Mieszkania na sprzedaż zlokalizowane w małych miejscowościach mogą poszczycić się licznymi zaletami. Coraz więcej kupujących zdaje się je dostrzegać. Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi usytuowanymi daleko od dużych aglomeracji miejskich sukcesywnie wzrasta. Można się spodziewać, że deweloperzy dostrzegą potencjał mniejszych miejscowości w Polsce, i właśnie na ich terenie zaczną realizować więcej projektów inwestycyjnych w segmencie mieszkaniowym. Oczywiście mieszkania na sprzedaż w małych miejscowościach posiadają swoje zalety, jak i wady. Kupujący muszę je wszystkie przeanalizować, aby upewnić się, że lokal poza dużą aglomeracją miejską będzie dla nich dobrym miejscem do życia.

Spis treści:
Lokale mieszkalne na terenie kraju nie dla każdego
Mieszkaniówka walczy z trudnościami
Małe miejscowości zachęcają atrakcyjnymi M.
Wad nie brakuje
Mała miejscowość – lepiej czy gorzej?
Preferencje kupujących jasno określone
Deweloperzy budują coraz więcej inwestycji w małych miastach

Rynek mieszkań na sprzedaż w Polsce 

Sektor mieszkaniowy w Polsce mierz się obecnie z trudno dostępnymi kredytami hipotecznymi i wysoką inflacją. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych również w dalszym ciągu są bardzo wysokie, i nic nie zapowiada, aby wzrosty cen miały całkowicie wyhamować. Obecnie rząd wprowadził nowy program w ramach Polskiego Ładu – Mieszkanie bez wkładu własnego, którego celem jest umożliwienie Polakom nabywania mieszkań na sprzedaż, nawet jeśli nie posiadają odpowiedniej dla banku zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

Sektor mieszkaniowy opiera się trudnej sytuacji gospodarczej 

Sytuacja gospodarcza jest dla sektora mieszkaniowego trudna Polacy walczą z rosnącymi cenami, inflacja szybuje w górę a kredyty hipoteczne są coraz trudniej dostępne, gdyż niektórzy tracą zdolność kredytową lub nie są w stanie jej w ogóle osiągnąć. Wyjściem z tej sytuacji ma być nowy rządowy program - „Mieszkanie bez wkładu własnego”. W dniu 15 listopada 2021 roku Prezydent RP podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Rozwiązanie to weszło w życie w dniu 27 maja 2022 roku. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” dedykowany jest trzem grupom osób:

- chcącym kupić swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
- poszukującym mieszkania na rynku wtórnym, społecznym,
- chcącym wybudować własny dom.

Z programu może skorzystać każdy - single, pary, małżeństwa oraz rodziny z dziećmi.

Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Państwo będzie gwarantować wkład własny w wysokości nawet do 20 procent, do kwoty 100 tys. złotych przez okres minimalnie 15 lat.

Program ma wspomóc Polaków z realizacji swojego celu, jakim jest nabycie lokalu mieszkalnego lub budowa domu.

Mieszkania na sprzedaż w małych miastach z licznymi zaletami

Duże miasta w Polsce święcą triumfy, jeśli chodzi o zainteresowanie wśród kupujących rynkiem mieszkaniowym. Niemniej w ostatnich latach mieszkania na sprzedaż w mniejszych miejscowościach również zaczęły przyciągać osoby planujące zakup własnego M. Lokale mieszkalne w mniejszych miejscowościach posiadają wiele zalet. Pierwszą z nich jest cena za mieszkanie na sprzedaż, która często już dużo niższa, niż w dużym mieście. Kolejną zaletą jest spokój i cisza, jaką zapewnia mniejsze miasto. Duże aglomeracje miejskie coraz częściej kojarzą się z zatłoczonymi ulicami i hałasem.

Większa liczba terenów zielonych to kolejny plus mniejszych miasteczek. Nie należy zapominać o miejscach parkingowych, których również jest więcej. Dla osoby wracającej z pracy, możliwość swobodnego zaparkowania samochodu, bez poszukiwań miejsca do zaparkowania, jest bardzo dużym atutem. Również koszty życia w mniejszych miejscowościach są często niższe, choćby ceny za usługi. W efekcie kupując mieszkanie na sprzedaż w małej miejscowości można sporo zaoszczędzić na przestrzeni kolejnych lat.

                                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

 Na niedogodności również trzeba się nastawić 

Mieszkania na sprzedaż w małych miastach posiadają sporo zalet, ale nie można zapominać o wadach. Pierwszą z nich jest mniejsza dostępność różnorodnych usług, takich jak lokale gastronomiczne, centra rozrywki itp. Mieszkający w małych miejscowościach mogą też zapomnieć o galeriach handlowych z kinowymi multiplexami, klubach czy licznych pubach. Skromniejsza jest także oferta dla dzieci, na przykład jeśli chodzi o sale zabaw.

Kolejną ważną rzeczą, a może nawet fundamentalną, jest dostęp do miejsca pracy. Jeśli osoba, która poszukuje mieszkania na sprzedaż w małej miejscowości pracuje całkowicie zdalnie, to w zasadzie problemu nie ma. Gorzej, jeśli przeprowadzi się do mniejszej miejscowości, a jej miejsce pracy znajduje się w dużym mieście. O ile zakup nieruchomości i koszty życia będą w małym miasteczku niższe, o tyle koszty paliwa zmarnowanego na dojazdy, mogą sięgnąć bardzo wysokich kwot. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy koszty paliwa przekraczają 7 złotych za litr. Kupujący muszą więc dokładnie przekalkulować, czy takie dojazdy będą dla nich opłacalne, a także czy są gotowi na poświęcenie dodatkowego czasu koniecznego na pokonanie trasy z domu do miejsca pracy i z powrotem.

Więcej zalet czy wad? 

Jak widać, mieszkania na sprzedaż w małych miastach posiadają swoje zalety oraz wady. Które przeważają? Jest to kwestia mocno subiektywna. O ile dla jednych kwestia dojazdów do pracy może być kłopotliwa, o tyle inni mogą zupełnie nie postrzegać tego jako uciążliwe. Podobnie jest w kwestii dostępu do usług i rozrywki. Dla jednych styl życia oparty o korzystanie z punktów handlowo-usługowych jest bardzo istotny, z kolei inni preferują ograniczenie zakupów do koniecznego minimum lub kupują wiele produktów online, z dostawą pod drzwi domu. Nie da się więc jednoznacznie oszacować, czy zakup mieszkania na sprzedaż w małej miejscowości przyniesie więcej pozytywów czy negatywów.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

Jakich M. poszukują kupujący? 

Niezależnie od tego, czy mieszkanie na sprzedaż położone jest w dużym czy małym mieście, kryteria wyboru są zbliżone. Najszybciej z rynku znikają lokale mieszkalne o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, oferujące dwa pokoje. W przypadku mniejszych miejscowości kupujący mogą pozwolić sobie na zakup większych lokali w cenie i tak niższej, niż za mieszkania na sprzedaż w dużych aglomeracjach miejskich. Ważny jest dostęp do miejsca parkingowego. Kupującym zależy także na dobrej infrastrukturze otoczenia, która zapewni łatwy dostęp do sklepów, szkół, przychodni itp. Bardzo dużą wartość dodaną, zwłaszcza po okresie lockdownu, który obowiązywał w początkowym okresie pandemii koronawirusa w Polsce, jest dostęp do terenów zielonych. Idealnie, jeśli do mieszkania na sprzedaż przynależy własny ogródek. Takie oferty dotyczą oczywiście lokali mieszkalnych na parterze budynków, z wyjściem na ulicę.

Mieszkań na sprzedaż w małych miastach będzie przybywać? 

Obecnie sporo osób bierze pod uwagę możliwość przeprowadzki do mniejszej miejscowości. Deweloperzy zdają się dostrzegać potencjał drzemiący w mniejszych miejscowościach i coraz chętniej na ich terenie realizuje kolejne projekty inwestycyjne. Mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego zaczyna więc przybywać, co sprawia, że mniejsze rynki stają się coraz bardziej zróżnicowane, a tym samym bardziej atrakcyjne dla kupujących.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl