Mieszkania na sprzedaż cieszą się dużym zainteresowaniem nawet w obliczu pandemii i stale rosnących cen. Jak bardzo drożeją lokale mieszkalne? Czy możemy spodziewać się, że cenowa bańka wreszcie pęknie? Póki co dostrzegalne jest wyhamowanie wzrostu cen za mieszkania na sprzedaż. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. O dynamicznych spadkach cen za metr kwadratowy nie ma jednak co marzyć.

Spis treści:
Lokale mieszkalne wciąż pod lupą
Czego chcą kupujący?
Nie tylko nowe są drogie
Zalety używanych M.
Nowe M. także mają plusy
Ile trzeba zapłacić za własny lokal mieszkalny?
Średnie ceny transakcyjne za używane M.
Średnie ceny transakcyjne za nowe M.

Mieszkania na sprzedaż nie tracą na zainteresowaniu kupujących

Pandemia wstrząsnęła polskim rynkiem nieruchomości. Każdy z jego poszczególnych sektorów odczuł wpływ zmian, jakie przyniósł ze sobą lockdown i szereg wprowadzanych przez rząd obostrzeń. Dla jednych sektorów te zmiany okazały się bardzo dotkliwe, inne zniosły je dobrze. Z kolei sektor magazynowy wręcz rozwinął się w tym trudnym okresie.

Podobnie jak magazyny, dużą popularnością pomimo wybuchu pandemii cieszyły się również mieszkania na sprzedaż. Polacy nie rezygnowali z decyzji o zakupie nawet w obliczu pełnego lockdownu. Deweloperzy dokładali z kolei starań, aby potencjalni kupujący mieli możliwie największy dostęp do informacji na temat inwestycji, w ramach których mieli dostępne mieszkania na sprzedaż. Co zaskakujące – w chwili obecnej ceny mieszkań na sprzedaż ciągle wzrastają, chociaż tempo wzrostu nieco już przyhamowało. Mimo tego, że póki co nie możemy liczyć na mocny spadek cen, kupujący pozostają niezrażeni.

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż w Giżycku

Jakie lokale cieszą się największą popularnością? 

Polacy zwracają swój wzrok w kierunku mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Część kupujących poszukuje mieszkania na sprzedaż, w którym planują zamieszkań. Dopasowują więc wybór pod indywidualne preferencje. Inni z kolei chcą stać się właścicielami lokalu mieszkalnego, który będzie służył im jako źródło regularnych dochodów. Wynajmując mieszkanie będą oni mogli czerpać z niego korzyści, a jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą albo sami zająć M., albo sprzedać je w przyszłości. Oczywiście w tym przypadku osoby, które poszukują mieszkań na sprzedaż nie kierują się swoimi prywatnymi preferencjami, tylko wybierają taki lokal mieszkalny, który będzie atrakcyjny dla przyszłych najemców. Dobrze sprawdzą się M. zlokalizowane blisko uczelni wyższych oraz te położone w ścisłym centrum miasta.

Mieszkania na sprzedaż drogie nie tylko z rynku pierwotnego

Mogłoby się wydawać, że mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego będą droższe od tych używanych. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że kupując nowy lokal, kupujemy puste ściany. Fakt, że takie mieszkanie na sprzedaż nie wymaga nakładów finansowych na remonty i naprawy, jednak spore finanse pochłonie jego wykończenie. Z kolei decydując się na lokal mieszkalny z rynku wtórnego, zyskujemy wykończone M. W tym przypadku finanse poświęcane są najczęściej właśnie na remonty, jednak niejednokrotnie okazuje się to być bardziej opłacalną opcją, niż urządzanie lokalu mieszkalnego od podstaw.

Zalety lokali z rynku wtórnego 

Używane lokale mieszkalne nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością wśród kupujących. Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego posiadają wiele zalet, którymi ni cechują się nowe lokale mieszkalne. Przede wszystkim mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego są często atrakcyjnie zlokalizowane, a infrastruktura otoczenia jest bardzo rozbudowana. Szybki dostęp do sklepów, punktów usługowych, przychodni, przedszkoli i szkół to niewątpliwie bardzo duży plus. Do zalet należy zaliczyć też fakt, że tego rodzaju mieszkania na sprzedaż są już wykończone i w zasadzie gotowe do zamieszkania. Oczywiście można również pokusić się o zakup mieszkania na sprzedaż do remontu, na co często decydują się inwestorzy planujący wynająć takie lokum w późniejszym czasie.

Starsze osiedla odznaczają się też często większą liczbą pobliskich terenów zielonych. Dostęp do parku, dużego boiska dla dzieci czy przestronnego placu zabaw to częsty widok przy inwestycjach z rynku wtórnego. Dla wielu kupujących stanowi to bardzo dużą wartość dodaną.

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż w Giżycku

Zalety nowych lokali 

Oczywiście także deweloperskie inwestycje posiadają wiele zalet, za które cenią je kupujący. Przede wszystkim wybierając nowe mieszkanie na sprzedaż kupujący zyskuje pewność, że wcześniej nikt w nim nie zamieszkiwał. Oznacza to tyle, że stan techniczny zarówno lokalu mieszkalnego jak i budynku jest kupującemu znany. Dodatkową zaletą są podziemne garaże, gwarantujące kupującym miejska parkingowe. To bardzo duży plus, ponieważ niejednokrotnie ilość miejsc podziemnych nie jest wystarczająca z uwagi na rosnącą liczbę kierowców i parkowanych przez nich pojazdów. Wielu kupujących ceni sobie mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego za ich nowoczesny rozkład, gdzie najczęściej kuchnia nie stanowi osobnego, niewielkiego pomieszczenia. Dużo osób ceni sobie przestronne, otwarte pomieszczenia, które oferuje nowe budownictwo. W nowo powstających osiedlach na mieszkańców czekają też niejednokrotnie wózkownie i rowerownie, co także stanowi istotną wartość dodaną. Popularne stają się ponadto mieszkania na sprzedaż wyposażone we własny ogródek lub przestronny taras, których raczej nie uraczymy w starym budownictwie z wielkiej płyty.

 Ile za mieszkanie na sprzedaż? 

Ceny mieszkań na sprzedaż są mocno uzależnione od wielu czynników, takich jak standard lokalu mieszkalnego, lokalizacja itp. Czasami zdarza się więc, że mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego okazują się być dużo droższe, niż nowe lokale mieszkalne usytuowane w pobliskiej okolicy. Wiele zależy też od tego, w jakim mieście znajduje się M. Ceny w poszczególnych regionach potrafią się mocno różnić. Aby to zobrazować, poniżej prezentujemy ceny transakcyjne mieszkań na sprzedaż w dwóch polskich miastach: Warszawie i Krakowie.

 Ceny na rynku wtórnym 

Ceny mieszkań na sprzedaż bardzo dobrze obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego. Poniżej prezentujemy średnie ceny transakcyjne za mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego, prezentowane w bazie BaRN:

- Warszawa: w I kwartale 2020 roku za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego trzeba było zapłacić średnio 10 001 zł. W II kwartale 2020 roku średnia cena za metr wzrosła do 10 283 złotych. Kolejny, III kwartał przyniósł kolejną podwyżkę – średnia transakcyjna wyniosła wówczas 10 471 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią w wysokości 10 550 złotych za metr kw. Z kolei na początku 2021 roku ceny nieco wyhamowały do poziomu 10 135 złotych za metr kw.

- Kraków: w I kwartale 2020 roku za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego trzeba było zapłacić średnio 7 766 złotych. W II kwartale 2020 roku średnia cena za metr wzrosła dość znacząco do 8 061 złotych. W III kwartale średnia transakcyjna wyniosła 8 100 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią w wysokości 8 118 złotych za metr kw. Bieżący, 2021 rok zaczął się sporym wzrostem. W I kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna za mieszkanie na sprzedaż w Krakowie wyniosła 8 366 złotych.

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż w Czeladzi

Ceny na rynku pierwotnym 

Poniżej prezentujemy średnie ceny transakcyjne za mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, prezentowane w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego:

- Warszawa: w I kwartale 2020 roku za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego w stolicy trzeba było zapłacić średnio 9 819 złotych W II kwartale 2020 roku średnia cena za metr spadła do 9 438 złotych. Kolejny, III kwartał przyniósł nagłą podwyżkę do średniej w wysokości 10 183 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią w wysokości 10 240 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku ceny wzrosły jeszcze bardziej – średnia wyniosła wówczas 10 666 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego w Warszawie.

- Kraków: w I kwartale 2020 roku za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego trzeba było zapłacić średnio 8 306 złotych. W II kwartale 2020 roku średnia cena za metr wzrosła do 8 591 złotych. W III kwartale średnia transakcyjna osiągnęła wysokość 8 838 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią w wysokości 8 685 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku ceny znowu poszybowały w górę, osiągając średnią w wysokości 8 878 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego w Krakowie.Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl