Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, która może przynieść wiele radości, dać poczucie stabilizacji, oraz zapewnić komfort życia. Czy 2024 rok może być dobrym momentem na inwestycje na rynku mieszkaniowym?

 


Spis treści:

Dobry moment na zakup mieszkania– prognozy.
Czy ceny nieruchomości wzrosną w 2024 roku?
6 powodów by kupić mieszkanie właśnie w 2024 roku.
Ciekawe oferty mieszkań – przykłady.
Podsumowanie.


Dobry moment na zakup mieszkania – prognozy.

Czy więc 2024 rok może być dobrym momentem na podjęcie tego kroku, jakim jest inwestycja na rynku mieszkaniowym?
Jak zwykle w takich przypadkach, odpowiedź mogłaby brzmieć: „to zależy”.
Zależy od indywidualnych przypadków, od sytuacji finansowej i zawodowej danej osoby, od chęci i gotowości do zakupu już teraz, w tym roku. Zależy od wielu czynników.

Choć w tym momencie rynek wydaje się być mało przewidywalny, na co ma wpływ wiele aspektów, nie tylko inflacja, oraz wstrzymanie dopłat do kredytów dla młodych - wszystko to oczywiście mogło zaniepokoić osoby, które planują zakup mieszkania właśnie w tym roku.


Jednak przyjrzyjmy się ogólnym powodom, dla których warto kupić własne lokum w 2024 roku.

 

Czy ceny nieruchomości wzrosną w 2024 roku?

Jak widzieliśmy w ostaniach latach, ceny nieruchomości z roku na rok mają tendencję wzrostową.
Co prawda, są to prognozy, jednak obecnie większość ekspertów i specjalistów rynku nieruchomości finansów jest zgodnych co do tego, że tendencja wzrostowa cen nieruchomości utrzyma się najpoprawniej w roku 2024, z kontynuacją do 2025 roku.


Czym to jest spowodowane?
Wydarzenia w ostaniach kilku latach wpłynęły mocno na zawirowania na rynku budownictwa. Niepewna sytuacja, przestoje, wahania cen materiałów budowlanych spowodowały zatrzymanie lub spowolnienie wielu inwestycji na runku nieruchomości.

Ze względu na to, że przeciętny czas budowy inwestycji deweloperskiej, w sektorze mieszkaniowym, wynosi nawet ponad 2 lata, to sytuacja ostatnich lat w efekcie spowodowała, że obecnie na polskim rynku mieszkaniowym popyt wyprzedza podaż. Innymi słowy, zdaniem specjalistów, brakuje mieszkań.

Stąd między innymi wzrost cen, napędzany wzrostem zainteresowania potencjalnych kupujących. Oczywiście inflacja i dopłaty do kredytów w 2023 roku również zrobiły swoje w tym temacie.


6 powodów by kupić mieszkanie właśnie w 2024 roku.

Oto 6 powodów na tak, które warto wziąć pod uwagę, rozważając decyzję o zakupie mieszkania w 2024 roku :


1. Prognozowane dalsze wzrosty cen nieruchomości:
Ceny najprawdopodobniej utrzymają lekką tendencję wzrostową, więc jeśli zastanawiamy się nad zakupem mieszkania – prawdopodobnie im szybciej dokonamy transakcji, tym korzystniejsza może być cena zakupu.

2. Relatywnie stabilny rynek nieruchomości:
Polski rynek nieruchomości od lat charakteryzuje się opinią stabilnego wśród inwestorów, także nieoczekiwane zapaści raczej nie grożą tutaj.

W 2024 roku nadal można spodziewać się relatywnie stabilnych warunków, co sprawia, że zakup mieszkania może być bezpieczną inwestycją długoterminową.

3. Inwestycją na przyszłość:
Mimo stabilności rynku, wartość nieruchomości w Polsce nadal ma potencjał wzrostowy, zwłaszcza w dynamicznie rozwijających się miastach. W długoterminowej perspektywie posiadanie własnej nieruchomości może przynieść znaczne zyski. Zakup mieszkania może więc być również inwestycją na przyszłość.

4. Programy wsparcia kredytobiorców:
Choć na ten moment rządowe programy wsparcia dla młodych osób, chcących zakupić pierwsze mieszkanie są nieaktywne, jednak ewentualne ponowne uruchomienie programów dopłat do kredytów może być bodźcem do kolejnego wzrostu cen, jaki wiedzieliśmy w drugiej połowie 2023 roku.

Stąd też, jeśli mamy takie możliwości finansowe, warto rozważyć podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości w 2024 roku – niezależnie od programów rządowych dopłat.

5. Rosnące ceny najmu:
Wraz ze wzrostem cen najmu mieszkań, decyzja o zakupie własnego lokum staje się coraz bardziej atrakcyjna. Kupno mieszkania może być korzystniejsze finansowo niż długotrwałe wynajmowanie, a dodatkowo pozwala zabezpieczyć się przed ewentualnymi podwyżkami czynszu.

6. Spełnione marzenie:
Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. W 2024 roku warto zastanowić się nad podjęciem tego kroku i zrealizowaniem swoich planów mieszkaniowych.

Tak naprawdę mieszkania kupują się i sprzedają cały czas, niezależnie od warunków rynku. Jeśli zakup własnego mieszkania jest dla kogoś marzeniem, a ma możliwości sfinansowania tego marzenia już teraz, to warto się zastanowić, czy - czekając na lepsze czasy - w tym samym momencie nasz budżet nie uszczupla się co miesiąc o koszty wynajmu mieszkania.

 

Ciekawe oferty mieszkań – przykłady.

Poniżej kilka przykładów ofert z oferty z rynku mieszkaniowego. Warto regularnie przeglądać oferty, albo zawrzeć współprace z doświadczonym biurem nieruchomości, aby być na bieżąco z okazjami cenowymi i atrakcyjnymi ofertami mieszkań na sprzedaż.

 

1. Mieszkanie o pow. 38,46 m2, Chrzanów, cena: 120 000 zł

Komfortowe mieszkanie usytuowane na pierwszym piętrze w kamiennicy, gotowe do wprowadzenia po gruntownym remoncie na początku roku 2017.
Mieszkanie jednopokojowe o powierzchni 38,46 m2.
Cena /m² 3 120 zł, cena mieszkania: 120 000 zł

 

2. Mieszkanie na sprzedaż, 35 m² Częstochowa - cena 212 000 zł
Lokum o powierzchni 35,2 m2, w skład wchodzi 1 pokój z osobną kuchnią, położone jest na drugim piętrze w bloku, w Częstochowie w dzielnicy Wrzosowiak.
Do mieszkania przynależy piwnica.
Cena za m² to 6000 zł, cena ofertowa 212 000 zł.

 

3. Mieszkania na sprzedaż w Katowicach, 41 m², 2 pokoje, cena: 259 000 zł

Mieszkanie o pow. 41,5 m2, po remoncie w 2021 roku. Zlokalizowane są w Katowicach na Ligocie. Dobra lokalizacja, na obrzeżach Katowic - idealna dla studentów z uwagi na bliskość Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Składa się z: kuchnia z jadalnią, dwie sypialnie, łazienka + piwnicana.
Cena metra ok. 6200 zł, cena mieszkania: 259 000 zł

 

4.Mieszkanie na sprzedaż, 65 m², 3 pokoje, Szczecin - 329 tysięcy zł.

Piękne, trzypokojowe mieszkanie w cenie kawalerki, na spokojnej szczecińskiej ulicy, blisko rzeki Odry. Znajduje się na osiedlu Stołczyn w Szczecinie.
Mieszkanie jest w pełni umeblowane, do mieszkania przynależy również piwnica i garaż.
Prawdziwa okazja w tej lokalizacji.
Cena metra to 5000 zł, całkowita cena nieruchomości wynosi 329 tysięcy zł.

 

Podsumowanie.

Opierając się na prognozach rynku, 2024 rok może może okazać się bardzo dobrym momentem na zakup własnego, wymarzonego mieszkania.
Warto jednocześnie rozglądać się za ciekawymi ofertami i skonsultować decyzję z doświadczonym doradcą rynku nieruchomości.