Spis treści:

Rosnące ceny mieszkań w dużych miastach

Zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie

Tanie mieszkanie na wynajem?

Stan techniczny i koszty remontów

Korki i wydłużony czas dojazdu w metropoliach

Gospodarczy rozwój małych miast

Podsumowanie

Inwestowanie w zakup mieszkań w małych miastach staje się coraz bardziej popularny. Wraz z rosnącymi cenami nieruchomości w dużych metropoliach, wiele osób zaczyna dostrzegać potencjał mniejszych miejscowości - stąd też zakup mieszkania właśnie tam, jako forma inwestycji, staje się coraz bardziej popularny.

Rosnące ceny mieszkań w dużych miastach

Ceny mieszkań w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, rosną w szybkim tempie. Na przestrzeni ostaniach ośmiu lat ceny mieszkań w większości miast wzrosły nawet dwukrotnie.

Wysoki popyt na mieszkania i ograniczona podaż prowadzą do sytuacji, w której koszty zakupu nieruchomości stają się coraz mniej dostępne dla przeciętnego inwestora.

W dużych miastach ceny za metr kwadratowy mogą sięgać nawet 15 tysięcy złotych, co sprawia, że zakup mieszkania jest dużym obciążeniem finansowym, a rentowność inwestycji staje pod znakiem zapytania.

Zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie

W mniejszych miastach ceny mieszkań są znacząco niższe. Średnio, koszt zakupu mieszkania w takiej lokalizacji może być nawet o 30-50% niższy niż w dużym mieście, czy stolicy.

Przykładowo, w mniejszych miejscowościach ceny za metr kwadratowy oscylują w granicach 5-8 tysięcy złotych, co sprawia, że zakup mieszkania staje się bardziej dostępny dla szerszego grona inwestorów, a inwestycje te są dzięki temu bardziej opłacalne i wymagają mniejszych nakładów finansowych.

Tanie mieszkanie na wynajem?

Mniejsze koszty zakupu mieszkania oznaczają niższy wkład początkowy. Pojawia się pytanie, czy tańszy zakup mieszkania się opłaca, jeśli również koszt wynajmu w małych miejscowościach jest dużo niższy?

Choć wynajem jest tańszy, to zwrot z inwestycji w małych miastach może być bardziej opłacalny i nastąpić szybciej. Koszty wynajmu mieszkań w mniejszych miejscowościach przyciągają najemców szukających tańszych alternatyw dla drogich mieszkań w dużych miastach. Coraz więcej osób przyjezdnych decyduje się na wynajem w mniejszych miejscowościach i ewentualne dojazdy do dużego miasta, w związku z popularyzacja pracy zdalnej lub hybrydowej.

Stan techniczny i koszty remontów

Mieszkania w małych miastach często oferują lepszy stan techniczny za tę samą cenę, za którą w dużym mieście można kupić mieszkanie wymagające remontu generalnego. Dysponując ograniczonym budżetem, w mniejszych miejscowościach można znaleźć dużo więcej ofert, gotowych do wprowadzanie się.

Dzięki temu można szybciej zacząć generować dochód z wynajmu, bez konieczności poświęcania czasu i ponoszenia kosztów na remont.

Korki i wydłużony czas dojazdu w metropoliach

Codzienne stanie w korkach należy dla wielu osób do najbardziej frustrujących czynności w ciągu dnia. W większości dużych miastach problem korków i wydłużonego czasu dojazdu do pracy staje się coraz bardziej uciążliwy, mimo prób podejmowanych przez włodarzy co do ułatwienia komunikacji na terenie miast – problem wciąż jest uciążliwy i nasilony.

W małych miastach, gdzie ruch jest znacznie mniejszy, dojazdy do pracy są szybsze i mniej stresujące. W ostatnich latach w Polsce modernizowane są połączenia infrastruktury drogowej i kolejowej. Dzięki temu dojazdy z mniejszych miejscowości do dużych miast stają się coraz chętniej wybierane. Stąd też wraca do łask idea miast satelickich, miast – sypialni, dobrze skomunikowanych z głównym miastem w centrum.

Dzięki temu mieszkańcy mniejszych miast mogą łatwo i szybko dojeżdżać do większego miasta, jeśli potrzebują, lub cieszyć się urokami mniejszych miejscowości. Małe miasta w Polsce przeżywają gospodarczy rozwój, który przyciąga nowych mieszkańców i inwestorów.

Gospodarczy rozwój małych miast

Polska cały czas rozwija się gospodarczo, co również widać w mniejszych miejscowościach, nie tylko w miastach wojewódzkich. Rozwój lokalnych przedsiębiorstw, otwieranie nowych zakładów m.in poprze tworzenie stref ekonomicznych sprzyjają wzrostowi liczby miejsc pracy.

Dodatkowo, mniejsze miasta coraz częściej stają się siedzibami oddziałów dużych korporacji, co przyczynia się do ich dynamicznego rozwoju.

Wzrost gospodarczy przekłada się na rosnący popyt na nieruchomości, co czyni je atrakcyjnymi dla inwestorów. Dobrze widać to po coraz chętniej stawianych prze deweloperów kolejnych inwestycjach w mniejszych miejscowościach. Po wysyceniu na rynku pierwotnym w dużych miastach – coraz więcej deweloperów stawia swoje inwestycje własne w tych, dynamicznie rozwijających się lokalizacjach.

Podsumowanie

Zakup mieszkania w ramach inwestycji w małych miastach wydaje się być ciekawą alternatywą. Bardzo często można znaleźć oferty o niskim progu wejścia, w cenie pomiedzy 100 – 200 tysięcy złotych. Rosnące ceny nieruchomości w dużych metropoliach, problemy z korkami, a także wzrost popularności pracy zdalnej to tylko niektóre z czynników przemawiające za taką opcją.