Kupno mieszkania na osiedlu wielofunkcyjnym to doskonała odpowiedź na potrzeby społeczności naszych czasów, połączenie w jednym kompleksie budynków części mieszkalnej biurowej, usługowej, parkingowej, rozrywkowej i kulturalnej. Z nurtem mixed-use mieliśmy do czynienia już od starożytności, kiedy to duże budynki spełniały kilka funkcji a ich mieszkańcy osiedlając się mieli dostęp do wszystkiego co niezbędne. Dziś idei tej przyświeca cel, by w kreatywny sposób w jednym kompleksie budynków spełnić wiele potrzeb przyszłych mieszkańców.

Spis treści:

Architektura wielofunkcyjna odpowiedzią deweloperów na zmieniające się czasy.

Zakup mieszkania na osiedlu typu mixed- use zakupem coraz częstszym.

Osiedla mieszkaniowe- jak centrum miasta.

Połączenie kilku funkcji na jednym terenie dopowiedzą na potrzeby kupującego.

Trend budownictwa trendem w Polsce.

Urbanistyka miast w projektach osiedli wielofunkcyjnych.


Mixed- use rosnąca popularność trendu zakupu mieszkań.

Jeszcze przed wybuchem pandemii na rynku nieruchomości zaobserwować można było wzrost zainteresowania zakupem mieszkań w projektach typu miexd- use, kupujący sporą uwagę przykuwali do otoczenia, zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych bez konieczności dojazdu do sklepów, restauracji zlokalizowanych dalej od miejsc zamieszkania. Kierunkiem ostatnich kilku lat jest także budowanie przedszkoli czy żłobków przy osiedlach mieszkalnych, pozwala to rodzicom na bardzo dużą oszczędność czasu i ma ogromne znaczenie szczególnie w dużych aglomeracjach. Mixed-use to umiejętność kształtowania inwestycji stabilnej i przyjaznej jej mieszkańcom.
Obserwując rynek nieruchomości w segmencie wielofunkcyjnym możemy podzielić go na dwa rodzaje inwestycji: innowacyjne obiekty powstające w centrach aglomeracji miejskiej od podstaw i inwestycje na terenach pofabrycznych które ulegają rewitalizacji zyskując tym samym nową jakość o dodatkowe funkcje.

                      Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Kupno mieszkania w wielofunkcyjnym osiedlu to co raz częściej zakup przemyślany.

Kupujący dokonując wyboru o zakupie mieszkania stawia na przemyślane i zaaranżowane przestrzenie z dobrym dostępem do parków, gdzie z przyjemnością łączą rodzinne spacery, aktywność fizyczną i przechadzki z pupilami. Wielofunkcyjność jest odpowiedzią rynku deweloperów na potrzeby nowego, wymagającego pokolenia, dla których szeroko pojęta technologia oraz multifunkcyjność ma duże znaczenie. To coś w rodzaju wizji życia, która łączy w sobie wszystkie niezbędne potrzeby.
Konsumenci zdali sobie sprawę, iż oddzielenie części mieszkalnej od usługowej jest bardzo problematyczne, gdyż często powrót do domu z pracy zajmuje w dużych miasta nawet do 1,5 godziny co jest znacząca utratą czasu. Kolejnym ważnym czynnikiem, ostatnich lat który odgrywa tu role jest pogarszająca się jakość powietrza, ograniczając podróże środkami transportu ograniczamy emisje dymów do atmosfery.


Budynki mieszkalne łączące w sobie co raz więcej potrzeb bestsellerem w rankingu zakupu mieszkań.

Jak można zaobserwować od pewnego czasu co raz większą popularnością cieszą się zakupy mieszkań w osiedlach mixed- use jest to połączenie dobrej przestrzeni do życia, relaksu, pracy i nierzadko też nawiązywanie relacji społecznych.
Cena za metr kwadratowy stale rośnie od początku roku co powoduje, iż potencjalni nabywcy będą poszukiwać elastycznie zaprojektowanych przestrzeni, które pozwolą im na dobre zaaranżowanie dodatkowych ilości pomieszczeń na mniejszej powierzchni. Tendencję rosnąca przy zakupie nieruchomości na osiedlach wielofunkcyjnych najbardziej zaobserwować można w dużych miastach, prym wiodą: Warszawa, za nią Poznań i Wrocław z największą inwestycją zapoczątkowaną w ostatnim kwartale 2021 Quorom, kompleks pięciu budynków z funkcją biuro-mieszkalno-usługową, o której sam developer mówi, iż będzie to „miasto w mieście”.

 

                         Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Wielofunkcyjność = funkcjonalność jako główne kryterium.   

 Od nieruchomości zlokalizowanych na osiedlach wielofunkcyjnych klienci oczekują nie tylko nowoczesnych zatasowań, które będę przyjazne dla środowiska i przy użyciu naturalnych materiałów, ale także trwałości i możliwości ponownego ich wykorzystania. Priorytetem w tego typu mieszkaniach są duże balkony, tarasy lub oddzielne ogródki dające przestrzeń i poczucie swobody konsumentowi. Od czasu pandemii część z nas przeszła na system pracy zdalnej co równoznaczne jest z większą ilością momentów spędzanych w swoim lokum. Dużą popularnością cieszą się także nieruchomości stosujące technologie smart-home i fotowoltaki rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Wręcz oczekiwane jest, iż będzie to standard rozwiązań propanowych przez dewelopera a nie tylko dodatek, ponieważ pozwala to w znaczący sposób obniżyć koszty utrzymania nieruchomości. Według analiz projektów wielofunkcyjnych z całego świata przodującymi ich funkcjami są: handel 93 proc, biura 84 proc i mieszkania 80 proc.

 
Zakup mieszkania w Polsce, która od kilku lat staje się rynkiem rosnących inwestycji o charakterze mixed- use.

Projekty o funkcji mixed- use są nie tylko korzystne z punktu przyszłego nabywcy, lecz także dewelopera, niejednokrotnie inwestycje te są częścią rewitalizacji zabytkowego obiektu przy których gminne władze przychylniejszym okiem patrzą na czas rozpoczęcia realizacji. Dodatkowo lokowanie kompleksów wielofunkcyjnych na terenach pofabrycznych przynosi też benefity z punktu widzenia ochrony dziedzictwa kulturowego. W ostatnich latach w Polsce powstało kilka inwestycji, które doskonale wpisują się w charakter takiej wielofunkcyjności np. Browary Warszawskie, Elektrownia Powiśle, Browary Wrocławskie czy łódzka Fuzja, gdzie łączone są powierzchnie mieszkaniowe, biurowe, usługowo-handlowe z otwartymi przestaniami terenów zielonych. Prognozy specjalistów z segmentu nieruchomości mówią o tym, iż w ciągu najbliższych kliku lat liczba tego typu projektów ulegnie podwojeniu. Jednak należy wziąć pod uwagę, aby klienci planowali spędzać w nich czas, prowadzić swój biznes muszą być one nie tylko bardzo dobrze zaprojektowane, ale też i przemyślane w każdym calu.

                           Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Miastotwórcze inwestycje odpowiedzią na oczekiwania konsumentów przy zakupie mieszkania.

 Z perspektywy inwestorów nieruchomości wielofunkcyjne to łączenie kilku potrzeb w postaci zakupu mieszkania z wizją miastotwórczych przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osiedla typu mixed -use to nie zamknięte przestrzenie ich rolą jest integracja miasta i tym samym otwarcie się na mieszkańców i turystów. Stąd też niezmiernie ważną składową która decydować będzie o wyjątkowości danego kompleksu będzie część restauracyjno- rekreacyjna, kawiarnie, puby, miejskie palże, miejsca do wypożyczenia rowerów, a nawet bulwary z przystanią wodną. To nic innego jak obszar w obrębię którego wszystko czego potrzebujemy mamy dostępne w zasięgu 15 minutowego spaceru, jazdy na rowerze czy komunikacją miejską. Połączenie tak wielu funkcji na często niewielkim terenie daje jej mieszkańcom szereg korzyści. Projekty wielofunkcyjne mają znaczący wpływ na jakość życia na danym terenie. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki mixy uznaje się za jeden z najsilniejszych trendów w kreowaniu urbanistyki nowoczesnych miast.

                                                                                                                                                                                                                          Roksana Białecka - WGN Nieruchmości