Wszystkie mieszkania na sprzedaż posiadają swoje zalety oraz wady. Dzisiaj przyjrzymy się lokalom mieszkalnym które często są uznawane przez kupujących za najbardziej problematyczne. Chodzi tutaj o lokale mieszkalne zlokalizowane na parterze, oraz te, które znajdują się na najwyższych kondygnacjach, czyli lokale mieszkalne na poddaszu. Oba rodzaje M. nie są wolne od wad. Należy jednak przy tym pamiętać, że zarówno lokale parterowe jak i na poddaszu cechują się również licznymi zaletami.

 

Spis treści:

Lokale mieszkalne w Polsce Nowe czy używane?

Wybór jest szeroki Co sprzedaje się najszybciej?

Lokale mieszkalne, które dłużej czekają na nabywców

Parterowe M.

Lokale na najwyższych piętrach

 

Mieszkania na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości

  Polski rynek nieruchomości obfituje w oferty mieszkań na sprzedaż. Nabywcy mają do wyboru lokale mieszkalne w praktycznie każdym zakątku kraju. Mogą przy tym wybierać spośród małych, kompaktowych lokali mieszkalnych, po przestronne apartamenty. Wybór jest naprawdę szeroki. Dodatkowo nabywcy mogą w taki sposób określić swoje poszukiwania, aby ograniczały się one jedynie do założonych przez nich widełek budżetowych.

Duży wybór na rynku pierwotnym i wtórnym

  Polski rynek nieruchomości może zaoferować naprawdę szeroki wachlarz nieruchomości w segmencie mieszkalnym. Bogata jest oferta deweloperów, którzy nieprzerwanie dostarczają na rynek kolejne inwestycje. Są to często nowoczesne lokale mieszkalne, możliwe do nabycia w standardzie deweloperskim lub w opcji wykończenia pod klucz. Konkurencyjna jest także oferta sektora wtórnego, w którym czeka wiele atrakcyjnych mieszkań na sprzedaż. Lokale mieszkalne z drugiej ręki mogą się często poszczycić bardzo atrakcyjną lokalizacją. Jeśli chodzi o cenę, to nie ma reguły. Wcale nie jest tak, że nowe lokale mieszkalne są droższe od tych używanych. Cena jest bardziej uzależniona od powierzchni M., lokalizacji, infrastruktury otoczenia, standardu osiedla itp.

 

fot. Oferta WGN : Mieszkanie na sprzedaż - Rybnik

 

 

Najczęściej wybierane M.

  Jakie lokale mieszkalne najszybciej znikają z rynku? Można powiedzieć, że sytuacja wygląda podobnie zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Bardzo szybko nowych właścicieli znajdują lokale mieszkalne oferujące jeden pokój. Kawalerki to dobre mieszkania na sprzedaż na start. Sprawdzają się doskonale również jako inwestycja. Ich zaletą jest zazwyczaj niska cena oraz możliwość tańszego wykończenia wnętrza. Metrów kwadratowych jest bowiem niewiele, w związku z czym właściciele tego rodzaju lokali mieszkalnych mogą pokusić się o wykończenie w wyższym standardzie. Powodzeniem wśród nabywców cieszą się także dwupokojowe mieszkania na sprzedaż. To optymalne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort, a równocześnie nie chcą poświęcać na zakup lokum mieszkalnego zbyt dużych środków finansowych. Dwupokojowe M. zapewni możliwość oddzielenia sypialni od strefy dzienne, co jest już dużym plusem. Dodatkowo dwupokojowe lokale mieszkalne również można jeszcze nabyć w stosunkowo dobrej cenie, co stanowi wystarczający wabik na wielu kupujących.

Problematyczne mieszkania na sprzedaż

  Na rynku dostępne są oczywiście mieszkania na sprzedaż, które przez część nabywców uznawane są za lokale problematyczne. Chodzi tutaj oczywiście o lokale mieszkalne zlokalizowane na parterze, oraz lokale mieszkalne zlokalizowane na poddaszu (lub po prostu na najwyższej kondygnacji budynku). Niejednokrotnie takie M. muszą nieco dłużej czekać na właścicieli. Niemniej są to mieszkania na sprzedaż godne uwagi. Poniżej postaramy się zaprezentować ich wady, ale również zalety, które ostatecznie skłaniają osoby zainteresowane do złożenia oferty nabycia.

 

fot. Oferta WGN : Piękne mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu

Lokale mieszkalne na parterze

  Parterowe lokale mieszkalne są chyba najmniej pożądane przez kupujących. Ich największą wadą jest brak prywatności mieszkańców. Z racji tego, że lokal mieszkalny jest położony nisko w stosunku do ulicy, przechodnie mogą praktycznie zaglądać do jego wnętrza i widzieć, co robią lokatorzy. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja. Dodatkowo parterowe lokale mieszkalne uznawane są za mniej bezpieczne, ponieważ potencjalnemu złodziejowi łatwiej jest się do nich wślizgnąć, najczęściej przez balkon, który ułatwia wspinaczkę po elewacji. Pomimo tych oczywistych wad, mieszania na sprzedaż zlokalizowane na parterze posiadają również zalety. Przede wszystkim są one niejednokrotnie tańsze od lokali mieszkalnych położonych na wyższych kondygnacjach, co już samo w sobie jest plusem.   Dodatkowo mieszkańcy parterowych lokali mieszkalnych są często zwolnieni z comiesięcznej opłaty za windę w budynku. Dodatkowo w sytuacji, kiedy winda w budynku ulegnie awarii (co nie jest wcale rzeczą rzadką), mieszkańcy parterowych M. praktycznie tego nie odczuwają. Kolejna zaleta to brak konieczności wspinania się po piętrach. Mieszkania na sprzedaż zlokalizowane na parterze to rozsądny wybór dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych, dla których konieczność pokonania kilku pięter, choćby w obliczu wspomnianej powyżej sytuacji z awarią windy, stanowiłaby bardzo duży problem. Jak więc widać, o ile oczywiście parterowe lokale mieszkalne nie są wolne od wad, to równocześnie posiadają swoje zalety.

Lokale mieszkalne na poddaszu

  Lokale mieszkalne zlokalizowane na poddaszu również nie cieszą się aż tak dużą popularnością, chociaż należy w tym miejscu zaznaczyć, że są one dużo chętniej nabywane od lokali parterowych. Jeszcze kilka lat temu M. na najwyższych kondygnacjach uznawane były za problematyczne. W przypadku przeciekającego dachu, to właśnie te lokale mieszkalne w pierwszej kolejności dotykało zalanie. Dodatkowo, przy awarii windy mieszkańcy muszą wspinać się na schodach na najwyższe piętro, często z ciężkimi zakupami, co także nie stanowi atrakcyjnej perspektywy. Niemniej deweloperzy znaleźli rozwiązanie, aby uczynić najwyżej położone M. atrakcyjnymi. Obecnie są one często sprzedawane jako apartamenty z tarasami. Faktem jest, że ich mieszkańcy mają zapewnioną większą prywatność. Mogą czuć się swobodniej, ponieważ nie grozi om zaglądanie do okien przez przechodniów. Z uwagi na to mieszkańcy mogą zrezygnować z ciężkich firan, aby pozwolić światłu słonecznemu na maksymalne doświetlenie wnętrza. Dzięki temu nie będą musieli używać sztucznego oświetlenia, co wpłynie pozytywnie na comiesięczne rachunki za prąd. Dodatkowo taras, który wchodzi w skład takiego mieszkania na sprzedaż, również stanowi dużą zachętę Obecnie w nowym budownictwie dachy wykonane są na tyle solidnie, że mieszkańcy nie powinni obawiać się zalań. Oczywiście jeśli do nich dojdzie, sprawę natychmiast można zgłosić zarządcy budynku, który zajmie się usunięciem problemu. Warto również ubezpieczyć taki lokal mieszkalny od zalań, aby w przyszłości – nawet jeśli doszłoby do zniszczeń – ubezpieczyciel pokrył koszty napraw. Zarówno mieszkania na sprzedaż zlokalizowane na parterze, jak i te położone na najwyższym piętrze budynku, posiadają liczne zalety oraz wady. Tylko od kupujących zależy, czy będą w stanie zaakceptować mankamenty, na korzyść licznych plusów.