Czy inwestowanie w nieruchomości mieszkalne może stanowić formę inwestycji kapitału na polskim rynku? Jak najbardziej, taka forma lokowania kapitału finansowego jest bardzo popularna. Co więcej, lokowanie kapitału w budynki lub lokale od dawna jest uznawane za nie tylko rozsądną, ale również bezpieczną lokatę. Ceny budynków i pojedynczych lokali są bardziej stabilne, niż w przypadku na przykład lokat bankowych. Wartość obiektów jest bardziej odporna na ostre wahania, w związku z czym inwestowanie w nieruchomości stanowi dla przedsiębiorców ciekawą opcję.

Spis treści:

Mieszkanie jako lokata kapitału

Lepsza mieszkaniówka czy komercja?

Nowy program od rządu napędza sektor

Biura WGN z atrakcyjnymi ofertami – przeglądamy kawalerki i mieszkania dwupokojowe

Dobra lokata kapitału

Inwestowanie w nieruchomości wciąż popularne

Jak wspomnieliśmy we wstępie, inwestowanie w nieruchomości jest uznawane w Polsce za stabilną i bezpieczną lokatę kapitału finansowego. Lokale i budynki opierają się ostrym zmianom cen. Co więcej, decydując się na taką formę lokaty, inwestor może dodatkowo czerpać zyski z tytułu jej posiadania. Przykładowo, nabywając lokal mieszkalny, jego właściciel nie tylko lokuje w nim swój kapitał finansowy, ale również może uzyskiwać dodatkowe przychowy. Najbardziej popularny jest wynajem mieszkań. Po latach inwestycja nie tylko się zwróci, ale jeszcze zapewni inwestorowi stały, comiesięczny przychód.

Inwestor musi się jednak liczyć z tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Oznacza to, że przez pierwsze lata obiekt lub mieszkanie będzie musiało się zwrócić, a dopiero później może przynosić swojemu właścicielowi realne zyski.

Obiekt komercyjny, czy mieszkanie?

Inwestor musi się na starcie zastanowić, w jakiego rodzaju obiekcie woli ulokować swoje pieniądze. Czy bardziej odpowiada mu rynek komercyjny, który oferuje magazyny, biurowce, lokale handlowe i lokale usługowe, hotele itp. Czy może bardziej odpowiednią dla niego opcją będzie nabycie mieszkania, z opcją uzyskiwania zwrotów z inwestycji za sprawą jego wynajmu. Zaletą obiektów komercyjnych jest często dłuższy okres najmu przez jedną firmę, przejrzyste umowy, czynsze opłacane na czas itp. Jednak mieszkaniówka także posiada swoje zalety. Przede wszystkim lokal taki może zostać wynajęty nie tylko jako miejsce do zamieszkania.

Częstą praktyką jest urządzanie biur czy lokali usługowych właśnie w mieszkaniach. Z tego względu można uznać, że mieszkania na wynajem oferują dostęp do szerszego grona potencjalnych najemców. Zainteresowane mogą być nimi zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy, którzy poszukują idealnego i niewielkiego miejsca do prowadzenia swojego biznesu, a domowy klimat inwestycji w ogóle im nie przeszkadza.

Program Pierwsze Mieszkanie na świeczniku

Nowy rządowy program „Pierwsze Mieszkanie” rozruszał sektor mieszkaniowy w Polsce. Dzięki niemu inwestowanie w nieruchomości zyskało na zainteresowaniu. Możliwością skorzystania z programu zainteresowane są oczywiście osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały własnościowego M. Należy jednak mieć na względzie, że w dalekiej przyszłości osoby te mogą przeznaczyć posiadany przez siebie lokal mieszkalny pod wynajem. Pozwoli to zarówno na pozostawienie lokalu mieszkalnego na własność, a równocześnie czerpanie zysków finansowych z udostępniania go osobom trzecim. Program „Pierwsze Mieszkanie” daje możliwość skorzystania z dwóch filarów.

Pierwszym z nich jest „Bezpieczny kredyt 2%”, który daje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Natomiast drugą opcją jest „Konto mieszkaniowe”, którego celem jest gromadzenie środków finansowych na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w przyszłości.

Przejrzyj oferty biur WGN i zainwestuj w nieruchomości

Z uwagi na to, że największym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, postanowiliśmy przejrzeć mieszkania na sprzedaż, które nadają się do inwestowania w nieruchomości. Poniżej prezentujemy przykładowe, wybrane przez nas oferty pochodzące z bazy biur WGN.

WGN Częstochowa jest wyłącznym agentem sprzedaży kawalerki o powierzchni prawie 51 metrów kwadratowych. Lokal mieszkalny znajduje się w Częstochowie, na parterze w 3.kondygnacyjnym budynku. Mieszkanie posiada Księgę Wieczystą. Plusem jest piwnica o powierzchni niespełna 17 metrów kwadratowych, która wliczona jest w cenę. Lokal mieszkalny wymaga remontu. Cena ofertowa wynosi 250 000 złotych, co daje 4 926 złotych za metr kwadratowy.

WGN Gdańsk jest wyłącznym agentem sprzedaży kawalerki o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Lokalizacja zapewnia dostęp do rozbudowanej infrastruktury otoczenia. Lokal mieszkalny mieści się na 3 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku. Lokal wymaga remontu. Cena ofertowa wynosi 369 000 złotych, co daje 12 300 złotych za metr kwadratowy.

WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem sprzedaży kawalerki o powierzchni prawie 34 metrów kwadratowych. Mieszkanie mieści się na 1 piętrze w 4.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Kawalarka oznacza się dobrą lokalizacją, w ścisłym centrum miasta. Lokal nadaje się do zamieszkania od zaraz. Cena ofertowa wynosi 169 300 złotych, co daje 5 021 złotych za metr kwadratowy. WGN Mikołów jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Sosnowcu. Mieszkanie o powierzchni prawie 38 metrów kwadratowych liczy 2 pokoje i posiada własny balkon. Mieści się na 1 piętrze w 4.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Znajduje się w centrum miasta, dzięki czemu najbliższa okolica cechuje się rozbudowaną ofertą handlowo-usługową. Mieszkanie nadaje się do zamieszkania od zaraz i własnej aranżacji. Cena ofertowa wynosi 170 000 złotych, co daje 4 476 złotych za metr kwadratowy.

WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Katowicach. Lokal mieszkalny ma nieco ponad 38 metrów kwadratowych i liczy 2 pokoje. Mieści się na 1 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Wnętrze jest urządzone nowocześnie. Do mieszkania przynależy balkon. Cena ofertowa wynosi 269 000 złotych, co daje 7 023 złotych za metr kwadratowy.

WGN Szczecin jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego w Szczecinie, którego powierzchnia wynosi nieco ponad 73 metry kwadratowe. M. oferuje dostęp do 2 komfortowych pokoi. Lokal mieszkalny mieści się na parterze w 5.kondygnacyjnej kamienicy. Mieszkanie jest zadbane i nadaje się do zamieszkania od zaraz. Cena ofertowa wynosi 730 000 złotych, co daje 9 985 złotych za metr kwadratowy.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, ceny za mieszkania na sprzedaż potrafią być naprawdę zróżnicowane. Ich wysokość uniezależniona jest nie tylko od metrażu, ale też lokalizacji i standardu. Dzięki temu, że ofert jest tak dużo, osoba, która chce inwestować w nieruchomości, ma szerokie pole mieszkań do wyboru. Ostatecznie więc może poszukiwać takiego lokalu mieszkalnego, który poza kryterium cenowym będzie spełniał jak najwięcej innych kryteriów z listy inwestora.