Jakie mieszkania na sprzedaż najszybciej znikają z rynku? Nieprzerwanie największą popularnością cieszą się średnie metraże. Dość szybko właścicieli znajdują mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, oferujące dwa pokoje. Z rynku szybko znikają również kompaktowe kawalerki, które cieszą się popularnością zarówno wśród prywatnych kupujących, którzy poszukują pierwszego własnego M., jak i inwestorów, którzy planują czerpać z ich wynajmu stałe przychody, lub wykończone do zamieszkania sprzedać w dużo wyższej cenie.

Spis treści:
Lokale mieszkalne magnesem na osoby kupujące
Koronawirus nie straszny sektorowi mieszkaniowemu
Oczekiwania kupujących jasno sprecyzowane
Ile za własne M.?
Spokojnie w mieszkaniówce
Nowe projekty inwestycyjne w drodze
Co zmieni 2022 rok

Mieszkania na sprzedaż wciąż przyciągają kupujących

Rynek mieszkaniowy całkiem dobrze poradził sobie po wybuchu pandemii koronawirusa - mieszkania na sprzedaż wciąż znajdują się w centrum zainteresowania. Deweloperzy nie dostrzegli, aby popyt się zmniejszył. Wręcz przeciwnie, Polacy coraz chętniej kupują lokale mieszkalne dostępne na rynku. Taka postawa ze strony osób poszukujących mieszkań zachęca deweloperów do kolejnych realizacji inwestycyjnych.

Mieszkaniówka nie załamała się po wybuchu pandemii

W początkowym okresie wybuchu pandemii koronawirusa na rynku nieruchomości, w tym w sektorze mieszkaniowym, doszło do stagnacji. Pełny lockdown, który został wprowadzony jako jedno z poważniejszych obostrzeń, mocno odbił się na poszczególnych sektorach rynkowych. Niemniej mieszkaniówka błyskawicznie zareagowała i zaczęła szukać pomysłów na dopasowanie się do nowej sytuacji. Aby utrzymać zainteresowanie wśród kupujących, deweloperzy zaczęli rozbudowywać strony internetowe poświęcone poszczególnym inwestycjom. Pojawiły się na nich szczegółowe opisy na temat budynku, lokali mieszkalnych a także terenu osiedla. Kupujący mogli także przyjrzeć się rzutom mieszkań, aby wybrać takie, które będzie dla nich najbardziej odpowiednie pod kątem metrażu, liczby i rozkładu pomieszczeń. Niektórzy deweloperzy oferowali również możliwość odbycia wirtualnego spaceru na terenie inwestycji. Na taki ruch decydowali się najczęściej w przypadku bardziej prestiżowych projektów, oferujących nowoczesne mieszkania w największych aglomeracjach miejskich w Polsce.

Wnętrze mieszkania na sprzedaż
fot. pexels.com

Jakich lokali mieszkalnych szukają kupujący?

Osoby, które poszukują mieszkania, mają zazwyczaj jasno sprecyzowane wymagania. Wyznaczają, co jest dla nich najważniejsze, a z czego ewentualnie będą mogli zrezygnować, jeśli pojawi się atrakcyjna oferta. Dla wielu osób istotne miejsc miejsce postojowe. Idealnie, jeśli w budynku znajduje się garaż podziemny, lub wystarczająca liczba naziemnych miejsc parkingowych. W przypadku mieszkań zlokalizowanych na parterze dużą wartość dodaną stanowią prywatne ogródki. Po okresie lockdownu Polacy zaczęli bowiem cenić możliwość wyjścia na świeże powietrze, nawet jeśli mogli zrobić to jedynie w obrębie swojego domostwa. Kolejną zaletą są przestronne balkony i loggie. Poza możliwością zażycia świeżego powietrza, stanowią dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy, których właściciele nie używają na co dzień. Można również przechowywać na nich przedmioty o dużych gabarytach, jak na przykład rowery lub wózek dziecięcy. Kolejną wartość dodaną stanowi winda w budynku. Jeśli chodzi o powierzchnię mieszkań na sprzedaż, to największą popularnością cieszą się lokale dwu-, trzypokojowe o powierzchni około 50-55 metrów kwadratowych. Niemniej rośnie uznanie dla większych metraży, powyżej 60 metrów kwadratowych, które oferują cztery- a nawet pięć komfortowych pokoi mieszkalnych.

Ceny mieszkań na sprzedaż pięły się w górę

Ceny za mieszkania na sprzedaż cały czas idą w górę. Wyraźne wzrosty można było zauważyć krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Za rosnącymi cenami stoją wyższe koszta materiałów budowlanych i wykończeniowych. Rosną też ceny atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych. Wszystko to przekłada się na wyższe ceny za metr kwadratowy mieszkania. Niemniej, o ile w ubiegłym roku ceny lokali mieszkalnych rosły bardzo dynamicznie, w tym roku widać spowolnienie. Kupujący nie powinni się jednak spodziewać, że ceny zaczną pikować w dół. Możliwe, że pozostaną one raczej na obecnym poziomie, lub w dalszym ciągu będą nieco się zwiększać.

Rynek się stabilizuje

Jak wspomnieliśmy powyżej, ceny za mieszkania nie rosną już w taki dynamicznym tempie, jak miało to miejsce w 2021 roku. Kupujący mają swoje limity cenowe i deweloperzy zdają sobie sprawę, że przy drastycznie wyższych cenach mogliby mieć problem ze sprzedażą oferowanych przez siebie mieszkań. Obecnie starają się więc utrzymać bieżące ceny, na ile tylko pozwala na to sytuacja rynkowa. Kupujący powinni się przyzwyczaić, że ceny za mieszkania nie będą już dużo niższe. Powinni raczej przywyknąć do bieżących stawek za metr kwadratowy. Gospodarka krajowa wciąż jest w ciężkiej sytuacji, materiały budowlane i wykończeniowe są drogie, lub zupełnie ich brakuje. Wszystko to znajduje przełożenie w wysokich cenach mieszkań.

Deweloperzy stale dostarczają na rynek nowe mieszkania na sprzedaż

Deweloperzy dostrzegają popyt i starają się odpowiadać dostateczną podażą nowych mieszkań na sprzedaż. Inwestycje pojawiają się głównie w największych polskich aglomeracjach miejskich, a także w ich pobliżu, w niewielkiego odległości od granic miasta. Wachlarz ofert do wyboru jest obecnie na tyle szeroki, że kupujący mają dużą swobodę wyboru. Mogą więc wybrać taki lokal mieszkalny, który będzie odpowiadał im nie tylko pod kątem cech samego mieszkania, ale również pod kątem ceny.

Nie tylko z pierwszej ręki

Mieszkaniówka to jednak nie tylko rynek pierwotny. Dużym powodzeniem cieszą się też mieszkania z rynku wtórnego. Posiadają one wiele zalet, za które cenią je kupujący. Dobra lokalizacja, wykończenie dające możliwość zamieszkania od zaraz, często konkurencyjna cena, dobrze zagospodarowany teren osiedla – to tylko niektóre z plusów, jakie oferuje rynek M. z drugiej ręki. Również w tym sektorze rynku wybór jest na tyle szeroki, że kupujący mogą w prosty sposób znaleźć ofertę mieszkania, która będzie spełniała stawiane przez nich kryteria.

Prognoza w mieszkaniówce

Jak będzie przedstawiać się sytuacja w mieszkaniówce w bieżącym roku? Można przypuszczać, że zainteresowanie mieszkaniami nie zmaleje. Będzie ono widoczne zarówno w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, jaki i mieszkań z rynku wtórnego. Kupujący zdają sobie sprawę, że ceny za lokale mieszkalne nie cofną się już do tych sprzed wybuchu pandemii. Wiele osób stara się więc kupić lokal mieszkalny, zanim ceny poszybują jeszcze wyżej. Deweloperzy dalej będą dostarczać na rynek kolejne inwestycje mieszkaniowe, dzięki czemu rynek zachowa stały napływ nowych ofert i utrzyma zainteresowanie ze strony osób poszukujących mieszkania.