Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego nieustannie przyciągają kupujących licznymi zaletami. Wiele osób, poszukując swojego pierwszego M., skłania się ku lokalom z drugiej ręki. Popularnością cieszą się też lokale mieszkalne, które wymagają gruntownego remontu. Kupujący mogą bowiem nabyć je po bardzo atrakcyjnej cenie, a następnie pozostałe środki finansowe przeznaczyć na remont lokum. Dzięki swoim licznym plusom, mieszkania z rynku wtórnego wciąż stanowią poważnego konkurenta dla lokali mieszkalnych od dewelopera.

Spis treści:
Lokale z drugiej ręki nie tracą na zainteresowaniu
Kupujący dostrzegają zalety lokali mieszkalnych z drugiej ręki
Starsze inwestycje nie są wolne od wad
Ile za własne M?
Czy kupujący mogą liczyć, że bańka cenowa pęknie?
Szeroka oferta lokali mieszkalnych do wyboru w sprzedaży
Używane nie znaczy gorsze

Mieszkania z rynku wtórnego na sprzedaż wciąż na topie

Mieszkania z rynku wtórnego na sprzedaż nie ustępują lokalom mieszkalnym z rynku pierwotnego. Kupujący chętnie przeglądają oferty sprzedaży dostępne na rynku. Niesłabnącą popularnością cieszą się mieszkania z rynku wtórnego o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Najczęściej są to lokale dwupokojowe. Dużą popularnością cieszą się też komfortowe kawalerki, stanowiące świetną opcję mieszkaniową dla singla. Kompaktowe mieszkania z rynku wtórnego często przeznaczane są też na cele inwestycyjne. Mieszkania te cieszą się zainteresowaniem nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale także w mniejszych miejscowościach. Wachlarz ofert na rynku jest na tyle szeroki, że każdy kupujący będzie mógł wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, które najlepiej wpasuje się w jego oczekiwania.

Liczne zalety używanych M.

Lokale mieszkalne z drugiej ręki cieszą się dużą popularnością z uwagi na swoje liczne zalety. Przede wszystkim są one często tańsze, chociaż nie należy zakładać, że jest tak w przypadku każdej oferty. Niektóre mieszkania z rynku wtórnego przed zamieszczeniem oferty sprzedaży przechodzą gruntowny remont. W efekcie tego rodzaju lokale mogą osiągać ceny dużo wyższe, niż te z rynku pierwotnego. Kolejną zaletą, jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, to fakt, że są one często wykończone i gotowe do zamieszkania. Nawet jeśli wymagają modernizacji wnętrza, nowy właściciel może remontować je już w trakcie zamieszkania. Kolejnymi plusami lokali mieszkalnych z drugiej ręki jest niejednokrotnie bardzo dobra lokalizacja oraz bogata infrastruktura otoczenia, która rozwijała się na przestrzeni lat. Kupujący mogą więc liczyć na zapewniony dostęp do sklepów, puntów usługowych, aptek, szkół, przedszkoli, żłobków, przychodni itp.

Kuchnia w mieszkaniu z rynku wtórnego
fot. pexels.com

Wady też są

Należy pamiętać o tym, że o ile mieszkania z rynku wtórnego mają dużo zalet, to nie są wolne od wad. Kupujący powinni mieć na uwadze, że mogą ich czekać nieprzewidziane remonty i naprawy, które pociągną za sobą dodatkowe wydatki. Kolejnym minusem jest częsty brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych nie tylko na terenie osiedla, ale również w jego okolicy. Dotyczy to zwłaszcza osiedli, które zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta, lub znajdują się na przykład blisko urzędu miasta. Kolejnym mankamentem są często krzywe ściany, popękane sufity, czy parkiet wymagający odświeżenia. Kupujący muszą także pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy mieszkanie z rynku wtórnego nie jest obciążone kredytem hipotecznym. Pod lupę powinien wziąć także stan stolarki okiennej i drzwiowej.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego na sprzedaż też rosną

Ceny za mieszkania z rynku wtórnego na sprzedaż wciąż rosną. Wyraźne wzrosty można było dostrzec krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Oczywiście wyższe ceny objęły nie tylko rynek wtórny, ale i pierwotny. Wyższe ceny powodowane są po części stale drożejącymi materiałami budowlanymi. Droższy jest też koszt wykończenia wnętrz. Powiększeniu uległy także wynagrodzenia pracowników. Wszystko to przekłada się na wyższe ceny końcowe nieruchomości. Można zakładać, że o ile wzrosty te wyhamują, to jednak w dalszym ciągu cena za metr kwadratowy lokali mieszkalnych będzie rosła. O ile mieszkania z rynku wtórnego stoją już na ziemi i zwiększone koszty budowy ich nie dotyczą, to jednak ich obecni właściciele również muszą wyceniać je drożej – większość osób za pozyskaną gotówkę planuje zakup większego lub nowszego lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego, za który zapłacą więcej niż rok czy dwa lata temu.

Czy mieszkaniówka wyhamuje?

Ceny za mieszkania z rynku wtórnego, a także lokale mieszkalne od deweloperów, nie odnotowują już tak wyraźnych i szybkich wzrostów. Kupujący nie powinni mieć jednak złudzeń, gdyż ceny za metr kwadratowy nagle nie spadną w dół. Należy raczej przyzwyczaić się do obecnych cen rynkowych, ponieważ gospodarka krajowa wciąż jest w ciężkiej sytuacji. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych cały czas się zwiększają, lub – co gorsza – materiałów tych brakuje u producentów.

Wachlarz mieszkań z rynku wtórnego na sprzedaż jest szeroki

Bieżąca oferta mieszkań z rynku wtórnego na sprzedaż jest obecnie na zadowalającym poziomie. Kupujący mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza powierzchni i ilości pokoi. Lokal mieszkalny kupujący mogą dopasować także pod kątem standardu, przynależności balkonu, klimatu osiedla, bliskości przystanków komunikacji miejskiej, bliskości natury i stref rekreacyjnych itp. Mieszkania z rynku wtórnego oferowane są ponadto w różnych regionach kraju. Niemal w każdej dzielnicy w dużym mieście regionalnym kupujący mają różne propozycje kupna do wyboru. Zaletą jest także to, że mieszkanie z rynku wtórnego można nabyć również w małych miejscowościach, w których obecnie deweloperzy nie planują żadnych projektów inwestycyjnych.

Popularność używanych M. się utrzyma?

Czy popularność mieszkań z rynku wtórnego się utrzyma? Z całą pewnością można zakładać, że lokale mieszkalne z drugiej ręki w dalszym ciągu będą stanowiły poważnego konkurenta dla lokali deweloperskich. Kupujący dostrzegają zalety, jakie wiążą się z nabyciem używanego M. Oczywiście można zakładać, że im starsze budownictwo, tym niższe będzie zainteresowanie daną inwestycją. Kupujący mogą mieć bowiem obawy, czy nie zbliża się czasem czas remontów i poważniejszych napraw, na przykład wymiany instalacji lub wspominanej wcześniej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Również wnętrze budynku, w którym znajduje się mieszkanie z rynku wtórnego, może nie zachwycać w przypadku starych obiektów. Niemniej kupujący wiedzą, czego chcą i potrafią dokładnie przekalkulować plusy i minusy danej inwestycji. Z całą pewnością lokalizacja w ścisłym centrum jest tym, czego wiele nowych projektów deweloperskich o charakterze mieszkaniowym nie osiągnie z uwagi na brak dostępności gruntów pod inwestycje. Co więcej, coraz chętniej starsze budynki poddawane są renowacjom, dzięki czemu zarówno elewacja jak i klatka schodowa w budynku są nowoczesne i zachęcające.