Czy rządowy program Pierwsze Mieszkanie rzeczywiście ma duży wpływ na sektor mieszkaniowy w Polsce? Dopóki program nie ruszył, ciężko było prognozować, z jak dużym zainteresowaniem się spotka. Program ruszył w lipcu tego roku, wówczas rzeczywiście do banków wpłynęło dużo wniosków. Obecnie jednak na rynku zrobiło się spokojniej, chociaż oczywiście program „Pierwsze Mieszkanie” w dalszym ciągu przyciąga kolejnych beneficjentów.

Spis treści:

Sektor mieszkaniowy wciąż atrakcyjny

Nowych projektów przybywa

Nowa forma wsparcia od rządu

Czego chcą nabywcy?

Przyszłość sektora

Mieszkania na sprzedaż wciąż przyciągają nabywców

Polski rynek mieszkań na sprzedaż może poszczycić się dużą różnorodnością ofert do wyboru. Na nabywców czekają atrakcyjne kawalerki, oraz większe mieszkania, nawet 5.pokojowe. Dzięki temu, że sporo ofert można znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym, kupujący mogą wybrać taki rynek, który będzie odpowiadał im najbardziej. Lokale mieszkalne, które zostały wystawione do sprzedaży, prezentują różnorodny standard, metraż i lokalizację. Można więc powiedzieć, że w Polsce, jeśli chodzi o sektor mieszkań na sprzedaż, wybór jest naprawdę spory.

Deweloperzy wciąż aktywni

Bieżąca sytuacja gospodarcza w kraju nie jest w pełni stabilna. Niemniej deweloperzy śmiało podchodzą do realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych. Dostarczają na rynek nowe mieszkania na sprzedaż, dzięki czemu globalna oferta w mieszkaniówce wciąż się powiększa. Deweloperzy nie ograniczają się do realizacji nowych osiedli mieszkaniowych wyłącznie w dużych aglomeracjach miejskich. Coraz chętniej realizują też projekty w mniejszych miejscowościach. Często są one zlokalizowane w niewielkiej odległości od dużych metropolii, dzięki czemu przyciągają więcej osób zainteresowanych nabyciem lokalu mieszkalnego.

Na rynku pojawiają się nie tylko klasyczne osiedla. Deweloperzy starają się, aby ich oferta była różnorodna. Daje się zauważyć przyrost liczby realizacji osiedli willowych, w ramach których powstają przestronne mieszkania o charakterze apartamentowym. Nie brakuje też klasycznych osiedli, w ramach których deweloperzy dostarczają na rynek kawalerki i większe, kilkupokojowe mieszkania na sprzedaż.

Program Pierwsze Mieszkanie przychodzi ze wsparciem

Pod koniec ubiegłego roku, a także na początku bieżącego, w sektorze mieszkaniowym dało się dostrzec marazm. Biura nieruchomości odnotowywały mniej zapytań o lokale mieszkalne. Można założyć, że po części powodem tego było oczekiwanie przez nabywców na uruchomienie nowego rządowego programu. Mowa o programie „Pierwsze Mieszkanie”, który wystartował w dniu 1 lipca 2023 roku. Skorzystać mogą z niego osoby, które nie ukończyły 45.go roku życia. Warunkiem skorzystania z programu jest również nie posiadanie obecnie, ani nigdy wcześniej, własnościowego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Jeśli beneficjent programu spełnia wszelkie kryteria, do jego dyspozycji są dwie opcje. Pierwszą z nich jest „Bezpieczny kredyt 2%”, natomiast drugim „Konto mieszkaniowe”. O możliwość skorzystania z opcji „Bezpiecznego kredytu 2%” mogą ubiegać się osoby, którym zależy na zaciągnięciu kredytu hipotecznego. W ramach tej opcji beneficjent będzie mógł uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Państwo będzie bowiem dokonywało dopłat w różnicy między stałą stopą, a oprocentowaniem kredytu hipotecznego, zgodnie ze stopą 2%. Na tego rodzaju dopłaty kredytobiorca, będący beneficjentem programu „Pierwsze Mieszkanie”, będzie mógł liczyć przez okres pierwszych 10 lat.

Kredyt hipoteczny może wynosić maksymalnie 500 tysięcy złotych, jeśli o jego uzyskanie stara się singiel. W przypadku małżeństw z co najmniej jednym dzieckiem, maksymalna kwota kredytu wzrasta do 600 tysięcy złotych. Ważne jest to, że beneficjent programu „Pierwsze Mieszkanie” nie jest ograniczony do wyboru mieszkania na sprzedaż wyłącznie z rynku pierwotnego. Może również kupić lokal mieszkalny z rynku wtórnego. Dodatkowo nie obowiązują żadne limity cen na metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż, dzięki czemu beneficjent ma dużą swobodę przy wyborze idealnego M.

Drugą opcją dostępną w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” jest „Konto mieszkaniowe”. W ramach tej opcji, beneficjent zakłada specjalne konto oszczędnościowe. Jest ono prowadzone przez komercyjne banki. Oczywiście aby założyć „Konto mieszkaniowe”, beneficjent musi spełniać warunku wiekowe, lokalowe i inne, które obowiązują w programie „Pierwsze Mieszkanie”. Dodatkowo „Konto mieszkaniowe” mogą założyć i prowadzić również osoby, które posiadają jeden nieduży lokal mieszkalny i zajmują do z co najmniej dwójką dzieci własnych albo przysposobionych. Obowiązuje tutaj przy tym kryterium powierzchni. Przy dwójce dzieci własnych lub przysposobionych, lokal mieszkalny może mieć powierzchnię maksymalnie do 50 metrów kwadratowych. Przy trójce dzieci własnych lub przysposobionych, M. może mieć metraż do 75 metrów kwadratowych. Z kolei przy czwórce dzieci własnych lub przysposobionych, lokal mieszkalny może mieć maksymalnie 90 metrów kwadratowych. Natomiast przy piątce lub większej ilości dzieci własnych lub przysposobionych, nie obowiązują żadne limity.

Jakie mieszkania na sprzedaż przyciągają kupujących?

Jakiego rodzaju mieszkania na sprzedaż cieszą się największym zainteresowaniem ze strony nabywców? Zdecydowanie najszybciej z rynku znikają przestronne kawalerki. Zachęcają one w dużej mierze ceną a także niższymi kosztami wykończenia całości. Dużą popularnością cieszą się także lokale mieszkalne, które oferują dwa pokoje.

Można powiedzieć, że M. o powierzchni do 50 metrów kwadratowych wyprzedają się najszybciej. Niemniej większe mieszkania na sprzedaż także przyciągają nabywców. Ich liczba jest jednak niższa choćby z uwagi na to, że zakup takiego lokalu mieszkalnego wiąże się z koniecznością posiadania bardziej zasobnego portfela. Niekiedy też nabywcy zwyczajnie nie mają potrzeby nabywania większego M. z uwagi na swój styl życia itp.

Podsumowanie

Czy program „Pierwsze Mieszkanie” wpłynął na rynek nieruchomości w sektorze mieszkaniowym w Polsce? Z pewnością program doprowadził do poruszenia wśród nabywców. Zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż wzrosło, biura nieruchomości notowały większą niż na początku roku ilość zapytań. Obecnie jednak zdaje się, że sytuacja w sektorze nieco się uspokoiła. Warunki programu nie dla każdego są na tyle atrakcyjne, aby z niego skorzystać. Nowe mieszkania na sprzedaż stale są dostarczane przez deweloperów. Również rynek wtórny cały czas wzbogaca się o nowe oferty.

Dzięki bogatej ofercie można spodziewać się, że potencjalni nabywcy będą stale przeglądać nowe oferty i wysyłać zapytania ofertowe. Deweloperzy mają na uwadze zmieniające się preferencje zakupowe swoich klientów i z pewnością będą stale starali się dopasowywać swoje nowe projekty pod te wymagania. Program „Pierwsze Mieszkanie” jest na rynku stosunkowo krótko, więc ciężko jeszcze mówić o tym, jak zamknie się rok w sektorze mieszkaniowym, przy uwzględnieniu korzystania z rządowej formy wsparcia.