Luksusowe apartamenty wakacyjne w górach, które wystawiane są na sprzedaż, mogą stanowić dobrą formę lokaty kapitału. Ceny nieruchomości w segmencie mieszkalnym nie szybują już tak ostro w górę. Regularne wzrosty cen za metr kwadratowy apartamentu są wprawdzie widoczne, jednak poza śledzeniem cen ofertowych, należy też przyjrzeć się realnym, transakcyjnym cenom uzgodnionym przez strony w procesie negocjacji. Zawsze bowiem, kupując apartament, warto negocjować jego cenę. Jeśli inwestorowi uda się nabyć lokal mieszkalny po niższej cenie, będzie dysponował większym budżetem na jego wykończenie. Dzięki temu będzie mógł przeznaczyć większy kapitał finansowy na zastosowanie wyższej jakości materiałów wykończeniowych, lub pokusi się o wyposażenie luksusowego mieszkania w designerskie meble, dzięki którym wnętrza zyskają ekskluzywnego klimatu.

Spis treści:
Luksusowe mieszkanie do pomnażania kapitału
Sektor mieszkaniowy poradził sobie z koronawirusem
Ekskluzywne mieszkania bezpieczną opcją noclegową
Góry wabikiem na urlopowiczów
Aktywnie i komfortowo
Większy portfel inwestycyjny dobrym pomysłem
Prognoza na rynku nieruchomości komercyjnych

Apartamenty na sprzedaż jako inwestycja komercyjna

Inwestorzy, którzy działają na rynku nieruchomości komercyjnych, przeglądają stale oferty apartamentów na sprzedaż dostępnych na rynku. Pod uwagę biorą wszystkie opcje. Zatem przedsiębiorcy, którzy planują czerpać przychody z tytułu prowadzenia obiektów noclegowych, pod lupę biorą nie tylko hotele, pensjonaty czy motele, ale również prywatne apartamenty. W obecnych, post-pandemicznych czasach, taka forma lokaty kapitału jest dość rozsądnym rozwiązaniem. Zainwestowanie w apartament, który zostanie wykorzystany jako obiekt noclegowy dla turystów, może stanowić doskonałą lokatę kapitału, która zapewni inwestorowi względnie szybki zwrot z inwestycji i zacznie przynosić mu stałe przychody.

Jak pandemia wpłynęła na sektor hotelowy?

Pandemia koronawirusa zachwiała wszystkimi sektorami rynku nieruchomości. Pomimo tego, nawet w okresie lockdowu apartamenty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Osoby chętne na ich zakup mogły zapoznawać się ze szczegółami inwestycji dzięki stronom internetowym zawierającym obszerne informacje na temat dostępnych w sprzedaży ekskluzywnych mieszkań. Wielu deweloperów umożliwiło odbycie wirtualnego spaceru po inwestycji, co niekiedy skutkowało dopięciem transakcji dotyczącej apartamentu, nawet jeśli kupujący nie miał możliwości zobaczenia lokum na żywo. Na taki krok decydowali się częściej doświadczeni inwestorzy z odpowiednim zapleczem finansowym. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, inwestycja w apartament dalej jest opcją, która interesuje wiele osób. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w dalszym ciągu wiele osób obawia się o swoje zdrowie. Osoby takie, poszukując kwatery na wakacje, chętnie wybierają nie przepełnione ludźmi hotele, a właśnie prywatne lokale mieszkalne. Dla najbardziej wymagających urlopowiczów apartamenty przekształcone w ekskluzywne kwatery noclegowe, może stanowić doskonałą opcję wakacyjną. Z ekskluzywnych lokali noclegowych goście chętnie będą korzystać także poza sezonem wakacyjnym. Ekskluzywne apartamenty, które właściciele przeznaczą na wynajem terminowy, mogą przyciągać również gości biznesowych, którzy poszukują miejsca noclegowego w wysokim standardzie.

Budynek w górach
fot. pexels.com

Czego oczekują noclegowi goście?

Oczekiwania gości mogą być bardzo różne. Przedsiębiorca, który zdecyduje się zainwestować w apartament, powinien przemyśleć, jaka będzie jego grupa docelowa. Czy gośćmi luksusowego mieszkania będą rodziny z dziećmi poszukujące wysokiej klasy lokum na wakacje, czy może biznesmeni, dla których liczy się komfortowa strefa do pracy i osobna strefa nocna, w której będą się mogli zrelaksować i wypocząć. Inwestor, który nabędzie apartament, powinien urządzić go w takim stylu, aby odpowiadał grupie docelowej. W przypadku rodzin z pewnością najlepiej sprawdzi się odpowiednia liczna łóżek a także duża przestrzeń, na której dzieci będą mogły się bawić. Atutem jest odpowiednio wyposażona kuchnia, w której goście będą mogli samodzielnie przyrządzić rano posiłek. Ważna jest też odpowiednia liczba pokoi, która zapewni lokatorom prywatność i możliwość wypoczęcia. Z kolei w przypadku biznesowych gości część nocna apartamentu nie musi być aż tak duża. Inwestor większą przestrzeń powinien poświęcić na designerskie urządzenie części dziennej. Być może bowiem, poza wypoczynkiem gość ekskluzywnego mieszkania będzie chciał odbyć w nim wideokonferencję lub spotkanie biznesowe. Liczy się więc nie tylko komfortowe biurko do ewentualnej pracy, ale również stół, który nie będzie kojarzył się z kuchennym, a bardziej konferencyjnym.

Inwestorzy zainteresowani ofertą apartamentów na sprzedaż w górskich miejscowościach

Górskie miejscowości coraz częściej skupiają uwagę inwestorów, którzy właśnie tutaj planują nabyć apartament na sprzedaż. Bliskość gór zapewnia możliwość całorocznego obłożenia obiektu. Szczególnie w sezonie zimowym goście ceniący sobie aktywny wypoczynek, mogą poszukiwać ekskluzywnego i bardzo komfortowego miejsca noclegowego. Nie dziwi więc fakt, że oczy inwestorów coraz częściej są zwrócone w kierunku ofert apartamentów w górach.

Góry przyciągają możliwością aktywnego wypoczynku

Apartamenty w górach cieszą się dość dużą popularnością wśród kupujących. Góry to wymarzone miejsce dla osób, które urlop planują sprawdzić aktywnie. Górskie szlaki, stoki narciarskie, wspinaczki – to wszystko przyciąga ludzi, dla których wylegiwanie się na gorącym piasku w nadmorskich miejscowościach nie stanowi aż tak dużej atrakcji. Góry przyciągają licznymi możliwościami na spędzenie wolnego czasu w sposób aktywny, a co ceni bardzo wielu urlopowiczów.

Im więcej apartamentów na sprzedaż pod cele inwestycyjne, tym lepiej?

Inwestor, który dysponuje dużym zapleczem finansowym, może pokusić się o zakup kilku apartamentów na sprzedaż. Luksusowe mieszkania zlokalizowane w górskich miejscowościach cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dlatego obecnie może być to dobry czas na zakup nieruchomości. Oczywiście im więcej apartamentów wejdzie w posiadanie inwestora, tym więcej pracy będzie on musiał poświęcić na zapełnienie kalendarza najmu lokalu. Niemniej jednak, nawet jeśli któreś z ekskluzywnych mieszkań nie będzie przynosiło inwestorowi oczekiwanych przychodów, może on wystawić taki apartament na sprzedaż. Biorąc pod uwagę wciąż utrzymującą się wzrostową tendencję cen za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego, inwestor taki może uzyskać wyższą cenę za apartament, niż sam zapłacił przy jego zakupie. Wykończone apartamenty może on sprzedać dużo drożej, niż sam włożył w pojedynczy lokal, co również będzie dla niego finalnie opłacalne.

Co nam przyniesie bieżący rok w sektorze nieruchomości komercyjnych

Wielu analityków rynku zastanawia się, jak ukształtują się ceny za apartamenty w bieżącym roku. Obecnie jednak ciężko wyrokować. Można zakładać, że ceny nie będą już tak pikować, jak w ubiegłym roku. Kupujący nie mogą się jednak nastawiać na znaczące spadki bieżących cen. Sektor mieszkaniowy jest jednym z tych, który w okresie wybuchu pandemii poradził sobie dobrze. Deweloperzy przetrwali trudny czas i nie rezygnowali z realizacji kolejnych projektów. Dzięki temu możemy spodziewać się, że w najbliższych latach na polskim rynku, w tym w górskich miejscowościach, przybędzie luksusowych apartamentów.