atrakcyjny teren pod budowę osiedla mieszkaniowego. Póki co jednak problem ten nie dotyka deweloperów w tak znaczącym stopniu, jak poszukiwanie wolnych terenów w ścisłym centrum miasta. Część deweloperów celowo omija centrum miasta i poszukuje gruntów budowlanych na obrzeżach. Wiedzą oni, że inwestycje te spotkają się z zainteresowaniem ze strony nabywców, i nie są w błędzie. Mieszkania na sprzedaż położone z dala od centrum rzeczywiście cechują się często dużo atrakcyjniejszą ceną. Dodatkowo zapewniają kupującym to, czego nie może dać im centrum miasta – większe poczuci prywatności i ciszę.

Czy mieszkania na sprzedaż zlokalizowane w centrum wciąż są najbardziej atrakcyjne?

Jeszcze raz stajemy więc przed pytaniem – czy mieszkania na sprzedaż, które są zlokalizowane w centrum aglomeracji miejskiej, to rzeczywiście najbardziej atrakcyjna opcja zakupowa? Oczywiście jest to pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji nabywców. Dla jednych osób mieszkanie w ścisłym centrum miasta, blisko tętniącej życiem miejskiej tkanki, jest najlepszym wyborem. Na taką lokalizację mieszkania na sprzedaż chętnie decydują się osoby młode, które wchodzą w dorosłe życie i prowadzą aktywne życie towarzyskie i kulturalne. Jednak nie każdemu ścisłe centrum odpowiada.

Rodziny z dziećmi chętnie poszukują lokali mieszkalnych, które są oddalone od ścisłego centru miasta i oferują więcej swobody, ciszy i spokoju. Osobom takim zależy częściej na bliskości dużej liczby terenów zielonych i rekreacyjnych, jak parki, lasy, stawy czy duże, otwarte place zabaw. Oczywiście decydując się na wybór lokalizacji z dala od centrum nabywcy muszą się liczyć z mniej rozbudowaną infrastrukturą otoczenia. Lokale handlowe i usługowe często dopiero rozwijają się na obrzeżach, jednak już teraz w wielu puntach w dużych miastach inwestorzy wyprzedają deweloperów i realizują projekty komercyjne w miejscach, gdzie dopiero powstają osiedla mieszkalne. Oczywiście należy się liczyć z tym, że jednym z ważnych kryteriów wyboru jest cena nieruchomości.
Czasami nawet, jeśli ktoś chce kupić lokal mieszkalny w centrum, musi z tego zrezygnować z uwagi na wysoką cenę mieszkania na sprzedaż. Lokale mieszkalne położone na obrzeżach miast w dalszym ciągu przyciągają nabywców niższymi cenami.

Program „Pierwsze Mieszkanie” wsparciem dla nabywców

Ze wsparciem dla nabywców lokali mieszkalnych przychodzi nowy rządowy program – „Pierwsze Mieszkanie”. Jego zadaniem jest wspomóc Polaków w zakupie pierwszego lokalu mieszkalnego. Beneficjenci programu mogą skorzystać z opcji „Bezpieczny kredyt 2%”, która daje możliwość uzyskania w banku kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach.

Drugą opcją jest „Konto mieszkaniowe”, na którym beneficjent programu „Pierwsze Mieszkanie” może gromadzić środki finansowe na zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym w przyszłości. Program wszedł w życie w dniu 1 lipca 2023 roku i początkowo spotkał się z falą zainteresowania. Obecnie na rynku można zauważyć większe uspokojenie, jednak w porównaniu do początku tego roku, liczba zapytań o mieszkania na sprzedaż wzrosła.

Przyszłość sektora mieszkaniowego w Polsce

Co czeka polski sektor mieszkaniowy? Deweloperzy muszą się nastawić na realizację większej ilości projektów inwestycyjnych na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich. O ile zainteresowanie lokalami mieszkalnymi w centrum wciąż jest duże, to jednak cały czas spada dostępność wolnych działek, które nadawałyby się pod budowę osiedli mieszkaniowych. Ponadto obrzeża miasta dają deweloperom większą swobodę przy wyborze idealnej działki, a także wielkości planowanej inwestycji. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy lepsze są mieszkania na sprzedaż w centrum, czy może te na obrzeżach dużych miast. Wiele zależy od indywidualnych preferencji nabywców.

Co więcej, czasem decyzja o lokalizacji zapada ze względu na cenę lokalu mieszkalnego. Niemniej rzeczywiście daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie inwestycjami, które znajdują się blisko granic miasta. Nabywców przyciągają nie tylko niższe ceny lokali mieszkalnych, ale również większe poczucie spokoju i prywatności. W mniej zaludnionych lokalizacjach łatwiej zacieśniają też też więzy międzysąsiedzkie, na czym wielu osobom zależy. W ścisłym centrum, gdzie liczba ludzi skumulowanych blisko siebie jest duża, można mówić o paradoksalnie większej anonimowości i słabszych więzach międzysąsiedzkich. Ostatecznie wybór lokalizacji jest jednak kwestią bardzo indywidualną.