Rynek mieszkaniowy stale ewoluuje, podążając za zmieniającymi się preferencjami i potrzebami nabywców, wciąż powstają nowe, coraz nowoczesniejsze obiekty. Omówimy najczęstsze plusy i minusy zakupu mieszkania od dewelopera w porównaniu z mieszkaniami na rynku wtórnym. Każdy z tych sektorów, wbrew pozorom ma dużo do zaoferowania przyszłym nabywcom, szukającym swojego wymarzonego mieszkania do zakupu.

 

Spis treści:

  1. Jaka jest różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym?
  2. Co na plus dla mieszkań z rynku wtórnego
  3. Jakie są minusy zakupu mieszkania z rynku wtórnego?
  4. Rynek pierwotny - cechy na plus
  5. Minusy rynku pierwotnego
  6. Świadomość potrzeb sprzyja dobrej dezycji zakupu mieszkania

Jaka jest różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się walorom i cechom rynku wtórnego i pierwotnego.
Pomoże to w bardziej świadomy sposób podejść do procesu znalezienia idealnego dla siebie idelanego lokum wśród dostępnej bazy ofert mieszkań na sprzedaż.

Rynek pierwotny to sektor nieruchomości, w którym lokale mieszkalne oferowane są po raz pierwszy, już w trakcie lub po zakończeniu budowy, w nowopowstałych obiektach. Kupujący nabywa mieszkanie bezpośrednio od dewelopera lub firmy budowlanej, mając możliwość nabycia nieruchomości w stanie surowym lub wykończonym, tzw. „pod klucz”.
Rynek pierwotny charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, dostosowanymi do współczesnych standardów i oczekiwań klientów.

Rynek wtórny w mieszkalnictwie to sektor nieruchomości, na którym istniejące już mieszkania lub domy są sprzedawane ponownie, zazwyczaj przez ich obecnych właścicieli.
Rynek wtórny daje kupującym możliwość zakupu nieruchomości użytkowanych już dotychczas, w różnym stanie technicznym, co oznacza, że mogą one być bardziej zróżnicowane pod względem wyposażenia i wykończenia, niż nieruchomości na rynku pierwotnym.

Co na plus dla kupna mieszkań z rynku wtórnego

Szukając mieszkania na sprzedaż w starszych budynkach, np. w bloku lub w kamienicy, warto znać aspekty, które ze sobą niesie zakup tego typu nieruchomości. Oczywiście każdorazowe podejście zależy od indywidualnych preferencji, a na pewno na korzyść rynku wtórnego przemawia atrakcyjniejsza cena lokalu, jednak nie tylko. Oto najczęstsze korzyści i wady mieszkań z rynku wtórnego.

Cena:
Jednym z głównych atutów rynku wtórnego jest zazwyczaj niższa cena mieszkań - w porównaniu z ofertami z rynku pierwotnego, z oferty deweloperów.
Starsze budynki, takie jak bloki z wielkiej płyty, czy śródmiejskie kamienice, często oferują zarówno przestronne mieszkania kilkupokojowe, jak i te o niższym metrażu, a wszystko to w atrakcyjnych cenach. To kusi osoby poszukujące większego mieszkania, które dysponują ograniczonym budżetem.

Dodatkowa przestrzeń:
Szukając mieszkania na sprzedaż w kamienicy lub w bloku, warto wiedzieć, że bardzo często mieszkania te posiadają dodatkową przestrzeń, zarówno tą wspólną, jak przestronne piwnice, wózkownie i strychy, jak i prywatną – balkony i loggie.
Dodatkową zaletą jest większa wysokość pomieszczeń, co było popularne nie tylko w kamienicach przedwojennych, ale również w późniejszych budynkach wielorodzinnych, które powstały w latach 50tych.
Dzięki temu wysokość sufitu nie przytłacza, a w tych wyższych mieszkaniach można nawet zrobić antresolę.

Lokalizacja:
Starsze osiedla często znajdują się bliżej centrum miasta lub mają doskonałe połączenia komunikacyjne. To niewątpliwie zaleta dla osób, które cenią sobie bliskość do pracy, uczelni czy innych atrakcji miejskich.

Zieleń i Infrastruktura:
Osiedla z wielkiej płyty, choć już wiekowe, często otoczone są dużą ilością zieleni i posiadają rozwiniętą infrastrukturę. Drzewa i parki na takich osiedlach mają już kilkadziesiąt lat, co nadaje okolicy wyjątkowy urok. Ponadto, na osiedlach tych często znajdują się placówki edukacyjne, sklepy, przychodnie i inne udogodnienia. Całość osiedli, zamieszkana od dawna, często zanurzona w bujnej zieleni, sprawia wrażenie miejsca przyjaznego do życia.

Jakie są minusy zakupu mieszkania z rynku wtórnego?

Stan Techniczny:
Jest on na pewno jednym z największych wyzwań przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym.
Często zły stan techniczny dotyczy nie tylko samego mieszkania, ale głównie całego budynku. Starsze budynki mogą wymagać remontu lub modernizacji, co generuje dodatkowe, niemałe koszty, a w nich uczestniczą właściciele lokali.

Energochłonność:
Budynki z wielkiej płyty często nie spełniają współczesnych standardów energetycznych i termomodernizacja może być niezbędna, co wiąże się z wysokimi kosztami, a w nieocieplonym budynku wzrastają znacząco koszty ogrzewania.

Konsekwencje taniego budownictwa:
Budowie bloków z wielkiej płyty przyświecała idea „dużo, szybko, tanio” - a konsekwencje tego typu pośpiechu i oszczędności daję się odczuć do dziś. Duża ilość mieszkań na klatce, cienkie ściany, często nieszczelne szyby wentylacyjne, którymi niosą się zapachy, hałasy i rozmowy z innych mieszkań - to mniejsza kameralność i prywatność – co może być dla niektórych osób problematyczne.

Rynek pierwotny - cechy na plus

Teraz omówimy po krótce cechy mieszkań od deweloperów, jednak należy pamiętać, że są to aspekty bardzo ogólne. Jeśli więc braliśmy pod uwagę kupno mieszkania od dewelopera, warto znac te aspekty.

Nowoczesność
Mieszkania w nowym budownictwie zazwyczaj są nowoczesne i spełniają obecne standardy budowlane i energetyczne. Kupujący nie muszą się martwić remontami czy modernizacją. Często dostępna jest winda, czy podziemne miejsce garażowe.

Estetyka
Architektura nowoczesnych osiedli jest zazwyczaj ciekawe i estetyczna. Na elewacji mogą występować ciekawe detale i materiały, aby wyróżnić dany budynek i nadać mu elegancji i nietuzinkowego wyglądu. Może to przemawiać do osób, które cenią nowoczesny design.

Ogródki i zielona przestrzeń wspólna
Wiele nowobudowanych osiedli ma pieczołowicie zaprojektowana i zadbaną przestrzeń wspólną, jak dziedzińce wewnętrzne osiedla, mała architektura i place zabaw. Mieszkania na parterze mają dostępne prywatne ogródki i tarasy.

Różnorodność wyboru.
Na rynku pierwotnym mamy zazwyczaj dużą różnorodność lokacji, metraży i układów mieszkań. To daje klientom większy wybór i możliwość dopasowania nieruchomości do swoich potrzeb. W niektórych lokalach są dostępne przestronne tarasy na dachu, a mieszkania dwupoziomowe są również często propozycją w ofercie deweloperów.

Minusy rynku pierwotnego

Podsumowawszy zalety mieszkań na sprzedaż, budowanych na rynku deweloperskim, przyjrzyjmy się ewentualnym minusom, jakie mogą być udziałem mieszkań w nowym budownictwie.

Cena
Mieszkania od deweloperów zazwyczaj są droższe od ofert rynku wtórnego, co może stanowić przeszkodę dla osób o ograniczonym budżecie.

Lokalizacja
Ze względu na cenę działek i ich ograniczoną podaż na terenach bliżej centrum miast – nowe osiedla najczęściej budowane są na obrzeżach miast, co może oznaczać dłuższy dojazd do centrum lub mniejszą dostępność udogodnień miejskich. Dość często wiąże się to z ograniczoną dostępnością linii tramwajowych, a autobusy utykają w korkach w godzinach szczytu.

Nie zawsze jakość idzie za ceną
Może się tak zdarzyć, co już nie raz miało miejsce, że firma deweloperska, chcąc zaoszczędzić, wybierała rozwiązania gorszej jakości i tańsze materiały, a w pośpiechu nie dotrzymywano warunków i kluczowych terminów obowiązujących przy kolejnych etapach budowy, np. czas schnięcia czy związania kolejnych warstw budowalnych.
Najczęściej sytuacja ta wychodziła po czasie, kiedy nowi właściciele zauważali pęknięcia, czy niską jakość wykonania.

Obecnie kupujący mieszkanie ma prawo rękojmi przez 5 lat - od momentu odbioru technicznego mieszkania Jest to czas na ujawnienie ewentualnych wad budynku, które deweloper obowiązek naprawienia. Jednak warto poznać opinie o firmach deweloperskich zawczasu i zaufać tym, których inwestycje cechuje dokładność i rzetelność – daje to większą szanse na uniknięcie ewentualnych niedogodności w przyszłości.

 

Świadomość potrzeb sprzyja dobrej dezycji zakupu mieszkania

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego wiąże się z różnymi korzyściami i wyzwaniami.
Rynek wtórny może przyciągać atrakcyjnymi cenami, przestrzenią i dogodną lokalizacją, ale wymaga również uwagi w kwestii stanu technicznego.
Rynek pierwotny oferuje nowoczesność, estetykę i różnorodność wyboru, choć może być droższy i położony na obrzeżach miasta.

Widzimy więc, że wybór nie jest ani łatwy, ani oczywisty. Dlatego dokładna analiza naszych preferencji, budżetu oraz potrzeb pomoże podjąć lepszą decyzję o zakupie tego właściwe mieszkania.