Mieszkania na sprzedaż, które jak magnes przyciągają kupujących Istnieją mieszkania na sprzedaż, które przyciągają kupujących niczym magnes. Te konkretne lokale mieszkalne cieszą się największą liczbą zapytań ofertowych, oraz najszybciej znikają z rynku nieruchomości. Cechują się zadowalającym metrażem i optymalną ceną za cały lokal mieszkalny. Stanowią idealne rozwiązanie zarówno dla prywatnych kupujących, jak również inwestorów, którzy dzięki zakupieniu M. planują pomnażać swój kapitał.

Spis treści:
Mieszkania, które najszybciej znikają z rynku
Kompaktowe lokale mieszkalne atrakcyjne dla przedsiębiorców
Obrzeża miast przyciągają kupujących
Rynek pierwotny czy wtórny?
Nowe lokale mieszkalne
Używane lokale mieszkalne
Mieszkaniówka wciąż trzyma nocną pozycję na rynku nieruchomości
Prognoza na przyszły rok ciężka do oszacowania

 

Najbardziej rozchwytywane mieszkania na sprzedaż w Polsce

Jakiego rodzaju mieszkania na sprzedaż interesują największe grono kupujących? Zdecydowanie najbardziej popularnym metrażem w Polsce jest w dalszym ciągu około 50 metrów kwadratowych. Lokale mieszkalne o takiej powierzchni posiadają zazwyczaj dwa pokoje, co wielu osobom w zupełności wystarcza. Większym zainteresowaniem cieszą się przy tym mieszkania na sprzedaż, które są rozkładowe. Dają one bowiem możliwość podzielenia pomieszczeń i oddzielenia od siebie strefy dziennej od strefy nocnej. Dla wielu osób plusem jest osobna kuchnia, która wprawdzie pochłania metraż całego M., jednak stanowi bardzo komfortowe rozwiązanie.

Kawalerki dobre dla inwestorów

Jednopokojowe lokale mieszkalne nieprzerwanie znajdują się w centrum zainteresowania inwestorów. Najczęściej kawalerki kupowane są z myślą o późniejszym wynajmie. Niejednokrotnie inwestorzy nabywają tego rodzaju lokale mieszkalne, aby wyremontować je i odsprzedać z zyskiem. Kawalerki są stosunkowo niedrogie, a dają możliwość zarobku – czy to z tytułu comiesięcznego czynszu z tytułu wynajmu, cz też jednorazowego zastrzyku gotówki przy odsprzedaży po remoncie. Nie dziwi więc fakt, że ich popularność cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie.

Spokojna okolica i niższa cena za metr kwadratowy – to przyciąga

Niewątpliwie wzrosło w ostatnich latach zainteresowanie lokalami mieszkalnymi, które położone są na obrzeżach miast. Bardzo często kupującymi są w tym przypadku rodziny z dziećmi, lub pary, które planują powiększenie rodziny w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu, że grunty budowlane są na obrzeżach miast tańsze, deweloperzy chętnie je nabywają. Dzięki temu mogą zaoferować kupującym M., które odznaczają się na regionalnym rynku atrakcyjną ceną za metr kwadratowy. Dodatkowy atut stanowi w tym przypadku dla kupujących również otoczenie. Duża liczba terenów zielonych i mniej hałasu, niż w centrum miasta, to dla wielu osób ogromna zaleta.

Mieszkania na sprzedaż – nowe czy używane?

Osoby, które poszukują mieszkania na sprzedaż, stają przed wyborem. Mogą nabyć nowy lokal mieszkalny od dewelopera, lub zdecydować się na odkupienie lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego od dotychczasowego właściciela. Wybór nie zawsze jest prosty i jednoznaczny. Przykładowo: czasami osoby, które planowały nabycie lokum na rynku pierwotnym, ostatecznie decydowały się na lokal używany, gdyż za wyborem takim stanęły liczne zalety M. z rynku wtórnego.

Lokale mieszkalne z rynku pierwotnego

Podstawową zaletą lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego jest fakt, że są one nowe. Oznacza to, że nie były wcześniej remontowane ani modernizowane, więc na kupujących nie czeka żadna przykra niespodzianka, na przykład w postaci naruszenia ścian działowych przez poprzedniego właściciela czy ukrytych i niedokończonych remontów czy napraw. Kupujący wchodzi do nowego lokalu i musi jedynie wykończyć go pod własny gust i preferencje. Tutaj oczywiście należy mieć na względzie, że koszty takiego wykończenia będą spore, gdyż lokal mieszkalny trzeba wykończyć i wyposażyć od zera. Kolejnym plusem są miejsca parkingowe. O ile dawniej deweloperzy nie przykładali większej uwagi do parkingów, o tyle obecnie dbają o zapewnienie przyszłym mieszkańcom odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. W nowych inwestycjach często powstają podziemne parkingi z miejscami do parkowania, które można wykupić na własność, co daje kupującym gwarancję możliwości parkowania zawsze w tym samym miejscu. Dodatkową zaletą nowych osiedli są starannie zaprojektowane części zewnętrzne osiedla. Zazwyczaj na terenach osiedli powstają zielone przestrzenie do wypoczynku oraz plac zabaw. Oczywiście nie wszędzie tego rodzaju realizacje prezentują się równie atrakcyjnie, wiele zależy od pomysłu dewelopera oraz powierzchni działki, jaką dysponuje. Lokale mieszkalne na parterze często posiadają własne ogródki. Deweloperzy zwrócili na tę kwestię uwagę szczególnie w okresie pandemii koronawirusa i obecnie chętnie wprowadzają do sprzedaży mieszkania z ogródkami. Rzecz jasna minusem w takim przypadku jest brak sklepów w części parterowej, jednak wielu kupującym taki stan rzeczy odpowiada.

Lokale mieszkalne z rynku wtórnego

M. z drugiej ręki także mają wielu zwolenników. Do ich zalet należy zaliczyć często bardzo atrakcyjną lokalizację. Deweloperzy dokładali starań, aby mieszkańcy mieli zapewniony łatwy i szybki dostęp do środków komunikacji miejskiej. Ponadto z uwagi na to, że osiedla oraz ich otoczenie rozbudowywały się na przestrzeni lat, mieszkańcy mogą liczyć na bogato rozwiniętą infrastrukturę otoczenia. Łatwy dostęp do szkół, przedszkoli, aptek, sklepów i punktów usługowych, dla wielu stanowi bardzo duży atut. Mankamentem starszego budownictwa było pomijanie parkingów. Często miejsc do parkowania jest mało, lub mieszkańcy osiedli muszą szukać miejsca do zaparkowania przy ulicy, poza terenem osiedla. Nie każdemu takie rozwiązanie będzie odpowiadało. Niemniej problem ten na niektórych osiedlach jest już eliminowany – tereny osiedli przechodzą modernizację i tworzone są nowe parkingi, często zamknięte szlabanem, aby służyły wyłącznie mieszkańcom. Zaletą używanych lokali mieszkalnych jest fakt, że są one często wykończone. Nawet, jeśli kupującemu nie odpowiada styl wykończenia, to może on wprowadzić się do M. i remontować pomieszczenie po pomieszczeniu, wedle możliwości budżetu. Kupujący musi się przy tym jednak liczyć, że może natknąć się na wady wymagające napraw.

Atrakcyjne mieszkania na sprzedaż wciąż będą znajdować nabywców

Obecnie sytuacja na rynku nieruchomości nie jest dla mieszkań na sprzedaż zbyt korzystna. Wysokie ceny lokali mieszkalnych i malejąca dostępność kredytów hipotecznych, nie sprzyjają znajdowaniu nabywców. Niemnie mieszkania na sprzedaż, które uznawane są za najbardziej atrakcyjny segment, w dalszym ciągu z powodzeniem znajdują właścicieli. Kawalerki znikają z rynku w szybkim tempie. Zaraz po nich najczęściej zbywane są lokale dwupokojowe. Zauważalnie rośnie też popularność większych M., które posiadają 3-4 pokoje i oferują metraż powyżej 65 metrów kwadratowych. Niemniej, z uwagi na wyższą cenę, nie można uznać ich za szybko schodzące z rynku.

Co przyniesie kolejny rok?

Eksperci rynku starają się spekulować, jak może prezentować się sytuacja w sektorze mieszkaniowym w kolejnym roku kalendarzowym. Wielu jednak powstrzymuje się od ostatecznych prognoz, z uwagi na dynamiczną sytuację w krajowej gospodarce. Trudno jest póki co oszacować, jak ukształtują się nastroje kupujących w 2023 roku.

 

Magdalena Łozowicka /Redaktor Naczelna Komercja24