Szacuje się, iż ok.18 proc mieszkań nie pojawia się na rynku, ponieważ ich odbiorcą staje się fundusz inwestycyjny, jest to coraz bardziej popularny trend w sektorze budowanych nieruchomości. Jeszcze do niedawna Polska nie była tak popularnym kierunkiem dla takiego inwestora, jednakże sytuacja znacząco uległa zmianie w roku 2021, to co jest głównym magnezem to opcja najmu instytucjonalnego.. W podsumowaniu za rok ubiegły podano, iż 1 na 5 mieszkań to liczba sprzedanych lokali w tym charakterze, ogromne znacznie w przyroście tego wskaźnika ma także fakt rosnących stóp procentowych i galopującej inflacji. Czy zatem w niedalekiej przyszłości rynek sprzedaży i najmu mieszkań będzie opanowany głównie przez fundusze, to pytanie, które nasuwa się na myśl obserwując obwiązujące realia w sektorze nieruchomości.

 

Spis treści:

Fundusz inwestycyjny i jego profil.
Zmiana kierunku lokowania kapitału.
Fundusze a rynek Europy?
Obraz sektora sprzedaży po II kwartałach 2022.

 

 

 

Rola Funduszy w sektorze sprzedaż mieszkań.


Na skutek wydarzeń politycznych w pierwszym miesiącach roku 2022 rynek nieruchomości zareagował natychmiastowo zmianie ulegała zarówno sytuacja w sektorze sprzedaży mieszkań jak i wynajmu. Napływająca bardzo liczna liczba osób z Ukrainy przyczyniła się do drastycznego zmniejszenia liczby dostępnych lokali. W ten nurt doskonale wpisały się fundusze inwestycyjne które masowo zaczęły wykupować nieruchomości od deweloperów tym samym przyśpieszając rozwój najmu PRS. Zjawisko to mogliśmy obserwować już w poprzednich latach, jednakże to ostatnie 24 miesiące znacząco zmieniły bieg, jest to także odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkaniowe, fundusze zagraniczne i polskie widza tu sowity przychód.
Idea funduszy inwestycyjnych narodziła się w roku 1774 z pomysłu wspólnego inwestowania w Holandii. Zapoczątkował ją pośrednik i kupiec tegoż pochodzenia Abrahama van Ketwich, pierwszy zaś fundusz innego pochodzenie datuje się na rok 1868 w Wielkiej Brytanii. W USA pierwsze wzmianki o tym mamy na przełomie lat dwudziestych. Możemy wymienić kilka rodzajów podstawowych funduszy inwestycyjnych: fundusze otwarte i zamknięte, w Polsce zaś możemy wyróżnić jeszcze jedne typ, który jest połączeniem jednego i drugiego i nosi nazwę Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny. Główne obszary, w których zauważać możemy działania funduszy obejmują rynki:akcji, nieruchomości, obligacji, akcji.

 

                        Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 

 

Gdzie dokonywanych jest najwięcej inwestycji z sektora rynku sprzedaży mieszkań?

 Fundusze obecne w obszarze PRS zdecydowanie z roku na rok umacniają rynek najmu instucjonalnego w Polsce lokując środki w mieszkania na sprzedaż. Jeszcze kilka lat wstecz głównym obszarem ich zainteresowania był rynek głównie komercyjny, dziś w z uwagi na bieżące wydarzenia i zmiany polityczno- gospodarcze jest to sektor sprzedaży a następnie wynajmu mieszkań. Transakcje sprzedaży części a nawet całości udziałów na rzecz funduszy w przypadku obiektów handlowych i biurowych dziś już nie należą do tak spektakularnych jak jeszcze kilka lat temu. Zapewne jednym z powodów jest trudna sytuacja nieruchomości o tymże charakterze, rosnąca liczna pustych powierzchni i brak zainteresowania ze strony najemców a także duże koszty życia Polaków i co raz bardziej popularny system pracy hybrydowej. To wszystko powoduje, iż naturalnym wydaje się lokowanie środków w obszar sprzedaży i najmu mieszkań. Głównym kierunkiem zainteresowania są duże aglomeracje takie jak Warszawa, Trójmiasto, Wrocław etc. zaś najczęstszym zakupem mieszkania dwupokojowe do 50m2. Często dokonywane są kontraktacje takich nieruchomości już na etapie budowy lub jeszcze w fazie wstępnej realizacji, ten zauważalny wzrost aktywności funduszy przyczynia się niestety do rosnących cen za metr kwadratowy. Kierunkiem zyskującym na popularności jest także zarządzanie taką inwestycją w 100 proc, wtedy to zarówno właściciel mieszkania jak i wynajmujący ma gwarancję wysokich usług i proponowanych rozwiązań oraz sprawnego reagowania na pojawiające się problemy. Nie ma trudności z odzyskaniem czynszu czy pobraniem rekompensaty za powstałe uszkodzenia lokali.

 

                             Zdjęcie pochodzi oferty z WGN:mieszkania na sprzedaż

 

 

Jak wygląda to u naszych sąsiadów?

 Do przyspieszania rozwoju sektora PRS w Europie przyczyniła się w ostatnich dwóch latach głównie pandemia, kiedy to nastąpił chwilowy zastój w zakupie przez klienta indywidulanego, widząc to deweloperzy przychylnym okiem spoglądali w stronę zainteresowanych funduszy zagranicznych, ale i polskich. Pozwoliło to na utrzymanie płynności finansowej i realizacje kolejnych nowych projektów. Dziś, kiedy ceny zarówno materiałów jak i usług budowalnych szybują znacząco w górę klient jakim jest fundusz jest często najkorzystniejszą opcją.
Jak można zauważyć po sytuacji w Wielkiej Brytanii inwestowanie środków przez fundusze przyczyniło się do wzrostu cen sprzedaży lokali jednak nie miało to wpływu na podaż wynikiem tego jest sytuacja, w której to co raz większa część konsumentów decyduje się mieszkanie na wynajem. Największą reakcję klientów może było dostrzec po protestach w Berlinie w których głośno mówiło się o tym, iż wykupowanie mieszkań przez fundusze zagraża cenom lokali oraz ich czynszom. Społeczeństwo jako argument podało także fakt, iż takie działania powodują ograniczoną dostępność lokali dla zwyczajnego konsumenta. W wyniku tych demonstracji rząd podjął decyzje o odkupieniu 15 tyś mieszkań od dwóch najsilniejszych firm z sektora nieruchomości w tym kraju.

                        Zdjęcie pochodzi oferty z WGN:mieszkania na sprzedaż

 


Transakcje sprzedaży mieszkań w Polsce dokonane przez fundusze w ostatnim czasie.

Według opublikowanych raportów z sektora sprzedaży mieszkań przedsięwzięcia w kierunku PRS jakie miały miejsce przez deweloperów na rzecz funduszu są w granicy ok 50 proc. Dwie najbardziej widoczne na tym polu firmy to Echo Investment z projektem Resi4Rent, która ma w posiadaniu ok 1.8 tysiąca lokali i Murapol. W ostatnim też czasie skandynawski fundusz dokonał zakupu ponad 400 mieszkań w Warszawie, które po wykończeniu trafią na rynek najmu. Co raz częstszym widokiem w dużych aglomeracjach jest także widok nowo powstałych osiedli budynków, na których deweloperzy w postaci bilboardów czy banerów komunikują, iż posiadają mieszkania na wynajem. Grono inwestorów, które decyduje się na takie rozwiązania rośnie w szybkim tempie, ponieważ w tak niepewnych czasach forma lokowania środków w nieruchomości wydaje się jedyną pewna lokatą z dużą stopą zwrotu. Sprzyja temu także obecna sytuacja, kiedy to w wyniku działań politycznych za naszą wschodnią granicą przybyła do nas bardzo duża liczba uchodźców, którzy również wyrażają potrzeby zakupy mieszkania. Drugim ważnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na wzrost rynku instytucjonalnego jest także trudność w uzyskaniu kredytu i rosnące z miesiąca na miesiąc stopy procentowe, wynik  z czerwca to wzrost o 0.75 proc. Należy sobie zadać pytanie czy Polacy, którzy na tym etapie mają ogromną chęć posiadania własnego mieszkania będą chcieli poddać się nurtowi panującemu na innych rynkach Europy, czyli opcji najmu. Posiadanie własnego lokalu od zawsze wiąże się z swoistą niezależnością i podniesieniem statusu materialnego. Na to pytanie pomoże zapewne nam opowiedzieć druga połowa roku 2022.

 

                                                                          Roksana Białecka-WGN-Niercuhmości