Nowe mieszkania na sprzedaż przyciągają kupujących poszukujących idealnego mieszkania. W ślad za nabywcami podążają inwestorzy, którym zależy na znalezieniu lukratywnej nieruchomości inwestycyjnej. Mieszkaniówka przyciąga więc nie tylko prywatnych nabywców, ale również inwestorów, którzy szukają bezpiecznej i stabilnej lokaty posiadanego kapitału finansowego.

Spis treści:

1. Sytuacja w polskiej mieszkaniówce

2. Nowy rządowy program wsparł sektor mieszkaniowy

3. M., które są atrakcyjne dla kupujących

4. Lokale nowe i z drugiej ręki

5. Czy inwestorzy będą bardziej aktywni na rynku nieruchomości w segmencie mieszkaniowym?

6. Sytuacja w polskiej mieszkaniówce

Sektor mieszkań na sprzedaż w Polsce

Jak radzi sobie polski sektor mieszkań na sprzedaż? Obecnie można powiedzieć, że nabrał wiatru w żagle. Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi wzrosło, a co za tym idzie – większa jest liczba zapytań ofertowych. To dobry znak dla deweloperów, którzy stoją przed decyzją, czy realizować nowe projekty mieszkaniowe. Za rozruszaniem sektora mieszkaniowego w Polsce po części stoi nowy rządowy program wsparcia „Pierwsze Mieszkanie”, który wszedł w życie w lipcu tego roku.

Program „Pierwsze Mieszkanie” rozruszał rynek

Nowy rządowy program wsparcia „Pierwsze Mieszkanie” sprawił, że w sektorze mieszkaniowym na powrót dało się zaobserwować ożywienie. Polacy, którzy przed wejście w życie nie mogli pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, po wprowadzeniu w życie programu zyskali taką szansę. Co więcej, kredyt hipoteczny w ramach opcji „Bezpieczny kredyt 2%”, jaki działa w ramach programu, przyciągnął także osoby, które do tej pory nie chciały zaciągać bankowej hipoteki. Fakt pojawienia się programu na rynku zwiększył zainteresowanie ofertą sektora mieszkaniowego w Polsce.

Jakie lokale mieszkalne przyciągają nabywców?

Rynek pierwotny oferuje coraz szerszy wachlarz wyboru. Deweloperzy realizują inwestycje, w ramach których dostępne są bardzo różnorodne mieszkania na sprzedaż. Od kawalerek, przez przestronne 2-3 pokojowe lokale mieszkalne, po prawdziwe apartamenty. Jakie mieszkania na sprzedaż najszybciej schodzą z rynku? Zdecydowanie najszybciej sprzedają te te najtańsze, które oferują dostęp do jednego lub dwóch pokoi. Często kupowane są nie tylko przez prywatnych nabywców, ale też przez inwestorów. Kupują je oni w celach inwestycyjnych, z przeznaczeniem na późniejszy wynajem.

WGN: Inwestycje, które oferują mieszkania na sprzedaż

WGN Głogów jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w Głogowie. M. liczy 2 pokoje i oferuje prawie 50 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Lokal mieszkalny znajduje się na 1 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku. Jest to stan deweloperski. Na parterze budynku mieszczą się lokale usługowe, natomiast pod budynkiem mieści się podziemny garaż. Kupujący mogą nabyć również komórki lokatorskie. Cena lokalu mieszkalnego wynosi 392 788 złotych.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego, który znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. Lokal liczy nieco ponad 53 metry kwadratowe powierzchni i daje dostęp do 2 pokoi. Mieszkanie na sprzedaż mieści się na 1 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Do M. przynależy balkon, pomieszczenie gospodarcze o powierzchni nieco ponad 3,5 metra, oraz miejsce parkingowe. Mieszkańcy mogą korzystać z ogólnodostępnej rowerowni. Atutem inwestycji są też liczne tereny zielone i rekreacyjne, jakie znajdują się w pobliżu. Cena ofertowa lokalu mieszkalnego wynosi 334 879 złotych.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Elblągu w dzielnicy Stare Miasto. Lokal mieszkalny oferuje prawie 70 metrów kwadratowych powierzchni i daje dostęp do 3 przestronnych pokoi. Mieszkanie na sprzedaż znajduje się na 4 piętrze w 6.kondygnacyjnym lokalu mieszkalnym. Jest to dwupoziomowy apartament. Budynek, w którym się znajduje, został oddany do użytku w 2020 roku. Do lokalu mieszkalnego przynależy balkon. Cena ofertowa wynosi 799 000 złotych.

WGN Zgorzelec jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszalnego położonego w Zgorzelcu. Jest to M. w nowym budynku mieszkalnych z rynku pierwotnego. Lokal mieszkalny ma nieco ponad 60,5 metrów kwadratowych powierzchni i oferuje dostęp do 3 przestronnych pokoi. Mieszkanie na sprzedaż jest zlokalizowane na 2 piętrze w 3.kondygnacyjnym budynku o charakterze mieszkalnym. Atutem lokalu mieszkalnego jest balkon oraz miejsce postojowe na parkingu naziemnym za dopłatą. W ramach inwestycji może kupić również komórkę lokatorską. Cena ofertowa wynosi 373 182 złotych.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, oferta mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego potrafi być naprawdę różnorodna. Nie brakuje kompaktowych lokali mieszkalnych, jak również przestronnych apartamentów. W zależności od lokalizacji, metrażu i prestiżu inwestycji, widoczna jest też duża różnica w cenie. Dzięki tak dużej różnorodności na rynku osoby, które poszukują aktualnie mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, mają naprawdę szeroki wachlarz ofert do wyboru. Można się spodziewać, że wachlarz ten będzie jeszcze szerszy. Wiele zależy od poziomu aktywności deweloperów oraz rodzaju projektów mieszkaniowych, jakie w najbliższych latach dostarczą na polski rynek nieruchomości w segmencie mieszkalnym.

Sektor wtórny kontra sektor pierwotny

Pomimo atrakcyjnej oferty rynku pierwotnego, również sektor wtórny może poszczycić się bogatą ofertą lokali mieszkalnych do wyboru. Co więcej, są to często w pełni wyposażone mieszkania na sprzedaż, co niewątpliwie na wielu nabywców stanowi dużą zaletę. Takie lokale mieszkalne dają bowiem możliwość wprowadzenia się do lokum praktycznie od razu po jego zakupie. Nawet, jeśli wnętrze lokalu mieszkalnego nie będzie odpowiadało stylem nowemu właścicielowi, to będzie on mógł stopniowo, pomieszczenie po pomieszczeniu, urządzać wnętrza pod własny gust.

Czy deweloperzy będą dostarczać na rynek nowe mieszkania na sprzedaż?

Czy nabywcy lokali mieszkalnych mogą liczyć na większą liczbę nowych M. na rynku? Deweloperzy widzą rozbudzenie w sektorze mieszkaniowym i z pewnością odpowiedzą adekwatną podażą. Inwestycji w tym segmencie rynku cały czas przybywa, jednak w dalszym ciągu daje się wyczuć ostrożność ze strony deweloperów. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych wciąż są wysokie, co sprawia, że deweloperzy do każdego nowego projektu podchodzą z większą rezerwą. Niemniej daje się zaobserwować regularny przyrost nowych projektów inwestycyjnych na polskim rynku.

Podsumowanie

Sektor mieszkaniowy w Polsce regularnie się rozwija. Rynek pierwotny wzbogaca się o nowe lokale, dzięki czemu wachlarz ofert do wyboru staje się coraz szerszy. Duży wybór lokali mieszkalnych przyciąga nowych nabywców. Jedni będą rozglądali się za M. na własny użytek, podczas gdy inni będą poszukiwali mieszkania na sprzedaż w celach inwestycyjnych, jak na przykład późniejszy wynajem.