Apartamenty na sprzedaż cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród kupujących. Co oferuje obecnie rynek nieruchomości premium? Z pewnością deweloperzy, podejmując się kolejnych inwestycji mieszkaniowych z segmentu premium, dopasowują je do aktualnych potrzeb kupujących. Coraz częściej na rynek trafiają do sprzedaży luksusowe mieszkania cechujące się dużymi, otwartymi częściami dziennymi oraz co najmniej trzema dodatkowymi pokojami. Bardzo dużą wartość dodaną stanowi obecnie przynależność do apartamentu ogrodu lub przestronnego tarasu na wyższych kondygnacjach.

Spis treści
Luksusowe mieszkania przyciągają kupców
Koronawirus nie zatrzymał sektora mieszkaniowego
Większe lokale mieszkalne coraz częściej przyciągają nabywców
Oferta luksusowych mieszkań
Lepiej znaczy drożej

Apartamenty na sprzedaż magnesem na wymagających kupujących

W dużych aglomeracjach miejskich cały czas zwiększa się liczba luksusowych apartamentów na sprzedaż. Kupującym zależy na stałym podnoszeniu swojego komfortu życia, a co za tym idzie, poszukują bardziej komfortowych i przestronnych mieszkań. Z tego względu zauważalnie rośnie zainteresowanie apartamentami z segmentu premium. Niewielkie, kompaktowe mieszkania nie stanowią już tak atrakcyjnej perspektywy. Kupujący chcą więcej. Segment premium dostarcza na rynek prestiżowe inwestycje mieszkaniowe, które odpowiadają na potrzeby najbardziej wymagających kupujących. To właśnie w nieruchomościach premium deweloperzy dostrzegli drzemiący potencjał. W efekcie luksusowych mieszkań stale przybywa, a oferta apartamentów w największych aglomeracjach miejskich w Polsce staje się coraz bardziej urozmaicona. Wprawdzie za luksus trzeba zapłacić, jednak rosnące zainteresowanie mieszkaniami z segmentu premium pozwala sądzić, że Polacy są gotowi wyciągnąć z portfela większą kwotę, byleby zakupione mieszkanie spełniało ich oczekiwania.

Pandemia mieszkaniówce nie straszna

Wybuch pandemii koronawisura w naszym kraju mocno wpłynął na rynek nieruchomości. Wpływ pandemii odczuł praktycznie każdy sektor rynku, przy czym skutki wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce poszczególne sektory odczuły odmiennie. Rynek mieszkaniowy był jednym z tych, które wyszły z nowej rzeczywistości obronną ręką. Najcięższą próbą dla deweloperów był okres całkowitego lockdownu, kiedy to potencjalni kupujący zostali praktycznie odcięci od możliwości oglądania apartamentów na sprzedaż. Stagnacja deweloperów nie trwała długo, szybko bowiem znaleźli oni sposób na to, jak wyjść z tej niedogodnej sytuacji. W Internecie pojawiały się już nie tylko wizytówki inwestycji, ale pełne informacje na ich temat. Deweloperzy starali się zapewnić jak najwięcej odpowiedzi, które mogliby zadać potencjalni kupujący. Wielu deweloperów wprowadziło również wirtualne spacery, które dały możliwość zwiedzania apartamentów bez wychodzenia z własnego domu. Deweloperzy podjęli też zdalną współpracę z kancelariami notarialnymi, aby maksymalnie umożliwić podpisywanie wstępnych umów z klientami. W efekcie deweloperzy przetrwali trudny okres pełnego lockdownu, a po jego zniesieniu wrócili do skuteczniejszego pozyskiwania kupujących zainteresowanych apartamentami.

Wnętrze apartamentu na sprzedaż
fot. pexels.com

Więcej znaczy lepiej

Potrzeby mieszkaniowe Polaków stale się zwiększają. Zarówno mieszkania, jak i coraz częściej apartamenty z segmentu premium, które trafiają na rynek nieruchomości, dość szybko znajdują swoich nowych właścicieli. Daje się przy tym zauważyć, że Polaków interesują coraz większe i bardziej komfortowe mieszkania. Rzecz jasna nie oznacza to, że segment premium wybija się na rynku mieszkaniowym. W dalszym ciągu najszybciej sprzedają się mieszkania 2-3 pokojowe o powierzchni 45-55 metrów kw. Kawalerki także względnie szybko znajdują swoich nowych właścicieli, ponieważ często kupowane są w celach inwestycyjnych, na przykład pod późniejszy wynajem lub do prowadzenia własnego biura. Niemniej apartamenty z segmentu premium coraz wyraźniej zaznaczają swoją pozycję na polskim rynku nieruchomości. kupujący coraz częściej zadają pytania o mieszkania oferujące minimum 3-4 pokoje, których powierzchnia wynosi powyżej 60 metrów kw. Bardzo istotne są dla kupujących wartości dodane, takie jak własny ogródek, balkon lub taras. Istotne jest także otoczenie budynku, które powinno zapewniać mieszkańcom tereny zielone oraz rekreacyjne. Niezmiennie ważną rzeczą jest dostęp do parkingu - naziemnego miejsca postojowego lub podziemnego parkingu. Oczekiwania kupujących rosną z dnia na dzień i deweloperzy zdają się dostrzegać te zmiany, dostosowując do nowych wymagań kolejne projekty mieszkaniowe, których budowy się podejmują.

Czego się spodziewać po apartamentach na sprzedaż?

Kupujący stale przyglądają się bieżącej ofercie apartamentów na sprzedaż. Największą popularnością cieszą się luksusowe mieszkania zlokalizowane w Warszawie, oraz innych największych miastach regionalnych, takich jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk. Jakie udogodnienia czekają na kupujących? W pierwszej kolejności deweloperzy przykładają wagę do jakości używanych podczas budowy materiałów budowlanych, a ta powinna być wysoka. Kolejną bardzo ważną rzeczą, na jaką deweloperzy zwracają uwagę przed rozpoczęciem budowy, jest lokalizacja gruntu, na którym powstanie inwestycja mieszkaniowa. W przypadku bardziej prestiżowych inwestycji liczy się lokalizacja w atrakcyjnym punkcie, na przykład w ścisłym centrum miasta lub w prestiżowej dzielnicy. Ogromnie ważny jest także dostęp do parkingu, ponieważ większość kupujących posiada pojazdy, które chcą w bezpieczny i bezproblemowy sposób zaparkować. Bardzo dobrym rozwiązaniem są podziemne garaże, w których każdy lokator ma możliwość wykupienia na własność miejsca postojowego. Istotny jest także teren osiedla, na którym powstaje prestiżowa inwestycja. Zaletą jest monitoring osiedla oraz całodobowa ochrona obiektu. Poza tym kupujący zwracają uwagę na to, czy teren wokół budynku zostanie przez dewelopera odpowiednio zagospodarowany. Doskonale, jeśli w ramach osiedla powstanie strefa relaksu w otoczeniu roślinności, która będzie znajdowała się w należytej odległości od placu zabaw dla dzieci. Plusem jest także rowerownia i wózkownia. Kolejną kwestią jest wnętrze budynku. Wartością dodaną jest cichobieżna winda, która zapewni swobodny dostęp do mieszkań wszystkim lokatorom. Jeśli chodzi o same apartamenty, to dużym atutem jest, kiedy do mieszkań zlokalizowanych na parterze przynależy prywatny ogródek, natomiast na wyższych kondygnacjach - przestronne balkony i tarasy. Wnętrza apartamentów powinny być przestronne a równocześnie gwarantujące prywatność wszystkim domownikom. Z tego względu dużą popularnością cieszy się otwarta część dzienna połączona z jadalnią, oraz osobne pokoje dla domowników. Atutem są dwie łazienki w mieszkaniu.

Lepszy standard, wyższa cena

Oczywiście należy mieć na względzie, że wraz ze standardem apartamentu, wzrasta również jego cena. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości nie jest więc zbyt korzystna dla kupujących, gdyż ceny mieszkań stale rosną. Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego obrazuje aktualne ceny mieszkań na polskim rynku. Przykładowo, średnia cena transakcyjna za mieszkanie z rynku pierwotnego wynosiła w I kwartale 2021 roku: 10 666 złotych za metr kwadratowy w Warszawie, 8423 złotych za metr kwadratowy we Wrocławiu oraz 9794 złotych za metr kwadratowy w Gdańsku. Jak widać, już na początku bieżącego roku ceny były wysokie, a od tego czasu rosną. Nie zraża to jednak kupujących, którzy w dalszym ciągu interesują się zakupem apartamentu.

Magdalena Łozowicka / Analityk nieruchomości WGN