Luksusowe apartamenty na sprzedaż dobrą formą lokaty kapitału? Jak najbardziej, sytuacja na rynku mieszkaniowym w segmencie premium pokazuje, że segment ten cieszy się coraz większą popularnością wśród kupujących. Inwestowanie w dobra luksusowe zdaje się zapewniać większą stabilność inwestycyjną. Inwestorzy mają przy tym różne cele i pomysły na to, w jaki sposób luksusowe apartamenty mają przynieść im zyski.

Spis treści:
Prestiżowe mieszkania wabikiem na inwestorów
Mieszkaniówka nie dała się pokonać pandemii
Rynek dóbr luksusowych
Sprzedać czy wynająć?
Przybywa ekskluzywnych M. do sprzedaży
Prestiżowe inwestycje, które można wynająć
Czy ekskluzywne M. mają szansę na rozwój?
Ceny mogą cały czas rosnąć

Luksusowe apartamenty na sprzedaż przyciągają kupujących

Luksusowe apartamenty na sprzedaż, które dostępne są na rynku w segmencie nieruchomości premium, zwracają na siebie coraz częściej uwagę prywatnych inwestorów. Oznacza to, że kupującymi często są osoby, które wcale nie planują zamieszkać w ekskluzywnym mieszkaniu, lecz mają zamiar czerpać z niego korzyści finansowe. Możliwości zarobkowych w przypadku ekskluzywnych apartamentów jest całkiem sporo. Forma zarobku jest zależna od tego, jakie oczekiwania względem nieruchomości ma inwestor. Może on bowiem nastawić się na niższe, długofalowe zarobki, już jednorazowy, duży zastrzyk gotówki.

Sektor mieszkaniowy obronił się przed pandemią

Kiedy w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, a na terenie całego kraju wprowadzony został całkowity lockdown, cały rynek nieruchomości został poddany ciężkiej próbie. Poszczególne sektory rynku musiały wykazać się elastycznością, aby dopasować się do nowej sytuacji. Nie wszystkim się to udało. Sektor mieszkaniowy zdołał jednak przetrwać się ciężką próbę. Wszystko dzięki temu, że deweloperzy mieli pomysł na to, jak w dalszym ciągu promować swoje mieszkania i ekskluzywne apartamenty. Brak możliwości bezpośredniej sprzedaży w okresie lockdownu nie zniechęcił deweloperów do sprzedaży swoich inwestycji. Zamiast zapraszać potencjalnych kupujących na teren budowy, promowali oni swoje inwestycje mieszkaniowe online. Strony internetowe zostały rozbudowane i wzbogacone o bardziej szczegółowe informacje. Osoby, które chciały nabyć ekskluzywne apartamenty, mogły obejrzeć rzuty lokali mieszkalnych przez Internet. Na stronach internetowych poszczególnych projektów udostępniane były również wizualizacje oraz wirtualne spacery. Dzięki tym metodom potencjalni kupujący mogli uzyskać jak najwięcej informacji na temat interesujących ich ekskluzywnych apartamentach.

Czego poszukują kupujący na rynku premium?

Prywatni inwestorzy, którzy poszukują dla siebie idealnego luksusowego apartamentu, kierują się różnymi, często odmiennymi kryteriami wyboru. Ich wybór w dużej mierze uzależniony jest od tego, czy planują oni kupić ekskluzywny apartament z myślą o późniejszej odsprzedaży, czy na przykład na wynajem. Istotne są takie kryteria wyboru, jak lokalizacja inwestycji, powierzchnia, rozkład pomieszczeń który będzie atrakcyjny z punktu widzenia potencjalnych najemców, bliskość przystanków komunikacji miejskiej, okolica inwestycji itp.

Lepiej inwestować w luksusowe apartamenty sprzedaż czy do wynajęcia?

Prywatni inwestorzy, którzy stoją przed wyborem luksusowego apartamentu na sprzedaż, muszą dokonać wyboru swojego celu inwestycyjnego. Czy ma to być ekskluzywny apartament, czy może inwestor chciałby później wynajmować swój ekskluzywny lokal mieszkalny. Pierwsza opcja zapewni inwestorowi jednorazowy zastrzyk gotówki. Posiadając dużą kwotę w swoim portfelu, inwestor może pokusić się o kolejne inwestycje. Tymczasem wybierając opcję wynajmu, inwestor może liczyć na długofalowy zysk. Przychody z inwestycji będą wprawdzie dużo mniejsze, jednak zapewnią inwestorowi stałe regularnych źródło przychodów.

Ekskluzywny apartament
fot. pexels.com

 

Lokale mieszkalne z segmentu premium do sprzedaży

Oferta ekskluzywnych apartamentów, które dostępne są na rynku nieruchomości, jest dość szeroka. Kupujący mają możliwość nabycia takie nieruchomości, która będzie najbardziej odpowiadać preferencjom inwestora. Obecnie w wachlarzu ekskluzywnych apartamentów kupujący mają do wyboru inwestycje zlokalizowane w różnych częściach aglomeracji miejskich (blisko ścisłego centrum miasta lub na obrzeżach, w cichej i spokojnej okolicy), o bardzo różnorodnym metrażu i rozkładzie pomieszczeń. Inwestorzy mogą też zdecydować, czy woleliby ekskluzywny apartament zlokalizowany w nowoczesnym wysokościowcu, czy bardziej interesuje ich niska, kameralna zabudowa. Decydując się na luksusowy apartament, inwestor powinien wybrać taki, który ma szansę na szybkie znalezienie nowego nabywcy. Po doposażeniu i aranżacji ekskluzywnego lokalu mieszkalnego inwestor będzie mógł sprzedać go po wyższej cenie.

Lokale mieszkalne z segmentu premium do wynajęcia

Wybierając ekskluzywne apartamenty, inwestor który je nabędzie, może przeznaczyć je później na wynajem. Takie rozwiązanie zapewni mu stałe źródło przychodów, a im więcej ekskluzywnych mieszkań nabędzie, na tym większe zyski może liczyć. Posiadając kilka lokali mieszkalnych z segmentu premium inwestor minimalizuje również ryzyko utraty płynności zarobkowej, na przykład w sytuacji, kiedy najemcy rozwiążą umowę najmu i właściciel lokalu będzie musiał znaleźć nowych najemców.

Czy sektor luksusowych apartamentów na sprzedaż i do wynajęcia ma szansę rozwoju?

Sektor luksusowych apartamentów na sprzedaż z segmentu premium w ostatnim czasie zwiększył dynamikę rozwoju. Można założyć, że na rynku nieruchomości będzie stale przybywało nie tylko mieszkań standardowych, ale również ekskluzywnych apartamentów. Najwięcej ekskluzywnych apartamentów można znaleźć w dużych aglomeracjach miejskich, oraz w stolicy. Inwestycje powstają zarówno w ścisłych centrach poszczególnych miast, jak również na ich obrzeżach, w otoczeniu terenów zielonych. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi wyboru, inwestorzy mogą wybrać ekskluzywny apartament, który będzie spełniał ich indywidualne wymagania i preferencje.

W mieszkaniówce może być jeszcze drożej

Czy to możliwe, że za metr kwadratowy nieruchomości zapłacimy jeszcze więcej? Bańka cenowa wciąż rośnie, ceny za ekskluzywne apartamenty szybują w górę. Wbrew pozorom, może być to dobry czas na inwestycję. Nabywając luksusowy apartament już teraz, kiedy wzrosty cen jeszcze nie wyhamowały, inwestor może liczyć na szybką odsprzedaż po jeszcze wyższej cenie. Z racji tego, że cały czas zwiększają się oczekiwania kupujących, można się spodziewać, że deweloperzy działający w segmencie premium, będą dostarczali na rynek coraz to bardziej ekskluzywne apartamenty na sprzedaż. Dzięki temu wachlarz ofert będzie zwiększał swoją różnorodność. Jedna rzecz, jaką należy mieć na względzie, to nadużywanie terminu „apartament” przez deweloperów. Często pod nazwą tą oferowane są nie ekskluzywne apartamenty, lecz standardowe mieszkania cechujące się nieco wyższym standardem. Ich powierzchnia nie przekracza jednak często 50 metrów kwadratowych, a inwestycja sama w sobie nie należy do prestiżowych. Mimo to liczba prawdziwych, luksusowych apartamentów na sprzedaż ciągle się zwiększa.