Zakup czy najem swojego pierwszego mieszkania to pytanie, dziś zadaje sobie wielu konsumentów, którzy często z niedowierzaniem obserwują aktualny rynek nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt jak niespodziewanie rozpoczął się rok 2022 należy przeanalizować dokładnie swój wybór pamiętając, iż jest to decyzja wymagająca dokładnej analizy wielu czynników. W życiu każdego z nas nadchodzi ten moment, kiedy zadajemy sobie pytanie: kupować mieszkanie i podejmować decyzję o stabilności oraz dużym zobowiązaniu finansowym, czy zdecydować się na wynajem i nie przywiązywać się na stałe do jednego miejsca?

Spis treści:
Posiadanie własnego mieszkania w ujęciu makro jako stabilizacja społeczna.
Zmiana pokoleniowa zmianą warunkująca podjęcie decyzji kupno czy najem mieszkania.
Kredyt w 2022, kredyt na zmienionych warunkach plus nowy pogram rządowy od 27.05.2022.
Wysoka inflacja ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji.
Najem mieszkania decyzja pragmatyczna czy bezpieczna?
Dyskusja na argumenty sprzedaż i najem mieszkania.

Pokolenie Z - niezależność rozumiana jako zakup mieszkania, zakup samochodu - chęć posiadania wyznacznikiem czasów.

Jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych kupno własnego mieszkania było jednym z najczęściej wymienianych marzeń wśród Polaków, w pamięci wielu z nas są integracje na małych, wąskich korytarzach i ulokowane kosze na śmieci wewnątrz klatek. Minęła dekada i sytuacja diametralnie się zmieniała dziś popularnym nurtem charakteryzującym współczesne społeczeństwo jest nowoczesna technologia i duże przestrzenie spełniające wiele funkcji jako mieszkanie. Młode pokolenia przeprowadzając się do dużych miast, nade wszystko podkreśla jak ważny jest dla nich balans między życiem zawodowym i prywatnym, pragną mieć poczucie panowania własnym czasem i funduszami a na pierwszym miejscu stawiają jest komfort bycia. Przyświeca temu idea pracowania dla życia, a nie życia dla pracy, mając to uwadze cenione niezmiennie jest poczucie bezpieczeństwa, prywatności oraz dążenie bycia na swoim.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkania na sprzedaż

 Kupno mieszkania co przyświeca podejmującym decyzję-spełnienie marzeń?

Decydując się na zakup mieszkania często kieruje nami chęć posiadania własnej nieruchomości, która często w kolejnych latach staje naszą inwestycją lub zabezpieczaniem finansowym dla potomstwa. Dla wielu osób posiadanie własnego mieszkania nadal pozostaje symbolem pewnej harmonii społecznej. Moment podjęcia decyzji często ścisłe powiązany jest ze zmianą naszego stanu cywilnego lub przyjściem na świat nowego członka rodziny. Chcemy zapewnić jak najlepsze warunki dla naszej pociechy stąd też ten wybór staje się naturalnym wyborem. Chociaż wiemy też, iż nasi rodzice, dziadkowie wychowywali kolejne pokolenia na niewielkim metrażu i nie stanowiło to większej trudności. Kupno mieszkania to spełnienie własnych marzeń, pragnień, możliwość realizacji własnych projektów i aranżacji. Zaczynamy wybierać lokalizacje, przyglądać się infrastrukturze na danym terenie a w kolejnym etapie poszukiwać elementów jego wystroju.


Jak dziś wyglądają warunki kredytowe przy zakupie mieszkania?

To co jeszcze dla wielu z nas jeszcze rok temu było realne przy rozważaniu decyzji o zakupie mieszkania i otrzymaniu kredytu hipotecznego dziś zostało pomniejszone o ok.30%, nasza zdolność finansowa określana przez banki i skrupulatnie oceniana przez działy analityków. Aktualnie żaden bank nie podejmie współpracy, jeśli klient nie spełnia podstawowego warunku jakim jest posiadanie wkładu własnego, który wynosi ok.20% zobowiązania. Nieliczne jednak instytucje bankowe zgadzają się to obniżyć do10%, mechanizm ten sprawia, iż pogorsza się atrakcyjności całego kredytu, często innym warunkiem koniecznym jest na przykład drogie ubezpieczenie od ryzyka niskiego wkładu czy wyższe oprocentowanie.

Warto podkreślić, iż wkład nie zawsze musi być umieszczony w formie pieniężnej może być to np. wypis hipoteki z innej nieruchomości, który jest własnością Klienta. Jako wkładem własnym można posłużyć się także kosztami poniesionymi na budowę domu lub aktem notarialnym własnego gruntu.

Szansą dla osób niespełniających wymogu posiadania wkładu własnego będzie wprowadzany pod koniec maja 2022 program „Mieszkanie bez wkładu własnego” dzięki któremu po spełnieniu określonych wymogów będzie można otrzymać dofinasowanie do wymaganego prze banki kapitału finansowego.   

  Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkania na wynajem

Czy rosnące stopy procentowe powodują wstrzymanie się od decyzji  o własnej nieruchomości?

Nie da się ukryć, że już siódma podwyżka stóp procentowych tym razem aż o 1 punkt procentowy jest zaskoczeniem dla analityków i ekonomistów, według prognoz w znaczący sposób wpłynie to na zakup nieruchomości w 2022 r. Jest to najwyższy odnotowany wskaźnik od roku 2012, stopa referencyjna wzrosła z 3,5 proc do 4,5 proc. Z pierwszą podwyżką stóp procentowych mieliśmy do czynienia jeszcze w roku 2021 w październiku, od tego momentu Rada Polityki Pieniężnej poodnosiła je co miesiąc. Jak podano w komunikacie dalsze podwyżki ścisłe związane będą z informacjami dotyczącymi perspektyw inflacji oraz sytuacją geopolityczną. Podwyżki stóp procentowych ścisłe powiązane są w wzrostem rat kredytowych, ponieważ wzrósł też WIBOR. Analitycy są niemal pewni, że tak duża podwyżka stop procentowych spowoduje, iż Klienci, którzy zainteresowani byli zakupem mieszkania będą zmuszeni przesunąć w czasie swoje plany. Czy to wszystko wpłynie na rynek nieruchomości i w jaki sposób zapewne przekonamy się już w aktualnym i przyszłym kwartale 2022r.

 Zakup mieszkania czy skorzystanie z rynku najmu?

Decyzja o wynajęciu mieszkania to w odróżnieniu od zakupu - przelotność i czasowość sytuacji często przy wyborze mieszkania na wynajem kierujemy się kompromisem i niejako dopasowujemy swoje oczekiwania do oferty dostępnej na rynku. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż na najem nieruchomości decydują się osoby których sytuacja finansowa nie pozwala na uruchomienie kredytu. Nierzadko też mieszkania na wynajem są w większości zaprojektowane i urządzone a wynajmujący nie ma możliwości większej ingerencji. Zdaża się, iż rezygnujemy z dogodnej lokalizacji, dobrej infrastruktury i na końcu zakładanego na początku metrażu, ponieważ to warunki finansowe są głównym czynnikiem, który przyświeca nam w podjęciu wyboru. Mieszkanie na wynajem jest bardzo dobrą alternatywą dla osób, które nie wiążą swojej przyszłości z konkretną metropolią a ich podejście do posiadania nieruchomości zdecydowanie różni się od tradycyjnego równie dobrym wyborem będzie wynajęcie kampera lub całorocznego domku.
Aktualna sytuacja na rynku najmu zmieniła się diametralnie jest to ściśle związane z działaniami geopolitycznymi, ceny najmu podniosły się o jedną trzecią a liczba mieszkań pomniejsza się z dnia na dzień. Prognozuje się, iż baza mieszkań na wynajem na rynku wtórnym będzie się pomniejszać dlatego też zyska najem instytucjonalny co w dosłownym rozumieniu oznacza fakt, iż w niedługim czasie mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym oraz wtórnym coraz częściej będą kupować firmy i inwestorzy zajmujący się wynajmem.


 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkania na wynajem

 Świadomy konsument podejmie optymalną dla siebie decyzję o zakupie bądź najmie swojego pierwszego mieszkania.

Argumentów zarówno za zakupem jak i wynajem pierwszego mieszkania jest tyle ile przeciw tym wyborom na końcu to konsument podejmuje decyzje. Oba te wybory wymagają dużej świadomości biznesowej i komfortu podejmującego, decyzja o zakupie mieszkania to decyzja o uruchomieniu bardzo często sporego kredytu hipotecznego i związaniu się z bankiem na długie lata. Jednakże nie należy zapominać, iż dla pewnej grupy społeczeństwa będzie to gwarancja stabilizacji i przynależności społecznej. Z drugiej zaś strony koncepcja wynajmu mieszkania nie wiąże się tak mocno z perspektywą długoletnich zobowiązań kredytowych, aczkolwiek jest to również forma zobowiązania finansowego, którego nie odczuwamy tak mocno.

                                                                                                                                                                                                                                       Roksana Białecka - WGN Nieruchmości