W dużych miastach w Polsce stale przybywa luksusowych apartamentów na sprzedaż. Polacy chcą podnosić swój standard życia, a rzeczą, na którą zwracają uwagę w pierwszej kolejności, jest coraz częściej miejsce zamieszkania. Małe, kompaktowe mieszkania mają na rynku nowego, stale rozwijającego się konkurenta. Jest nim segment premium, który dostarcza na rynek prestiżowe inwestycje mieszkaniowe.

Spis treści:
Luksusowe mieszkania na świeczniku
Koronawirus nie zagroził mieszkaniówce
Kupujący chcą mieć więcej metrów kw.
Nowe inwestycje deweloperskie z prestiżową ofertą
Ceny transakcyjne na rynku mieszkaniowym

Apartamenty na sprzedaż z rosnącym zainteresowaniem wśród kupujących 

Na rynku pojawia się coraz więcej apartamentów na sprzedaż. Deweloperzy dostrzegli potencjał segmentu premium i podejmują się realizacji kolejnych, prestiżowych projektów. W efekcie na rynek mieszkaniowy dostarczane są lokale wysokiej klasy. Oczywistym jest, że w parze z prestiżem i dobrą jakością idzie też cena. Budując luksusowe apartamenty na sprzedaż, deweloperzy mogą niewątpliwie liczyć na większy zysk, niż w przypadku sprzedaży mieszkań ze średniej półki. Co więcej, realizacja projektu z segmentu premium sprawia, że deweloperzy na jednej działce mogą wybudować nawet mniejszą niż standardowo liczbę mieszkań, natomiast zysk z nich będzie i tak wyższy, niż ze sprzedaży lokali mieszkalnych w niewyróżniającej się niczym szczególnym inwestycji. Prestiżowe projekty są zatem w centrum zainteresowania zarówno kupujących, jak i samych deweloperów.

                                              Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: apartament na sprzedaż w Łodzi

Sektor mieszkaniowy poradził sobie z pandemią 

Wydawać by się mogło, że pandemia koronawirusa przystopuje segment mieszkaniowy. Lockdown negatywnie odbił się na portfelach Polaków. Wiele osób musiało liczyć się z utratą pracy. Sytuacja finansowa wielu osób była niestabilna - zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców, którzy musieli zmierzyć się z utrzymaniem biznesów bez uzyskiwania z nich dochodów. Wniosek nasuwał się sam - mieszkania przestaną się sprzedawać w takich tempie, jak dotychczas. Tymczasem okazało się, że mieszkaniówce koronawirus nie zagroził. Deweloperzy kontynuowali sprzedaż mieszkań, ponadto wprowadzali w życie kolejne projekty inwestycyjne. Na rynek trafiały zarówno komfortowe mieszkania, jak i apartamenty na sprzedaż. Odzew na oferty sprzedaży się utrzymał. Polacy nie zrezygnowali z zakupu własnego M. i interesowali się zakupem nawet w okresie lockdownu. Wówczas z pomocą w komunikacji miedzy deweloperami a kupującymi przyszły nowoczesne technologie - chatboxy, wirtualne spacery, rozbudowane strony internetowe, aplikacje na smartfony itp. Dzięki wprowadzeniu tych nowoczesnych technologii, komunikacja pomiędzy stronami została zachowana i kupujący mogli rozmawiać z deweloperami na temat zakupu lokalu mieszkalnego. Coraz częściej w rozmowach takich pojawiały się pytania o prestiżowe projekty, które oferują komfortowe apartamenty na sprzedaż.

                             Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: apartament na sprzedaż ww Piotrkowie Trybunalskim

Polacy chcą większych mieszkań 

Potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż są duże. Mieszkania i apartamenty na sprzedaż, które trafiają na rynek, względnie szybko znajdują nabywców. Co więcej, Polacy poszukują coraz większych mieszkań. Oczywiście komfortowe lokale mieszkalne oferujące 2-3 pokoje do 50 metrów kwadratowych dalej sprzedają się szybko, jednak kupujący coraz częściej pytają o większe, 4- a nawet 5-pokojowe apartamenty na sprzedaż. Ponadto kupujący coraz baczniejszą uwagę zwracają na standard wykończenia, lokalizację, monitoring, liczbę terenów zielonych, dostęp do komunikacji miejskiej, poziom rozbudowania infrastruktury osiedlowej itp. Na świeczniku są ponadto apartamenty na sprzedaż, do których przynależy ogródek (lokale mieszkalne na parterze) lub taras (lokale mieszkalne na najwyższych kondygnacjach). Bardzo istotną kwestią pozostaje parking, najlepiej z dedykowanym miejscem do parkowania pojazdu w garażu podziemnym.

Deweloperzy budują apartamenty na sprzedaż - jaka jest bieżąca oferta na rynku?

Obecnie deweloperzy oddają na rynek sporo inwestycji, w których na kupujących czekają atrakcyjne apartamenty na sprzedaż.

Jednym z prestiżowych projektów mieszkaniowych jest warszawska inwestycja Unique Tower spod szyldu dewelopera Marvipol Development S.A. Inwestycję wyróżniają wspaniałe wnętrza wykończone z najwyższą starannością, niesamowity widok na panoramę Warszawy oraz liczne udogodnienia w pięciogwiazdkowym standardzie. Unique Tower będzie jednym z najwyższych w Warszawie budynków mieszkalnych. Deweloper w ramach inwestycji zaoferuje 28 apartamentów na sprzedaż, które rozlokowane będą na 28 piętrach. Apartamenty na sprzedaż dostępne będą w metrażach od 65 metrów kw. do aż 180 metrów kw. powierzchni.

Inwestycja zostanie wyposażona w udogodnienia premium, takie jak: lobby z usługą concierge, restaurację à la carte, stanowiska do ładowania samochodów, strefę fitness. Wszystkie te udogodnienia zapewni kompleks Royal Tulip Warsaw Apartments zlokalizowany do 16. piętra budynku, z którego mieszkańcy Unique Tower będą mogli swobodnie korzystać.

Inną inwestycją apartamentową, która zasługuje na uwagę, jest Sol Marina w Gdańsku. Jest to inwestycja spod szyldu spółki Marshall Real Estate. Obecnie trwa budowa II etapu inwestycji, w ramach którego ten wyjątkowy projekt realizowany nad Zatoką Gdańską dostarczy na lokalny rynek 127 apartamentów wypoczynkowych o powierzchni od 25 m2 do 85 m2. Istnieje możliwość wykończenia apartamentu na sprzedaż pod klucz. Każdy właściciel ekskluzywnego mieszkania otrzyma prywatne miejsce do cumowania oraz własne miejsce parkingowe. Apartamenty na sprzedaż wyposażone są w inteligentne rozwiązania, jak na przykład mobilny dostęp do apartamentów. Mieszkańcy będą mieli do swojej dyspozycji również strefę SPA&Wellness z basenem i siłownią, która znajduje się na terenie kompleksu. Inwestycja powstaje w otoczeniu parku krajobrazowego i rezerwatów przyrody, przy czym jest dobrze skomunikowana z Trójmiastem.

                                             Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: apartament na sprzedaż w Łodzi

Stolica i miasta regionalne kolebką nieruchomości premium. Jakie są ceny w dużych metropoliach? 

Najwięcej apartamentów na sprzedaż powstaje w Warszawie oraz największych miastach regionalnych w kraju. Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego obrazuje aktualne ceny, jakie trzeba zapłacić za mieszkania i apartamenty na sprzedaż w największych polskich miastach.

W przypadku apartamentów na sprzedaż z rynku pierwotnego, to średnia cena za mieszkanie wynosiła w I kwartale 2021 roku (podane są tu ceny transakcyjne): w Warszawie - 10 666 złotych za metr kwadratowy, w Gdańsku - 9794 złotych za metr kwadratowy, w Gdyni - 9440 złotych za metr kwadratowy, w Krakowie - 8878 złotych za metr kwadratowy, w Łodzi - 6500 złotych za metr kwadratowy, w Poznaniu - 7976 złotych za metr kwadratowy oraz we Wrocławiu - 8423 złotych za metr kwadratowy.

Natomiast jeśli chodzi o apartamenty na sprzedaż z rynku wtórnego, to średnia cena za mieszkanie wynosiła w I kwartale 2021 roku (podane są tu ceny transakcyjne): w Warszawie - 10 135 złotych za metr kwadratowy, w Gdańsku - 9031 złotych za metr kwadratowy, w Gdyni - 8025 złotych za metr kwadratowy, w Krakowie - 8366 złotych za metr kwadratowy, w Łodzi - 5433 złotych za metr kwadratowy, w Poznaniu - 6745 złotych za metr kwadratowy oraz we Wrocławiu - 8057 złotych za metr kwadratowy.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl