Nowym trendem na rynku są apartamenty na sprzedaż zlokalizowane w rewitalizowanych nieruchomościach zabytkowych, Deweloperzy chętnie wykorzystują możliwość aranżacji luksusowych pomieszczeń w dawnych szpitalach, fabrykach czy browarach. Daje to, oprócz prestiżu, również niepowtarzalny charakter.

Spis treści:
Nowa oferta deweloperów
Nowy pomysł na stare budynki
Plusy rewitalizacji
Nowy trend
Grupa Arche

Deweloperzy coraz częściej decydują się na poszerzenie swojej oferty o apartamenty na sprzedaż w nietuzinkowej lokalizacji

Współczesny klient szuka czegoś więcej niż tradycyjny apartament na sprzedaż. Już nie tylko indywidualny projekt wnętrza, wyposażenie budynku w nowoczesne technologie czy tereny zielone służące do odpoczynku i relaksu są w gestii zainteresowania inwestorów. Obecnie klient szuka również nieruchomości w atrakcyjnym, nietuzinkowym budynkiem.

Deweloperzy również coraz częściej wybierają rewitalizację nieruchomości zabytkowych. Jest to spowodowane głównie mniejszą dostępnością terenów inwestycyjnych. A jest to spowodowane masowym wykupywaniem ziemi oraz ich małą ilością. Poza tym rewitalizacja budynku, nawet jeżeli jest wymagająca sporych nakładów finansowych, i tak jest bardziej opłacalna niż wybudowanie budynku od podstaw.

Dlatego klienci z zainteresowaniem obserwują nowy trend na możliwość zamieszkania w niedostępnych dotąd budynkach użyteczności publicznych. Mieszkanie w dawnym szpitalu czy starym browarze? A może fabryka wełny? Projekty architektów i oferty deweloperów prześcigają się coraz bardziej w kreatywności i pomysłowości. Kamienice czy pałace nie są już atrakcją, klient szuka bardziej klimatycznych i nietypowych miejsc.

Dzięki temu, piękne zabytkowe nieruchomości, z historyczną przeszłością zamiast niszczeć i straszyć ,przeżywają drugą młodość. Tym bardziej, że nie tylko mieszkania ale również centra handlowe coraz częściej zlokalizowane są w starych budynkach miejskiej urbanizacji.

Apartamenty na sprzedaż – stary budynek, nowatorski pomysł

Skąd w Polsce wziął się trend na apartamenty na sprzedaż w zabytkowych nieruchomościach? Jak wynika z analiz WGN, pierwszym miastem, który podchwycił rewitalizację zabytków był Kraków. I co, dziwne, nie stało się to z dnia na dzień. Proces mający na celu ratowanie niszczejących budynków zrodził się już w latach 90- tych, ubiegłego wieku.

Na czym polega rewitalizacja? Z łacińskiego to, dosłownie, „przywrócenie do życia”. Zgodnie z ustawą z dnia 9.10.2015 r. o rewitalizacji zagadnienie proces urbanistyczny mający na celu ratunek od niszczenia zdegradowanych i niszczejących nieruchomości poprzez wyburzenie lub całkowity remont budynku, przywrócenie do użyteczności.

Po pierwsze – budynek poddany rewitalizacji należy w dużej części wyburzyć i odbudować go z użyciem nowoczesnej technologii a także naturalnych surowców budowlanych. Warto zauważyć, że wyburzenie dotyczy głównie wnętrza. Pozostawia się bryłę budynku, bo to w głównej mierze będzie świadczyło o jego atrakcyjności i wyjątkowości. Bez tego, inwestycja straciłaby swój urok. No i nie byłoby zgody konserwatora zabytków na tak dużą ingerencję.

Jednym z przykładów jest inwestycja w Krakowie na ul. Stradomskiej 12-14 – projekt zakłada rewitalizację zniszczonej XIV- wiecznej kamienicy i powstanie luksusowego hotelu oraz apartamentów na sprzedaż.

Oczywiście, nie tylko Kraków może pochwalić się przywracaniem urody zniszczonym zabytkom miejskim. We Wrocławiu jedną z najbardziej znanych jest rewitalizacja Browarów Miejskich na ul. Jedności Narodowej. Na terenie byłego browaru powstały luksusowe mieszkania. O historii tego miejsca świadczą choćby nazwy budynków, nawiązujących do mieszczących się w nich dawnych pomieszczeń, np. Stara Stajnia

Warszawa to oczywiście innymi Hoża 42, Foksal 13/15, Wilcza i Mokotowska – prestiżowe miejsca, które przetrwały kryzysy polityczno – gospodarcze.

Co ciekawe, na mapie miast, które zajęły się procesem rewitalizacji starych budynków pojawiła się Łódź. W mieście tym dawną świetność przywraca się nie tylko obiektom urbanistycznym, jak dawny zakład przemysłowy Karola Scheiblera ale również stara się upiększać całe ulice czy secesyjne kamienice.

Jak widać, trend na rewitalizację nieruchomości zabytkowych coraz bardziej wpisuje się w architekturę miast w Polsce. A powstawanie w nich luksusowych apartamentów na sprzedaż jest czymś naturalnym. 

Korzyści z rewitalizacji

Obiektywnie spoglądając na przedsięwzięcie, jakim jest rewitalizacja, trzeba zauważyć, że to kosztowny projekt. Wymaga często dodatkowych przygotowań np. badania stanu gleby czy uzyskanie zgody konserwatora zabytków, na planowane zmiany. Zwłaszcza, w przypadku rewitalizacji elewacji. Kolor budynku musi pasować do okolicznych zabudowań a usunięcie niektórych detali jest wręcz niemożliwe.

Czy jest to opłacalne? Jednoznaczne – tak. Przede wszystkim jest to bardzo dobra lokata kapitału praz przynosząca zysk inwestycja. Klientów na tego typu apartamenty na sprzedaż, nawet w przypadku wysokich cen, będzie wielu. Deweloperzy zamiast szukać nowych terenów inwestycyjnych, mogą skupić się na pozyskaniu już istniejących nieruchomości. Tym bardziej, że często zabytkowe nieruchomości zlokalizowane się blisko centrum lub w atrakcyjnych częściach miasta. Często też wybiera się nazwę inwestycji biorąc pod uwagę byłą nazwę nieruchomości zabytkowej, jego dawne przeznaczenie czy znanego właściciela (jak w przypadku wspomnianej wcześniej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi)

Rewitalizacja zabytków to również korzyść dla samego miasta. Przede wszystkim niszczejące budynku zamiast straszyć, nabierają estetycznego wyglądu i użyteczności. Co może wpływać bardziej na atrakcyjność miasta niż ożywienie obszaru, uporządkowanie terenu i zagospodarowanie ruin, którymi często stają się zaniedbane budynki. A atrakcyjne miasta przyciąga nowych mieszkańców oraz przedsiębiorców.

Miasto zyskuje również nowe lokale mieszkalne, w tym apartamenty na sprzedaż. Zapewnienie możliwości zamieszkania jest dla napływowej ludności często jednym głównych kryteriów osiedlenia się. Mieszkanie na krótki czas można wynająć, jeżeli planuje się osiedlenie w jakimś mieście, wybiera się oferty mieszkań.

Apartamenty na sprzedaż, czyli trend na rynku mieszkaniowym

Apartamenty na sprzedaż pod postacią zrewitalizowanych wiekowych nieruchomości historycznych to coraz bardziej popularne projekty w ofercie deweloperów. Nic dziwnego, luksusowe mieszkanie w prestiżowym historycznym budynku łączącym historię z nowoczesnością to gratka dla każdego. \Nie tylko sympatyków nieruchomości zabytkowych.

Począwszy od Krakowa moda na przywracanie świetności starym kamienicom, ogarnęła całą Polską. Już nie tylko stare budynki mieszkalne wchodzą w zakres poszukiwań deweloperów. Specjaliści zajmują się również starymi szpitalami, fabrykami czy pałacami. Powstają w nich piękne lusksuowe mieszkania, apartamenty na sprzedaż ale również centra handlowe czy hotele. Ostatnio, coraz większym zainteresowaniem cieszą się właśnie hotele powstałe w dawnych miejscach użyteczności publicznych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przywracaniem świetności starym budynkom zajmują się wyłącznie e specjalistyczne firmy deweloperskie. Tego typu przedsięwzięcia wymagają od inwestora szczególnego rodzaju wszelakich kompetencji, od czysto technologicznych po typowo prawne.

Jednym z deweloperów, którzy zasługują na uwagę jest GRUPA ARCHE, która od 1991 roku świadczy profesjonalne usługi deweloperskie. Przez ten czas powstało wiele ciekawych projektów i inwestycji. Wśród najlepszych realizacji znajdują się między innymi: Pałac i Folwark Łochów, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria oraz Hotel Puławska Residence w Warszawie.

Działalności dewelopera skupia się głównie na budowie hoteli w obiektach zabytkowych, na które nikt inny nie ma już pomysłu. Poniżej kilka przykładów inwestycji, dzięki którym zrujnowane budynki dostały nową funkcjonalność, a przede wszystkim nową świetność.Koszary Arche Hotel Góra Kalwaria

Hotel Koszary jest obiektem 3 gwiazdkowym, położonym w centrum Góry Kalwarii, w odległości 25 km od Warszawy. Zachowano w nim oryginalne elementy w postaci charakterystycznej czerwonej cegły, która nadaje wnętrzom loftowy styl.

Hotel powstał w miejscu dawnej siedziby wojskowego garnizonu, wcześniej zajmowanego przez ojców dominikanów. Budynek jest zabytkiem z 1863 roku. Koszary łączą historię z teraźniejszością, dają możliwość poczucia ducha zamierzchłych czasów w nowoczesnych wnętrzach. Industrialny styl wnętrz wpisuje się w aktualne trendy i w połączeniu z funkcjonalnością gwarantuje komfortowy wypoczynek.

Cukrownia Żnin

Nad Jeziorem Żnińskim Dużym i Jeziorem Żnińskim Małym leżą Pałuki, kulturowy region Wielkopolski. W samym sercu regionu powstało centrum konferencyjno – wypoczynkowe, zlokalizowane w dawnej cukrowni.

Jak podaje deweloper – powstanie hotelu w dawnej fabryce było nie tylko atrakcyjną inwestycją ale również wpłynęło pozytywnie na lokalną społeczność. Hotel to miejsce pracy dla mieszkańców Żnina.

Oferta Cukrowni ma łączyć ze sobą trzy rzeczy: wypoczynek, rozrywkę, ale także kulturę.

Zamek Janów Podlaski

Zamek Janów Podlaski jest rodzinnym czterogwiazdkowym centrum rekreacyjno-wypoczynkowym znajdującym się na chronionych terenach Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, przyciąga pasjonatów historii, miłośników koni, amatorów pięknych krajobrazów, uroczych zakątków i malowniczo położonych wsi.

Hotel posiada wiele udogodnień i miejsc przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Salę zabaw z różnorodnymi zabawkami, grami, malowankami.