Kawalerki na sprzedaż praktycznie nieustannie szybko schodzą z rynku. Kompaktowe mieszkania cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród prywatnych nabywców, jak również inwestorów indywidualnych. Nie należy się temu dziwić, ponieważ te niewielkie M. posiadają szereg zalet. Na prywatne potrzeby chętnie wybierają je młode pary, które dopiero planują powiększenie rodziny, oraz single.

Spis treści:
Kompaktowe mieszkania wykupowane z oferty rynkowej
Niesprzyjające czasy nie zmniejszyły zainteresowania
Kto kupuje małe M.?
Przedsiębiorcy spoglądają ku prywatnym mieszkaniom
Lokal mieszkalny jako lokata finansowa
Więcej kawalerek w budowie?
Cały sektor mieszkaniowy pod lupą nabywców

Kawalerki na sprzedaż wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nabywców

Jakim cechom kawalerki na sprzedaż zawdzięczają tak dużą popularność? Przede wszystkim te niewielkich rozmiarów mieszkania cechują się atrakcyjną ceną. Nie oznacza to przy tym, że cena za metr kwadratowy małego mieszkania jest niższa, niż w przypadku większych lokali mieszkalnych. Zwyczajnie płacąc standardową stawkę za metr kwadratowy, pomnożonej przez metraż mieszkania, nabywca musi zapłacić dużo niższą kwotę, niż za lokal mieszkalny o większej powierzchni, oferujący dwa lub trzy przestronne pokoje mieszkalne. Powierzchnia kawalerek wynosi zazwyczaj około 20-30 metrów kwadratowych, co w przełożeniu na końcową cenę mieszkania, daje możliwość nabycia lokum mieszkalnego w niewysokiej cenie. Dodatkowo nabywcy mają na uwadze, że mniej metrów kwadratowych oznacza mniejszą powierzchnię do wykończenia, oraz mniejszą ilość zużycia materiałów wykończeniowych. W ostateczności – oznacza to większą oszczędność na wykończeniu i umeblowaniu lokum mieszkalnego.

M. wykupowane w czasie pandemii i wojny

Jeśli chodzi o popularność jednopokojowych mieszkań, to nie obniżyła jej znacząco ani pandemia koronawirusa, ani wojna na Ukrainie. W czasie pandemii koronawirusa deweloperzy dokładali wszelkich starań, aby umożliwić osobom zainteresowanym nabywanie lokali mieszkalnych, choćby w formie zdalnej. Czasami inwestorzy nabywali kawalerki na sprzedaż w ciemno, widząc jedynie projekt i wizualizację. Dotyczyło to jednak najczęściej małych metraży, oferowanych przez deweloperów w atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy, lub w bardzo pożądanych lokalizacjach. Z kolei po wybuchu wojny na Ukrainie, kiedy do Polski napłynęła fala uchodźców wojennych, popularność niedużych lokali mieszkalnych poszła w górę. Wzrosło bowiem zapotrzebowanie na lokale mieszkalne do wynajęcia. Wielu Ukraińców podjęło decyzję o pozostaniu w Polsce i właśnie te osoby przyczyniły się do wzrostu zainteresowania wśród inwestorów indywidualnych. Ci szybko zorientowali się, że wzrośnie zapotrzebowanie na niedrogie mieszkania do wynajęcia. Kompaktowe mieszkania jednopokojowe stały się doskonałą odpowiedzią na to zapotrzebowanie. W efekcie z rynku zaczęły znikać kolejne kawalerki. Inwestorzy zaczęli kupować nawet te mieszkania, które wcześniej nie leżały w obszarze ich zainteresowania.

Grupa docelowa kawalerek na sprzedaż

Kompaktowe mieszkania, jakimi są kawalerki na sprzedaż, przyciągają bardzo szerokie grono nabywców. Są nimi osoby prywatne, które poszukują pierwszego własnościowego lokalu mieszkalnego. Koszty utrzymania są stosunkowo niskie, mieszkanie nie potrzebuje też dużych nakładów finansowych przy ewentualnym malowaniu ścian, wymianie tapet itp. Umeblowanie również powinno być ograniczone ze względu na metraż. W związku z tym jednopokojowe mieszkania stanowią bardzo rozsądną opcję zakupową dla singli oraz par, które dopiero rozwijają się zawodowo i nie chcą obciążać się kosztami utrzymania większego M. Drugą grupą nabywców są inwestorzy, którzy poszukują kawalerek w celach lokaty i pomnażania kapitału finansowego. Najczęściej remontują je oni i przeznaczają na wynajem. Czasami też podnoszą standard mieszkania, aby później sprzedać je po wyższej cenie rynkowej.

Nowoczesna kawalerka
fot. Pexels.com

Dobre dla biznesu

Jednopokojowe mieszkania to także ciekawa alternatywa dla przedsiębiorców. Jeśli biuro posiada filie w innych miastach, a pracowniczy poszczególnych biur jeżdżą w delegacje na osobiste spotkania, to zainwestowanie w mieszkania pracownicze może się przedsiębiorcom opłacić. Po pierwsze, zakup nieruchomości zapewni pracownikom możliwość elastycznego planowania wyjazdów służbowych, bez obaw o godziny zakwaterowania obowiązujące w hotelach, ilość wolnych pokoi itp. Co więcej, pracownik będzie mógł czuć się w takim lokum swobodniej. Posiadając do dyspozycji kuchnię, będzie mógł również w dowolnym czasie przygotować sobie posiłek i spożyć go w salonie (bo mowa tu o kompaktowych lokalach mieszkalnych), w domowym klimacie. Po drugie, z punktu widzenia pracodawcy, który często wysyła pracowników w delegacje do konkretnych lokalizacji, posiadanie w nich własnych lokali mieszkalnych może się okazać opłacalne. Koszty wynajmu pokoi hotelowych potrafią być naprawdę wysokie, a własnościowe mieszkanie niemal w całości wyeliminuje te wydatki.

Jednopokojowe lokale mieszkalne dobrą lokatą finansową

Ulokowanie kapitału finansowego w niewielkim mieszkaniu wydaje się wielu osobom atrakcyjną opcją. Przede wszystkim nieruchomości uważane są za stabilną i bezpieczną lokatę kapitału. Kolejną kwestią jest możliwość samodzielnego korzystania z lokalu mieszkalnego. Poza korzystaniem z niego na własne potrzeby, właściciel może też wynająć lokal mieszkalny, aby czerpać z niego stałe, comiesięczne przychody. Co więcej, osoba poszukująca kawalerkę może nabyć takie mieszkanie przy wsparciu kredytu hipotecznego. Następnie przeznaczając to mieszkanie pod wynajem, może przy pomocy comiesięcznego czynszu spłacać katy kredytu hipotecznego. W efekcie nie odczuje, że posiada obciążenie hipoteczne, a po latach, kiedy kredyt zaciągnięty w banku zostanie już w całości spłacony, osoba ta będzie posiadała własnościowe i wolne od hipoteki mieszkanie. Będzie mogła wówczas albo w nim zamieszkań, albo w dalszym ciągu czerpać zyski finansowe z tytułu wynajmu. Jeszcze jedną opcją jest sprzedaż mieszkania, co przyniesie inwestorowi duży, jednorazowy zastrzyk gotówki.

Deweloperzy świadomi zapotrzebowania na kawalerki na sprzedaż

Deweloperzy zdają sobie sprawę z dużego zapotrzebowania na kawalerki na sprzedaż. Potrzeba ta jest tym bardziej zrozumiała, że obecnie ceny mieszkań poszły bardzo w górę, a kredyty hipoteczne stały się trudniej dostępne. Te niesprzyjające warunki negatywnie odbijają się na liczbą zapytań o mieszkania. Nawet, jeśli ktoś chciałby kupić mieszkanie, czasami nie może zrobić tego przy wsparciu hipoteki, co przekreśla czasowo plany związane z zakupem. Po zaostrzeniu warunków kredytowych, wielu Polaków utraciło bowiem zdolność finansową. Deweloperzy, świadomi problemu, z jakim zetknął się rynek, starają się dostarczać na rynek mieszkania, które będą miały szansę na znalezienie nabywców w rozsądnym czasie.

Nowe i z drugiej ręki – nabywcy szybko się znajdują

Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i mieszkania z rynku wtórnego, cieszą się zainteresowaniem nabywców. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kawalerki na sprzedaż, nabywcy starają się przeglądać pełną ofertę rynkową. Mieszkania z drugiej ręki cechują się często atrakcyjną lokalizacją. Z kolei nowe inwestycje mieszkaniowe oferują lokale w nowoczesnych projektach inwestycyjnych. Osoby zainteresowane aktualną ofertą rynku mieszkaniowego zachęcamy do nawiązania kontaktu z jednym z biur WGN.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl