Osoby poszukujące obecnie idealnego mieszkania na sprzedaż, mają w czym wybierać. Ofert na rynku jest sporo, przy czym są one na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie M., które spełni jego oczekiwania. Nabywcy zawsze stają przed dylematem, jaka lokalizacja nieruchomości będzie najlepsza. Czy zdecydować się na centrum miasta, czy może postawić na jego obrzeża? Obie opcje mają swoje zalety oraz wady.

Spis treści:

Mieszkaniówka rośnie na terenie całego kraju

Jaka jest przyszłość sektora lokali mieszkalnych?

Co wybrać?

Rządowy program zachęci nabywców do kupowania M.?

Deweloperzy wciąż aktywni

Polski sektor mieszkaniowy ma się dobrze

Oferta mieszkań na sprzedaż w Polsce jest interesująca i różnorodna. Lokale mieszkalne dostępne są w bardzo zróżnicowanych lokalizacjach, prezentują różny standard, metraż, odznaczają się też innym poziomem rozbudowania infrastruktury otoczenia. Dzięki temu, że deweloperzy cały czas aktywnie działają na rynku, dostępność różnorodnych lokali mieszkalnych cały czas się utrzymuje. Kupujący mają więc szeroki wachlarz ofert do wyboru. Mogą wybrać taki lokal mieszkalny, który będzie im odpowiadał zarówno pod kątem cech, jak również ceny nieruchomości.

Był kryzys, teraz może być już tylko lepiej…?

W ubiegłym roku dało się zaobserwować wyciszenie na rynku mieszkaniowym w całym kraju. Spadła ilość zapytań ofertowych kierowanych do biur nieruchomości. Być może powodem były zbyt wysokie już ceny lokali mieszkalnych. Innym wytłumaczeniem może być też oczekiwanie przez osoby planujące nabycie nieruchomości, aż uruchomiony zostanie nowy rządowy program – „Pierwsze Mieszkanie”. I rzeczywiście – program ruszył w dniu 1 lipca 2023 roku i od tego momentu zainteresowanie lokalami mieszkalnymi wzrosło. Po pierwszym boomie nastało uspokojenie, jednak można powiedzieć, że sektor mieszkaniowy w Polsce wyszedł z letargu.

Mieszkania na sprzedaż – centrum kontra obrzeża

Zarówno mieszkania na sprzedaż w ścisłym centrum miasta, jak i mieszkania na sprzedaż na obrzeżach, mają swoje zalety oraz wady. Jeśli chodzi o lokale mieszkalne położone w ścisłym centrum, to do ich zalet można zaliczyć bliskość Rynku. Dodatkowo lokalizacja w centrum zapewnia łatwy i szybki dostęp do ważnych punktów rozrywkowych i lokali gastronomicznych. Punkty handlowe oraz usługowe też często są na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo poruszanie się po mieście nie wymaga często wsiadania do samochodu, ponieważ wiele punktów jest w niewielkiej odległości od lokalu mieszkalnego.

Lokalizacja nieruchomości w centrum ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim ciężko jest o wolne miejsca parkingowe. Mieszkańcy ścisłego centrum miasta często muszą opłacać comiesięczne karty parkingowe, aby móc swobodnie parkować blisko swojego miejsca zamieszkania. Trzeba się też liczyć z większym natężeniem ruchu osób pieszych,, których obecność w centrum, również w późnych godzinach wieczornych, będzie generowała hałas. Mieszkania na sprzedaż w ścisłym centrum dużych aglomeracji miejskich cechują się też często wysokimi cenami a także czynszami. Taka lokalizacja niesie więc ze sobą spore koszty, jednak w dalszym ciągu przez wiele osób uznawana jest za idealną do codziennego życia. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób młodych, które prowadzą aktywne życie towarzyskie, lub ich miejsce pracy znajduje się w okolicy centrum miasta.

Natomiast jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż zlokalizowane na obrzeżach miast, to także one posiadają swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o zalety takiej skrajnej lokalizacji, to z pewnością mieszkańcy osiedli położonych blisko granic aglomeracji miejskiej mogą liczyć na więcej spokoju i ciszy. Natężenie ruchu jest zdecydowanie mniejsze niż w ścisłym centrum, dzięki czemu mieszkańcy nie narażają się na długie stanie w korkach. Na obrzeżach miast mieszkańcy mają też większy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Jest to idealna lokalizacja dla rodzin z dziećmi, którym zależy na aktywnym spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Nie należy zapominać o atrakcyjniejszych cenach za metr kwadratowy nieruchomości. Często mieszkania na sprzedaż położone blisko granic miasta, są znacząco tańsze, niż te zlokalizowane w ścisłym centrum. Decydując się na taką lokalizację trzeba się jednak liczyć z kilkoma nieudogodnieniami. Przede wszystkim dużo częściej trzeba korzystać ze środków komunikacji miejskiej, albo samochodu, żeby gdzieś dojechać. Infrastruktura handlowo-usługowa często jest gorzej rozbudowana, z związku z czym niektórych punktów trzeba szukać na sąsiednich osiedlach. Minusem może być też mniejsza dostępność różnorodnych miejsc pracy. Na obrzeżach mniej jest choćby biurowców, zatem osoby, które poszukują zatrudnienia w takim środowisku, zapewne częściej będą musiały poszukiwać zatrudnienia bliżej centrum aglomeracji miejskiej.

Program „Pierwsze Mieszkanie” wsparciem dla nabywców

Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”, który wystartował w lipcu tego roku, stanowi atrakcyjną formę wsparcia przy zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej. Mowa tutaj zarówno o mieszkaniach na sprzedaż, jak również o domach jednorodzinnych. Program nie ogranicza tego, jakiego rodzaju ma to być nieruchomość – ma ona jednak mieć charakter mieszkalny. Dodatkowo program nie ogranicza ceny za 1 metr kwadratowy nieruchomości, co bez wątpienia stanowi duży plus. Beneficjentem programu „Pierwsze Mieszkanie” mogą zostać osoby, które nie ukończyły jeszcze 45.go roku życia.

Dodatkowo nie mogą posiadać obecnie, ani nigdy wcześniej własnościowego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Szczegółowe informacje na temat rządowego programu wsparcia oraz zasady dołączenia do niego opisane są na dedykowanej programowi stronie. Program „Pierwsze Mieszkanie” daje możliwość skorzystania z dwóch filarów. Pierwszym jest „Konto Mieszkaniowe”, na którym beneficjenci programu gromadzą środki finansowe, które w przyszłości przeznaczą na zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Drugą opcją jest „Bezpieczny Kredyt 2%”, w ramach którego beneficjenci mogą liczyć na uzyskanie kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach.

Podsumowanie

Decyzja o tym, czy lepiej wybrać lokal mieszkalny usytuowany w ścisłym centrum miasta, czy może taki, który mieści się na przedmieściach, jest kwestią mocno indywidualną. Wiele zależy od budżetu, jakim dysponuje osoba kupująca. Liczą się też jej prywatne preferencje co do lokalizacji. Dla jednych największą wartość będzie miał szybko dostęp do ścisłego centrum miasta oraz wielu punktów handlowo-gastronomicznych i usługowych, podczas gdy dla innych dużo bardziej istotne będą liczne tereny zielone niedaleko miejsca zamieszkania, większy spokój i cisza. Na szczęście deweloperzy nie ustają w dostarczaniu na rynek coraz to nowszych inwestycji. Powstają one blisko centrum jak również, wyraźnie częściej, na obrzeżach dużych miast. Dzięki temu kupujący będą mieli cały czas szeroki wachlarz ofert do wyboru i będą mogli sami zdecydować, czy preferują lokale mieszkalne położone w sercu miasta, czy może bardziej odpowiadają im mieszkania na sprzedaż zlokalizowane w bardziej spokojnej i zielonej okolicy.