W obliczu decyzji o zakupie mieszkania, jednym z głównych dylematów jest wybór pomiędzy nieruchomością od dewelopera a mieszkaniem z rynku wtórnego. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Spis treści:

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Mieszkanie z rynku wtórnego

Jak dokonać wyboru

Podsumowanie

 

Na rynku jest naprawdę sporo ofert, w zależności od budżetu, preferencji oraz lokalizacji, każdy może znaleźć coś dla siebie. Oferta z rynku pierwotnego jest obecnie bardzo szeroka i kusząca, ale również dużym zainteresowaniem ciągle cieszy się rynek wtórny. Czasami w w tym nadmiarze różnorodności łatwo jest się pogubić – zwłaszcza jeżeli jest to nasz pierwszy zakup na rynku nieruchomości. I może to niejedną osobę przysporzyć o stres związany nie tylko z jakże ważną decyzją życiową, ale i o chaos informacji oraz mnogość dostępnych opcji do wyboru.

Dlatego omówimy różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym, czyli zakupem od dewelopera i rynkiem wtórnym. Podpowiemy również, jak dokonać najlepszego wyboru dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego.

Jak wygląda proces zakupu mieszkania od dewelopera.

Najczęściej składa się on z kilku etapów. Pierwszy etap to wybór inwestycji od zaufanego dewelopera, a następnie wybór konkretnego lokalu – wszystko to zwykle na podstawie prezentacji, wizualizacji i planów inwestycji, lub w późniejszym etapie budowy, na możliwej wizji lokalnej. Następnie zawarta zostaje umowa przedwstępna lub rezerwacyjna. W trakcie budowy mamy możliwość śledzenia postępów budowy oraz wyboru elementów wykończenia.

Przekazanie nieruchomości klientowi następuje po zakończeniu budowy i podpisaniu umowy sprzedaży. Kolejny, tak wyczekiwany etap to otrzymanie kluczy i rozpoczęcie adaptacji oraz prac wykończeniowych nowego mieszkania.

Na plus:

- Nowoczesne rozwiązania i wysoki standard wykończenia.

- Jesteśmy pierwszymi użytkownikami nowego mieszkania.

- Możliwość wyboru układu pomieszczeń i dodatkowych opcji.

- Gwarancja jakości oraz możliwość skorzystania z programów ratalnych i ulg podatkowych.

- Możliwość wyboru i wykupienia miejsca w garażu podziemnym.

Na minus:

- Dłuższy czas oczekiwania na przekazanie nieruchomości.

- Potrzeba wykończenia wnętrz na własny koszt i z własną ekipą (najczęściej) – wydłuża to czas potrzebny, aby zamieszkać w lokalu. Dla niektórych osób może to wiązać z dodatkowym stresem i nieprzewidzianymi kosztami.

- Ryzyko opóźnień w budowie lub niewywiązywania się dewelopera z obietnic.

- Często, na początku inwestycji - brak możliwości obejrzenia rzeczywistego stanu nieruchomości przed zakupem.

Do rozważenia:

- Lokalizacja – najczęściej są to obrzeża miast, nie zawsze dogodnie skomunikowane z centrum. Jednak nie każdy tego potrzebuje, zwłaszcza w dobie coraz popularniejszego trybu pracy „homeoffice”. Jest za to dostęp do podmiejskich terenów zielonych czy rekreacyjnych, jak łąki czy zielone okolice wałów i kanałów wodnych.

- Potrzeba samodzielnego wykończenie wnętrza może być również widziana jako zaleta, jeśli mamy zaufaną ekipę remontową i architekta wnętrz.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego.

Charakterystyka nieruchomości z rynku wtórnego.

Nieruchomości z rynku wtórnego to mieszkania już zamieszkałe, użytkowane wcześniej.

Cechują się różnym stanem technicznym i lokalizacją.

Często oferują większą różnorodność i style architektoniczne. Mamy do dyspozycji zarówno mieszkań w przedwojennych kamienicach, jak i na osiedlach z wielkiej płyty, w plombach i na osiedlach budowanych już przez deweloperów kilka lat temu, ale które trafiły już na rynek wtórny.

Lokalizacja i czas budowy zapewniają za to szeroki dostęp do rozwiniętej tkanki miejskiej, szerokiej bazy usług i szkół, parków i wieloletniej, bujnej zieleni w otoczeniu.

Kupujący muszą liczyć się z koniecznością ewentualnego remontu lub modernizacji, nawet jeśli nie od razu po zakupie, to zwykle w najbliższych latach.

 

Na plus:

- Możliwość szybkiego przeprowadzenia transakcji i natychmiastowego przekazania mieszkania.

- Możliwość obejrzenia nieruchomości przed zakupem oraz negocjacji ceny.

- Istniejąca infrastruktura i możliwość lepszego oszacowania lokalizacji.

- Często lokalizacja w centrum miasta, lub z dobrą komunikacją, zieleń i skwery.

 

Na minus:

- Często konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu lub modernizacji nieruchomości.

- Brak gwarancji jakości i możliwość napotkania ukrytych wad, problemów wynikających ze zużycia budynku i przestarzałych technologii.

- Ograniczone możliwości dostosowania mieszkania do własnych preferencji.

- Możliwe nieefektywne źródła ogrzewania np. poprzez brak termomodernizacji budynku.

- Najczęściej brak garaży podziemnych, lub przypisanego miejsca parkingowego.

 

 

Jak dokonać wyboru.

1. Zdefiniowanie własnych priorytetów i potrzeb.

Zdefiniowanie własnych priorytetów i potrzeb jest istotne przy wyborze między mieszkaniem z rynku pierwotnego (od dewelopera) a nieruchomością z rynku wtórnego.

2. Pomocne będą odpowiedzi na poniższe pytania:

- W jakim terminie planujemy się wprowadzić? Czy możemy czekać, nieraz wiele miesięcy na lokal od dewelopera, wliczając ewentualne opóźnienia?

- Czy mamy zasoby i gotowość na wykańczanie lokalu ze stanu dostarczonego przez dewelopera?

- Czy zależy nam na komunikacji publicznej, lub na miejscu parkingowym?

- Na jakie ustępstwa w powyższym możemy pójść, a co jest dla nas absolutnie kluczowe?

3. Porównanie dostępnych opcji pod kątem ceny, lokalizacji, stanu technicznego oraz dostosowania do indywidualnych preferencji.

Warto poznać dogłębnie rynek i dać sobie czas na obejrzenie preferowanych lokalizacji, również pod kątem ewentualny problemów (częste korkowanie się jedynej drogi dojazdowej, hałas ruchliwej ulicy itp.)

 

4. Konsultacja z ekspertami, w tym agentami nieruchomości, którzy mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji.
Jako praktycy i eksperci w temacie, mogą poszerzyć naszą wiedzę o celne uwagi i wglądy.

 

Podsumowanie:

Wybór pomiędzy mieszkaniem od dewelopera a nieruchomością z rynku wtórnego zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości finansowych.

Ważne jest dokładne zrozumienie cech i wyróżników obu opcji oraz podjęcie świadomej decyzji, która zapewni satysfakcję i komfort przez wiele lat użytkowania nieruchomości.