Dla wielu z nas zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych jawi się jako doskonała lokata kapitału. Każda osoba, która rozważa taką decyzję waha się przed pierwszym krokiem w związku z wysokimi kosztami zakupu nieruchomości w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie rozważenie zakupu nieruchomości w mniejszym mieście. W mniejszych miejscowościach istnieje bowiem duży potencjał. Osoby zamieszkujące małe aglomercje nie zawsze chcą wiązać się wieloletnim zobowiązaniem wobec banku, czy też rozważać przeprowadzkę do większego miasta. Dlatego potencjalny inwestor powinien wiedzieć, dlaczego warto rozważyć ulokowanie swoich środków w nieruchomości położone poza największymi polskimi aglomeracjami.

 
Spis treści:
Mniejsza miejscowość mniejsze koszta.
Rozwój aglomeracji ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania.
Nieruchomości to zawsze dobra lokata kapitału.
Priorytety osób kupujących mieszkania.
Małe miejscowości mniej atrakcyjnym rynkiem dla deweloperów.

 

 Niska cena jako jeden z elementów opłacalności inwestycji przy zakupie mieszkania.

Znacznie niższe ceny nieruchomości w mniejszych aglomeracjach sprawiają, iż decyzje o zakupie mieszkania traktuje się jako bezpieczniejszą inwestycję często środki które należy ponieść przy takiej transakcji są także duże niższe. Prostsze w takiej sytuacji jest także uzyskanie kredytu hipotecznego, również co się z tym wiąże niższy wymagany będzie wkład własny. Aczkolwiek należy także wziąć pod uwagę fakt, iż czynsz jaki uzyskiwać będziemy z takiego mieszkania będzie niższy od tego, jaki możliwym byłby do uzyskania w dużej metropolii. Porównując jednak cenę zakupu takiej nieruchomości do wartości uzyskiwanego dochodu z tytułu czynszu, stopa zwrotu jest korzystniejsza w mniejszej miejscowości. Warto zatem rozważyć, jeśli posiadamy stosowne środki finansowe czy możliwym jest np. zakup dwóch mieszkań w mniejszej aglomeracji aniżeli jednego położonego w większym mieście i uzyskiwanie z tego tytułu większego dochodu. Korzystniej także kształtuje się oferta mieszkaniowa, dużych miastach atrakcyjne nieruchomości zostają wyprzedane w aktualnej rzeczywistości w przeciągu tygodnia tym samym baza dostępnych mieszkań jest znacznie mniejsza. Niemniej jednak jak od każdej reguły istnieją wyjątki i tu takim przypadkiem będą miejscowości ulokowane na terenach górskich, nadmorskich czy innych atrakcyjnych obszarach które są chętnie odwiedzane przez turystów i w których to wszelkie nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

                                            Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkania na sprzedaż

 

 

 Potencjał rozwoju mniejszych miejscowości pod inwestycje kupna mieszkania. 


W wyniku poprawy infrastruktury drogowo - komunikacyjnej dojazd do pracy z mniejszej miejscowości do ośrodka wojewódzkiego zmienił się znacznie w ostatnich latach co sprawia, iż chętniej dokonujemy zakupu mieszkania właśnie w tych lokalizacjach. Inwestorzy w przeciągu kilkunastu lat lokują duże zakłady przemysłowe, centra handlowe czy logistyczne na terenach położonych daleko od dużych aglomeracji. Czynniki rozwojowe powodują, iż inwestycja w nieruchomości tak położone może przynosić daleko wyższe dochody aniżeli typowa inwestycja pod wynajem w dużej metropolii. Rozważając zakup mieszkania w małej aglomeracji warto ustalić czy w interesującym nas rejonie znajdują strefy ekonomiczne lub inne instytucje w których możemy znaleźć zatrudnienie bądź planowane są inwestycje o takim charakterze jak budowa dużego zakładu, sieci magazynów etc.
Nie należy także zapominać, że rozwój infrastruktury turystycznej w Polsce powoduje, często, iż mieszkania położone w pobliżu miejscowości o charakterze turystycznym pełnić mogą rolę apartamentów wynajmowanych krótkoterminowo dla turystów czy też pracowników danego sektora. Myśląc o takiej inwestycji nie możemy pominąć możliwości nabycia niewielkiego domu na wsi w województwie kujawsko - pomorskim czy zachodniopomorskim i po odpowiednim przystosowaniu wynajmować jako letniskowe obiekty w atrakcyjnych turystycznie miejscach.
                                 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 

Bezpieczeństwo transakcji przy zakupie kilku mieszkań. 


W przypadku chęci sprzedania danej nieruchomości czy to z uwagi na chęć uzyskania kapitału czy też z uwagi na wzrost cen nieruchomości, bezpieczniej będzie sprzedać taką inwestycję korzystając z pomocy wyspecjalizowanego eksperta z branży. Nawet bowiem rosnące ceny nie zmienią tego, iż mieszkanie położone w mniejszym mieście będzie dużo tańsze od tego położonego w większym mieście. Z pomocą doradcy prościej będzie znaleźć potencjalnego klienta, który z kolei często szybciej uzyska kredyt i zgromadzi kapitał własny na taką nieruchomość. Co raz częściej bowiem usługi biur nieruchomości połączone są z usługami kredytowymi co przyśpiesza procesy i usprawnia komunikacje pomiędzy sprzedającym kupującym.
W przypadku możliwych do wystąpienia przestojów w okresie najmu, warto jest posiadać kilka nieruchomości, ponieważ lokale przynoszące zyski pozwalają utrzymać te, które chwilowo pozostają nie wynajęte. Rozważając decyzje o ulokowaniu swoich środków w kupno mieszkania warto wspomnieć o aspekcie związanym z nadzorem nad taką inwestycją. Tutaj, w przypadku, gdyby inwestycja taka znajdowała się daleko od naszego codziennego miejsca zamieszkania koniecznie musimy obliczyć wartość kosztów nadzoru wyspecjalizowanego podmiotu.Najemca z dużego i najemca za małego miasta.


Rynek nieruchomości dostrzega różnice w profilach osób, które decydują się wynająć nieruchomość na małym terenie taki najemca postrzegany jest jako pewniejszy od najemcy z dużej aglomeracji, sam stara się o zawarcie umowy na dłuższy okres, rzadko przedwcześnie rezygnuje z najmu z uwagi na okoliczności losowe. Dla kontrastu w dużej aglomrecji rynek najmu jest zdecydowanie bardziej dynamiczny, niejednokrotnie są to osoby uczące się na uczelni wyższej czy osoby, które mogą w każdej chwili zrezygnować z mieszkania z uwagi na korzystną ofertę pracy w innym mieście czy wręcz kraju. Stąd bezpieczeństwo finansowe takiej inwestycji wydaje się być większe w mniejszej miejscowości.
Na uwagę zasługuje też argument, iż mniejsze miejscowości położone w pobliżu większych miast są bardzo często dobrze skomunikowane z aglomeracjami wojewódzkimi co umożliwia szybki dojazd do nich, co dodatkowo poszerza zakres potencjalnych najemców. Pracownik, który nie musi pojawiać się codziennie w pracy częściej rozważy najem takiego lokum.

                                      Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszknia na sprzedaż

 

Stały popyt jako jeden z wyznaczników przy kupnie mieszkania.

Mniejsze miejscowości oferują znacznie mniejsze ilości nieruchomości na wynajem stąd też dokonując wyboru o zakupie mieszkania mamy pewność, iż w szybkim czasie zostanie ono wynajęte. Nieruchomość ulokowana poza granicami dużego miasta ma wiele zalet, często miejscowości te są cichsze i spokojniejsze co jest bardzo istotne np. dla rodzin z małymi dziećmi. Wielu więc potencjalnych kupujących w takich miejscach to młode rodziny. Ważnym więc powodem, dla którego konsument decyduje się na zakup mieszkania w niewielkim mieście jest chęć pozostawania blisko rodziny często są to te same tereny lub oddalone zaledwie o kilka kilometrów. Średnia wieku osób kupujących takie nieruchomości przeważnie nie przekracza trzydziestego roku życia są one zdecydowane na związanie swoich planów się w niewielkiej aglomeracji. Nadal aktualnym problemem w małych miastach jest niewielka liczba nowych inwestycji deweloperskich, z związku z tym dla potencjalnego inwestora to duża szansa, aby budując osiedle sprzedać ja już na etapie rozpoczęcia budowy.

                                                                        Roksana Białecka-WGN Nieruchmości