Mieszkania na sprzedaż stale cieszą się dużym zainteresowaniem. Kupujący doceniają ich zalety, a tych jest całkiem sporo. Niejednokrotnie mieszkania z rynku wtórnego wygrywają z mieszkaniami od dewelopera.

Spis treści:
Test dla rynku
Pandemia wpłynęła na wybory Polaków?
Nowe kryteria zakupu lokali mieszkalnych
Rynek wtórny wciąż popularny
Plusy lokali używanych
Koszt zakupu może zaskakiwać
Bogaty wachlarz ofert
Podsumowanie


Rynek mieszkań na sprzedaż przechodzi próbę 

Wybuch pandemii koronawirusa w naszym kraju mocno namieszał na rynku mieszkań na sprzedaż. Zmiany, jakie zaczęły zachodzić na rynku, odczuł w pewnym stopniu także segment mieszkaniowy. Niemniej obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować, co jest dobrą wróżbą dla segmentu mieszkaniowego.

W marcu ubiegłego roku życie Polaków diametralnie się zmieniło. Rząd wprowadził pełny lockdown, w efekcie czego ulice miast w całej Polsce opustoszały. Zamknięcie ludzi w domach nie oznaczało niczego dobrego dla inwestorów, którzy poszukiwali kupujących na mieszkania w ramach realizowanych przez siebie inwestycji. Cały rynek nieruchomości, w tym segment mieszkaniowy, przeszedł dużą próbę. Spadło także zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż z rynku wtórnego, gdyż spora część kupujących odroczyła w czasie decyzję o zakupie mieszkania.

Czy pandemia zmieniła preferencje zakupowe? 

Analitycy rynku krótko po wybuchu pandemii szacowali, że rynek nieruchomości odczuje negatywne skutki pandemii. Zarówno lockdown, jak i niestabilna sytuacja gospodarcza, nie zachęcały Polaków do nieprzemyślanego wydawania pieniędzy. Z pewnością osoby, które planowały zakup mieszkania, jednak nie była to najważniejsza pozycja zakupowa na ich liście, odroczyły ów zakup w czasie. Polacy bali się o swoje etatowe posady, a brak stabilizacji finansowej rzutował negatywnie na ilość podpisywanych umów. Niemniej sytuacja ta nie trwała długo. Zarówno kupujący jak i deweloperzy szybko otrząsnęli się z marazmu i przystąpili do negocjacji umów przedwstępnych.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w Gdańsku

Kupujący z nowymi preferencjami 

Pandemia wirusa COVID-19 w Polsce i konsekwencje, jakie ze sobą przyniosła, wpłynęła nie tylko na krajowe rynki. Zmieniły się także kryteria, jakie kupujący mieszkania biorą pod uwagę w trakcie poszukiwań idealnego M. W okresie lockdownu Polacy zostali wystawieni na ciężką próbę. Wszyscy zostali zamknięci w swoich mieszkaniach i domach, bez możliwości swobodnego i beztroskiego wychodzenia na zewnątrz. W tym właśnie momencie wiele osób doceniło posiadanie własnego ogródka czy choćby przestronnego balkonu.

Preferencje zakupowe szybko uległy zmianom. Osoby, które obecnie poszukują mieszkania na sprzedaż, znacznie częściej pytają o wspomniane wcześniej ogródki, balkony i loggie. Coraz więcej kupujących docenia również bliskość terenów zielonych oraz rekreacyjnych, które dają możliwość spędzania czasu poza czterema ścianami. Ponadto kupujący chętniej wybierają mieszkania na sprzedaż usytuowane w bloku o niskiej, bardziej kameralnej zabudowie. Oczywiście bez zmian pozostaje kwestia parkingu, na którego obecność kupujący bardzo zwracają uwagę. Dostęp do podziemnego miejsca parkingowego to dodatkowa wartość dodana.

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego dalej na topie 

Mogłoby się wydawać, że preferencje zakupowe Polaków skłonią ich do zakupu wyłącznie mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego. Tymczasem okazuje się, że mieszkania z rynku wtórnego dalej cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Kupujący nie ignorują ofert używanych lokali mieszkalnych. Zdecydowanie bardziej wolą zaznajomić się z pełną ofertą rynkową mieszkań spełniających ich kryteria - zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i mieszkań z rynku wtórnego. Dzięki temu mają większy wachlarz możliwości wyboru i niejednokrotnie bardziej odpowiada im mieszkanie używane, niż mieszkanie zupełnie nowe.

Zalety lokali z drugiej ręki 

Używane lokale mieszkalne nie bez powodu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kupujących. Mają one wiele zalet, którymi nie zawsze mogą poszczycić się nowe mieszkania od dewelopera. Przede wszystkim mieszkania z rynku wtórnego są często bardzo dobrze zlokalizowane. Jak wiadomo, obecnie coraz trudniej deweloperom o zakup działki w dobrej lokalizacji i odpowiedniej cenie. To m.in. dlatego coraz częściej decydują się oni na realizację swoich projektów w bardziej peryferyjnych lokalizacjach. Tymczasem mieszkania z rynku wtórnego, które powstawały w czasie lepszej dostępności do atrakcyjnych gruntów budowlanych, przyciągają kupujących właśnie swoim umiejscowieniem.

Kolejną zaletą w przypadku mieszkań z rynku wtórnego jest ich wykończenie. Najczęściej są to mieszkania już urządzone, które wymagają jedynie drobnego przearanżowania przestrzeni. Co za tym idzie, kupujący nie ponosi dodatkowo dużych kosztów wykończenia mieszkania a także oszczędza czas, jaki normalnie zająłby proces urządzania wnętrz. Niewątpliwie jest to duża zaleta mieszkań z rynku wtórnego.
Mieszkania używane często wymagają drobnych remontów, jednak często są to koszty mimo wszystko niższe, niż kupujący musieliby poświęcić na aranżację zakupionego mieszkania od podstaw.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w Gdańsku

Chociaż... cena nie zawsze niższa 

O ile mieszkania z rynku wtórnego mają dużo zalet, o tyle cena nie zawsze należy do jednej z nich. Kupujący często uważają błędnie, że mieszkania z rynku wtórnego są tańsze od mieszkań z rynku pierwotnego, ponieważ są to mieszkania używane. Tymczasem niejednokrotnie mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego windują znacznie wyższe ceny za metr kwadratowy, niż w przypadku mieszkań od dewelopera.

Wpływ na cenę ma kilka czynników. Przede wszystkich sprzedający w cenę mieszkania wliczają jego atrakcyjną lokalizację. Jeśli do mieszkania przynależy miejsce parkingowe, to często również ono podbija cenę mieszkania. Dodatkowo sprzedający, którzy wystawiają na sprzedaż mieszkania wykończone, odświeżone i gotowe do zamieszkania, to automatycznie wzrasta ich cena rynkowa.

Niejednokrotnie okazuje się więc, że ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego mocno przebijają ceny mieszkań z rynku pierwotnego.

Zróżnicowana oferta mieszkań na sprzedaż w dużych aglomeracjach miejskich 

Rynek mieszkań na sprzedaż dobrze znosi skutki pandemii. Deweloperzy wychodzą kupującym naprzeciw i starają się maksymalnie sprostać zmieniającym się trendom rynkowym. Mimo to rynek wtórny nie ustępuje miejsca pierwotnemu. Mieszkania z rynku wtórnego cały czas wystawiane są na sprzedaż. Kupujący mogą wybierać spośród różnych lokalizacji, metraży, rozkładu pomieszczeń i standardu mieszkania. Dzięki temu każdy kupujący może wybrać takie mieszkanie, które odpowiada mu zarówno pod kątem lokalizacji i powierzchni, jak również ceny.

Rynek się zmienia, preferencje kupujących też 

Rynek nieruchomości w dalszym ciągu przechodzi metamorfozę. Jednak w większym stopniu to rynek pierwotny reaguje na te zmiany. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego sprzedający starają się uwydatnić ich zalety, a tych jest sporo. Obecnie kupującym zależy na bliskości terenów zielonych oraz bogatej infrastrukturze otoczenia. Mieszkania używane często odpowiadają na te potrzeby, gdyż dawniej popularne było budowanie blisko parków, a infrastruktura otoczenia szybko się rozrastała. Niewątpliwie pomimo zmieniającej się sytuacji na rynku nieruchomości mieszkalnych, mieszkania z rynku wtórnego na sprzedaż w dalszym ciągu będą cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony osób poszukujących swojego M.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl