Luksusowe apartamenty na sprzedaż coraz częściej spotykają się z zainteresowaniem ze strony kupujących. Gdzie można kupić ekskluzywne mieszkanie? Deweloperzy są w tym segmencie dość aktywni, chociaż oczywiście najbardziej prestiżowe inwestycje realizowane są w stolicy oraz największych miastach regionalnych. Z roku na rok wymagania kupujących ulegają modyfikacjom i deweloperzy dostrzegają szansę na to, by w ciągu najbliższych kilku lat luksusowe mieszkania na sprzedaż cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem.

Spis treści:
Prestiżowe mieszkania przyciągają nabywców
Dobre do zamieszkania i zarabiania
Inwestycje, które spełniają wyśrubowane wymagania
Ceny wciąż w górę?
Rynek się stabilizuje
Będzie przybywać prestiżowych projektów inwestycyjnych
Prognoza na obecny rok

Luksusowe apartamenty na sprzedaż wabią kupujących

Luksusowe apartamenty na sprzedaż stanowią łakomy kąsek dla kupujących o zasobnych portfelach, którzy mają bardzo wysokie wymagania. Część kupujących nabywa je z myślą o własnym użytku, natomiast inni kupują ekskluzywne apartamenty z myślą o późniejszych ich wynajmie. Ekskluzywne mieszkania stanowią więc doskonałe miejsce za zamieszkania, jak również mogą być dobrą formą lokaty i pomnażania kapitału inwestora.

Ekskluzywne mieszkanie jako forma zarobku

Nabywanie nieruchomości z sektora mieszkaniowego na cele inwestycyjne staje się coraz bardziej popularną formą lokaty kapitału. Luksusowy apartament sprawdzi się doskonale jako ekskluzywne mieszkanie na wynajem krótkoterminowy. Wiele zależy od tego, w jakiej części kraju i w jakim otoczeniu znajduje się lokal mieszkalny. W przypadku dużych miast, w ścisłym centrum lub w biznesowych dzielnicach, apartament może stanowić doskonałe lokum noclegowe dla biznesmenów, którzy są w mieście przejazdem. Natomiast apartament na sprzedaż zlokalizowany mad morzem, jeziorem lub w górach sprawdzi się zdecydowanie lepiej jako lokum wakacyjne dla turystów, którzy przyjechali wypocząć, a równocześnie zależy im na komfortowym i eleganckim mieszkaniu. Niezależnie od tego, kto będzie adresatem inwestora, luksusowe apartamenty stanowią ciekawą opcję inwestycyjną, która służy pomnażaniu kapitału.

Salon w apartamencie
fot. pexels.com

Czego kupujący oczekują od inwestycji premium?

Luksusowe apartamenty wyróżniają się spośród innych mieszkań dostępnych na rynku wieloma udogodnieniami. Przede wszystkim są one przestronne, posiadają minimum cztery pokoje i metraż wynoszący około 100 metrów kwadratowych. Dla osób, które będą chciały wynająć lokum, oraz tych, które poszukują apartamentu na sprzedaż na własny użytek, oczekiwania mogą być podobne. Kupujący cenią sobie przestronne tarasy lub prywatne ogródki, które dają możliwość wypoczęcia na świeżym powietrzu, przy równoczesnym braku konieczności wychodzenia z mieszkania. Dodatkowym atutem, a w zasadzie w przypadku ekskluzywnych apartamentów, podstawową wartością dodaną, jest prywatne miejsce w podziemnym garażu, lub w naziemnym, strzeżonym lub monitorowanym parkingu. Zaletami będą również: cichobieżna winda w budynku, monitoring oraz całodobowa ochrona obiektu, klimatyzacja w mieszkaniu itp. Kupujący zwrócą tez uwagę na to, jakiej jakości materiałów deweloper użył przy budowie obiektu. Sprawdzą taż jakość materiałów użytych przy wykończeniu apartamentu na sprzedaż. Jeśli chodzi o teren osiedla, to powinien on być tak zagospodarowany, aby zapewniał wszystkim mieszkańcom poczucie prywatności i równocześnie bliskości natury. Istotna jest też lokalizacja osiedla – powinno się ono znajdować w ścisłym centrum miasta, lub w prestiżowej dzielnicy mieszkalnej lub biznesowej. Waży jest też łatwy i szybki dostęp do środków komunikacji miejskiej. Atutem będzie bliskość lasów, parków lub terenów rekreacyjnych. W przypadku luksusowych apartamentów, całkiem chętnie wybieraną przez kupujących opcją, jest zakupienie lokalu wykończonego pod klucz, gotowego do zamieszkania.

Luksusowe apartamenty na sprzedaż będą wciąż drożeć?

Ceny w mieszkaniówce, również w sektorze luksusowych apartamentów na sprzedaż, rosną znacząco od momentu wybuchu pandemii, która osłabiła gospodarkę i handel. Okres lockdownu spowodował przestój w wielu dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, w efekcie czego obecnie wiele materiałów budowlanych i wykończeniowych mocno zdrożało, lub wręcz są chwilowo niedostępne. To odbija się negatywnie na celach mieszkań. Jeśli chodzi o apartamenty na sprzedaż z sektora premium, to mogą one jeszcze drożeć. Nie należy jednak zakładać gwałtownych wzrostów cen, jak miało to miejsce w ubiegłym roku.

Mieszkaniówka jest stabilna

W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny za mieszkania nie rosną już w tak dynamicznym tempie. Kupujący nie powinni jednak nastawiać się na to, że ceny spadną. Ceny materiałów budowlanych cały czas rosną, więc również ceny nieruchomości będą się zwiększać. Pomimo trudnej sytuacji w polskim sektorze gospodarczym, deweloperzy nie zamierzają rezygnować z nowych projektów inwestycyjnych. Na rynek wciąż będą trafiać nowe apartamenty na sprzedaż. Zainteresowanie mieszkaniami wśród kupujących jest na tyle duże, że zachęca deweloperów do realizacji kolejnych projektów. Dzięki temu rynek mieszkaniowy jest wciąż różnorodny i ma wiele różnych apartamentów do zaoferowania. Każdy kupujący będzie mógł znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do jego indywidualnych oczekiwań.

Deweloperzy nie rezygnują z inwestycji premium – na rynku będą pojawiać się nowe apartamenty na sprzedaż

Nowych inwestycji w segmencie luksusowych apartamentów na sprzedaż także będzie przybywać. Tutaj jednak należy się nastawiać na pojedyncze projekty. W sektorze luksusowych apartamentów deweloperzy zachowują ostrożność ponieważ grupa docelowa kupujących jest węższa, niż w przypadku średniego segmentu cenowego. Deweloperzy przy inwestycjach z segmentu premium często wykonują szczegółowe analizy aktualnych potrzeb rynkowych, aby zweryfikować opłacalność każdego przedsięwzięcia. Luksusowe apartamenty są reklamowane jeszcze przed wbiciem na terenie budowy pierwszej łopaty w ziemię. Dzięki takiej postawie deweloperzy mogą ochronić się przed nietrafioną inwestycją, która pogrążyłaby ich lub skazała na długi okres sprzedaży lokali mieszkalnych w ramach jednego projektu inwestycyjnego.

Sektor mieszkaniowy w 2022 roku

Zainteresowanie ofertą sektora mieszkaniowego w Polsce w bieżącym roku wciąż będzie duże. Kupujący mają świadomość, że ceny za ekskluzywne apartamenty nie spadną do poziomu sprzed kilku lat. Starają się więc kupić lokum, zanim metr kwadratowy apartamentu stanie się jeszcze droższy. Inwestycje z segmentu premium będą się stale rozwijać, chociaż tempo tego wzrostu będzie raczej niewielkie. Deweloperzy zachowują dozę ostrożności, aby nie pogrążyć się przez nietrafiony projekt. Można zakładać, że w kolejnych latach liczba prestiżowych projektów będzie się stale zwiększać.