Lepiej zainwestować w mieszkania na sprzedaż do remontu czy może mieszkania na sprzedaż wykończone pod klucz? Wybór wcale nie jest taki prosty, jak by się mogło wydawać. Wiele zależy od budżetu, jaki dysponuje kupujący. Liczy się także to, czy potrafiłby on sam dopiąć mieszkanie do stanu „pod klucz”, czyli z urządzoną łazienką, kuchnią, pomalowanymi ścianami itp. Dla jednym kupujących rozsądniejszą opcją będzie wybór mieszkania na sprzedaż do remontu. Z kolei inni postawią na mieszkanie na sprzedaż wykończone pod klucz.


Spis treści:
Jakie lokale mieszkalne są najlepszym wyborem?
Ceny za metr kwadratowy własnego M. idą w górę
Plusy używanych lokali mieszkalnych
Kupujący muszą śledzić rynek
Minusów także nie brakuje
M. gotowe do wniesienia mebli lepszym rozwiązaniem?
Deweloperzy wciąż budują
Wykończone lokale mieszkalne również z wadami
Lokale mieszkalne w obu wariantach warte uwagi

Mieszkanie na sprzedaż do remontu czy mieszkanie na sprzedaż wykończone pod klucz? 

Wybór pomiędzy mieszkaniem na sprzedaż do remontu a mieszkaniem na sprzedaż wykończonym pod klucz nie jest rzeczą prostą. Osoba, która poszukuje swojego wymarzonego M., w pierwszej kolejności musi określić budżet jakim dysponuje. Oznacza to, że już na etapie planowania zakupu kupujący będzie wiedział, na jaką nieruchomość mieszkalną będzie go stać. Z cała pewnością obie opcje zakupowe posiadają swoje zalety i wady. Indywidualne preferencje i możliwości kupujących będą różnicować ostateczny wybór lokum mieszkalnego.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

W mieszkaniówce coraz drożej 

Niezależnie od tego, czy kupujący postawi na mieszkanie na sprzedaż do remontu, czy może jednak będzie wolał mieszkanie na sprzedaż pod klucz, musi się liczyć z ceną za metr kwadratowy nieruchomości. Powinien on mieć na względzie fakt, że od początku pandemii koronawirusa ceny lokali mieszkalnych stale rosną. Wzrosty cen podsyca również sytuacja na Ukrainie. Tocząca się tam wojna przyczyniła się do napływu do Polski uchodźców wojennych potrzebujących zakwaterowania. Dostępność wolnych lokali mieszkalnych zmalała, a ceny za M. znowu zaczęły iść do góry. Można się więc spodziewać, że w najbliższym czasie w mieszkaniówce będzie tylko drożej.

Zalety mieszkań na sprzedaż do remontu 

Mieszkania na sprzedaż do remontu mają jedną podstawową zaletę – są stosunkowo najtańsze spośród innych dostępnych na rynku. Kupujący ma możliwość nabycia własnego lokalu mieszkalnego w atrakcyjnej cenie za metr kwadratowy. Dodatkowo zyskuje on możliwość wykończenia mieszkania na sprzedaż do remontu dokładnie pod swoje preferencje i gust. Nabycie mieszkania na sprzedaż do remontu daje szeroki wachlarz możliwości wykończeniowych i aranżacyjnych. Dodatkowo niska cena tego rodzaju lokali mieszkalnych sprawia, że nowym właścicielom zostaje w portfelach większa pula pieniędzy, którą będą mogli przeznaczyć na wykończenie lokum mieszkalnego.

Gdzie szukać? 

Mieszkania na sprzedaż do remontu dość szybko schodzą z rynku. Gdy tylko jakaś oferta pojawi się w ogłoszeniu, spotyka się z zainteresowaniem nie tylko ze strony prywatnych osób, ale również inwestorów, którzy planują wykończenie lokum mieszkalnego i odsprzedanie go po wyższej cenie rynkowej. Można więc powiedzieć, że w tym segmencie rynku prywatni kupujący mają konkurencję w postaci inwestorów działających na rynku komercyjnym.
Najprostszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do biura nieruchomości, które pomoże w szybkich poszukiwaniach mieszkania na sprzedaż do remontu, weryfikacji stanu prawnego i technicznego lokalu oraz dopięciu umowy kupna-sprzedaży.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

Są też wady

Oczywiście zakup tego rodzaju lokalu mieszkalnego wiąże się z pewnymi wadami. Przede wszystkim kupujący musi dysponować odpowiednią ilością wolnego czasu, aby móc samodzielnie wykończyć M. Może również powierzyć pace remontowe nad mieszkaniem na sprzedaż do remontu profesjonalnej ekipie, jednak również to wymaga odwiedzania nieruchomości i dopilnowania przebiegu realizacji.

Ponadto kupujący musi liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami, jakich może przysporzyć stan techniczny mieszkania na sprzedaż do remontu. Czasem ciężko oszacować dokładnie koszty naprawy, a te – zwłaszcza w obecnej, kiepskiej sytuacji gospodarczej – mogą szybko się zwiększać.

Zalety mieszkań na sprzedaż wykończonych pod klucz 

Nabycie mieszkania na sprzedaż wykończonego pod klucz eliminuje problem braku czasu czy narażenia się na dodatkowe, nieprzewidziane naprawy podczas remontu. Kupujący zyskuje praktycznie gotowy lokal mieszkalny, do którego wystarczy wnieść meble i ewentualnie pomalować ściany na wybrany kolor. To zdecydowanie szybsze rozwiązanie, jeśli chcielibyśmy porównać wybór pomiędzy mieszkaniami na sprzedaż do remontu a mieszkaniami na sprzedaż wykończonymi pod klucz.

Coraz bogatsza oferta deweloperska

Deweloperzy coraz chętniej wprowadzają do swoich ofert mieszkania na sprzedaż wykończone pod klucz. Część kupujących chętnie korzysta z profesjonalnego wykończenia lokalu mieszkalnego pod czujnym okiem dewelopera. Aby ostateczny wygląd mieszkania na sprzedaż wykończonego pod klucz odpowiadał kupującemu, spisuje on z deweloperem umowę zawierającą szczegółowe ustalenia odnośnie wykończenia lokum mieszkalnego. Dzięki temu kupujący zyskuje pewność, że jego M. będzie finalnie wyglądało tak, jak tego oczekiwał.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

Nie masz czasu na wykończenie, musisz mieć pieniądze 

Rzecz jasna kupujący, których interesuje zainwestowanie w mieszkanie na sprzedaż wykończone pod klucz, muszą liczyć się z wadami takiego rozwiązania. Tym nadrzędnym jest wyższa cena za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego. Nie każdy kupujący będzie mógł pozwolić sobie na duży wydatek już w momencie nabywania własnego M. Co więcej, decydując się na mieszkanie na sprzedaż wykończone pod klucz, kupujący nie może samodzielnie nadzorować przebiegu prac wykończeniowych. O ile oczywiście uzgodnił on przed zakupem lokalu mieszkalnego wszystkie szczegóły z deweloperem, to jednak część kupujących pozostaje w tej kwestii nieufna i obawia się, że podwykonawca dewelopera nie zrealizuje wnętrz mieszkania na sprzedaż wykończonego pod klucz wedle jego oczekiwań.

Mieszkania na sprzedaż do remontu i mieszkania na sprzedaż wykończone pod klucz – obie opcje są ciekawe 

Zarówno zakup mieszkania na sprzedaż do remontu jak również zdecydowanie się na mieszkanie na sprzedaż wykończone pod klucz, stanowią ciekawą opcję wyboru. Pierwsza z nich jest skierowana do osób z niższym budżetem startowym oraz takich, które lubią samodzielnie kontrolować postęp prac remontowo-wykończeniowych. Z kolei mieszkania na sprzedaż wykończone pod klucz będą stanowiły ciekawszą propozycje dla osób z odpowiednim zapleczem finansowym, które nie dysponują wystarczającą ilością wolnego czasu, aby poświęcić się wykończeniu lokalu mieszkalnego.

Na rynku stale przybywa lokali mieszkalnych z obu segmentów. Kupujący – zarówno Ci celujący w mieszkania na sprzedaż do remontu, jak i Ci którzy wolą mieszkania na sprzedaż wykończone pod klucz – powinni stale śledzić rynkową ofertę w segmencie mieszkaniowym, aby wybrać M., które będzie najbardziej dopasowane do ich konkretnych oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Aby kupującemu nie umknęła żadna atrakcyjna oferta, może on skorzystać ze wsparcia specjalisty z profesjonalnego biura nieruchomości, który będzie śledził w jego imieniu pojawiające się na rynku oferty dopasowane do preferencji klienta.


Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl