Mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż rozrastają się na mapie całego kraju. Nowe inwestycje mieszkaniowe przyciągają kupujących, którym zależy na zakupie nieruchomości z pierwszej ręki. Ceny lokali mieszkalnych w Polsce szybują w górę, co mocno uwidoczniło się w całym 2021 roku, kiedy znaczące wzrosty cen za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego dało się zaobserwować gołym okiem. Obecna sytuacja w kraju, w obliczu stale rosnącej inflacji, sugeruje dalsze podwyżki. Mimo to wzrosty cen zdają się wyhamowywać. Czy pomimo rosnącej inflacji Polacy mogą liczyć na spadki cen za lokale mieszkalne?

Spis treści:
Lokale mieszkalne w obliczu niepewnej sytuacji na świecie
Czego poszukują kupujący?
Lokale z drugiej ręki wciąż popularne
Nowe M. doceniane za liczne zalety
Nowych inwestycji mieszkaniowych wciąż przybywa
Co stoi za wzrostami cen?
Dawne stawki cenowe
Czy ceny pójdą w dół?

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego w obliczu wojny z pandemią w tle

Po pandemii koronawirusa sektor mieszkaniowy szybko wrócił na właściwe tory, a mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego zaczęły przyciągać kupujących. Deweloperzy starali się, aby ich potencjalni klienci mieli dostęp do informacji na temat inwestycji, zwłaszcza w okresie lockdownu, kiedy osobiste odwiedzanie terenów nieruchomości nie było możliwe. Deweloperzy poradzili sobie z tym problemem, rozbudowując strony internetowe poszczególnych inwestycji i wzbogacając je o rzuty mieszkań, informacje na temat udogodnień na osiedlu itp. Dzięki temu zainteresowanie nowymi lokalami mieszkalnymi się utrzymało i sektor nie odczuł zbytnio negatywnych skutków pandemii.

Jakie M. rozchodzą się najszybciej?

Deweloperzy cały czas dostarczają na rynek nowe inwestycje. Starają się przy tym, aby były one dostosowane do aktualnych potrzeb mieszkaniowych nabywców. Najszybciej z rynku znikają mieszkania z rynku pierwotnego oferujące dwa pokoje. Są to najczęściej lokale o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Dużą wartością dodaną jest przynależność balkonu, tarasu, loggii lub ogródka w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego usytuowanych na parterze. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, które nabywane są przez dwie grupy kupujących. Pierwszą są prywatni nabywcy, którzy poszukują dla siebie pierwszego M. do zamieszkania. Drugą grupą są prywatni inwestorzy, którzy planują zarobić na kawalerce poprzez jej remont i odsprzedaż po wyższej cenie, lub przeznaczenie jej na wynajem. Przy wyborze idealnego M. kupujący zwracają również uwagę na bliskość terenów zielonych, z których mogliby skorzystać przy aktywnym wypoczynku czy spacerze z dziećmi. Istotne jest również to, czy na terenie osiedla znajdują się odpowiednio zagospodarowane tereny wspólne. Niezmiennie ważne są miejsce parkingowe, najlepiej jeśli znajdują się one w podziemnym parkingu, gdzie każdy lokator może wykupić miejsce do parkowania na własność.

 

Nowe mieszkanie
fot. pexels.com

Rynek wtórny poważnym rywalem dla rynku pierwotnego

Wprawdzie mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się ogromną popularnością, to jednak posiadają niezmiennego konkurenta – rynek wtórny. Używane lokale mieszkalne w dalszym ciągu przyciągają kupujących, którym zależy na niższej (choć nie zawsze) cenie za metr kwadratowy nieruchomości, lepszej lokalizacji i bogato rozwiniętej infrastrukturze. Liczne zalety lokali mieszkalnych z rynku wtórnego sprawiają, że kupujący w dalszym ciągu biorą je pod uwagę przy wyborze swojego M., nawet jeśli pierwotnie zakładali zakup lokalu od dewelopera.

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego bronią się licznymi zaletami

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego są cenione na rynku. Deweloperzy, zdając sobie sprawę z konkurencji ze strony sektora wtórnego, dbają o to, aby ich inwestycje były możliwie najbardziej atrakcyjne i dopasowane do bieżących trendów rynkowych. Do zalet nowych M. należy przede wszystkim to, że kupujący dostaje klucz do zupełnie nowego mieszkania z rynku pierwotnego. Są to nowe budynki, dzięki czemu kupujący nie są narażeni na remonty. Również bryła budynku często jest bardziej nowoczesna, co dla wielu kupujących ma spore znaczenie. Dodatkowym plusem są miejsca parkingowe, które często znajdują się w podziemnych garażach. W przypadku starych osiedli tych miejsc często po prostu nie ma. Nowym trendem w budownictwie deweloperskim jest dostarczanie na rynek osiedli posiadających lokale mieszkalne z własnym ogródkiem, zlokalizowane na parterze budynków. Po okresie lockdownu, kiedy ni e można było swobodnie wychodzić na zewnątrz, własny ogródek stanowi dla wielu osób bardzo duży plus.

Deweloperzy wciąż budują

Popyt na rynku wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, z tego względy deweloperzy stale dostarczają na rynek nowe mieszkania z rynku pierwotnego. Nowe inwestycje powstają nie tylko w największych miastach regionalnych, ale również w mniejszych miejscowościach. Deweloperzy każdorazowo, przy podejmowaniu się realizacji nowej inwestycji, weryfikują bieżące trendy rynkowe. Dzięki temu na rynek trafiają mieszkania spełniające najbardziej aktualne oczekiwania kupujących.

Dlaczego ceny za mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego wciąż rosną?

Ceny mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego cały czas idą w górę. Już w ubiegłym roku były bardzo wysokie i spodziewano się raczej ich powolnego wyhamowania. Obecnie jednak sytuacja pozostaje niezmienna. Co stoi za rosnącymi cenami? Przede wszystkim są to wysokie ceny surowców oraz materiałów budowlanych i wykończeniowych. Niektóre z nich drożeją, inne są trudno dostępne, a części czasowo w ogóle nie można kupić. To nastręcza deweloperom i firmom wykończeniowym problemów i przekłada się negatywnie na końcową cenę za mieszkania z rynku pierwotnego. Negatywny wpływ na cenę lokali mieszkalnych mają również wysoka inflacja oraz rosnące stopy procentowe. Nie należy zapominać o cenach za grunty budowlane, które także z roku na rok rosną. Również od nich uzależniona jest cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego.

Ceny za nowe M. w poprzednich latach

Ceny za nowe lokale mieszkalne wyraźnie rosły w ubiegłym roku. Przykładem może być tu Warszawa, gdzie wzrosty te były bardzo widoczne. Poniżej prezentowane są średnie ceny ofertowe za mieszkania z rynku pierwotnego. Poniższe dane pochodzą z bazy cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego. W I kwartale 2020 roku za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego średnia cena transakcyjna wynosiła 9 819 złotych za metr kwadratowy. W II kwartale 2020 roku średnia wyniosła 9 438 złotych za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego. W III kwartale - 10 183 złotych za metr kwadratowy, z kolei IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią transakcyjną w wysokości 10 240 złotych za metr kwadratowy. W I kwartale 2021 roku średnia transakcyjna wynosiła 10 666 złotych za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego.

Szansa na spadki cen realna?

W chwili obecnej ceny za mieszkania z rynku pierwotnego utrzymują się na wysokim poziomie i ciągle rosną, chociaż tempo tego wzrostu nieco wyhamowało. Czy możemy się więc spodziewać, że niedługo zaczną spadać? Oczywiście nie brakuje takich głosów na rynku. Ze względu na bardzo wysokie ceny, może dojść do załamania popytu w sektorze mieszkaniowym. Wielu Polaków może wstrzymać się z decyzją o zakupie, licząc na rychłe spadki cen. Jeszcze inni nie posiadają już zdolności kredytowej, aby nabyć nowe M. Z pomocą w tej kwestii przychodzi rządowy program realizowany w ramach Polskiego Ładu – „Mieszkanie bez wkładu własnego”, jednak póki co jeszcze za wcześnie by mówić o jego wpływie na sytuację w sektorze mieszkaniowym.

Magdalena Łozowicka

Redaktor Nalczelna Komercja24.pl