Rynek mieszkań na sprzedaż w Polsce stale się rozwija. Wprawdzie w ostatnich latach zainteresowanie lokalami mieszkalnymi spadło, jednak obecnie ten sektor rynku nieruchomości w Polsce na powrót odżywa. Kupujący poszukują M. zarówno na rynku pierwotnym, jak również na wtórnym. Zarówno deweloperzy, jak i prywatni sprzedający mają atrakcyjne nieruchomości, w których chętnie zamieszkaliby Ci, którzy właśnie poszukują swojego miejsca do życia.

Spis treści:

Polska mieszkaniówka w ciągłym rozwoju

Cena jest ważna

Największe miasta regionalne stale przyciągają deweloperów

Z drugiej ręki czy od dewelopera – co jest lepszym rozwiązaniem?

Podsumowanie

Rynek mieszkań na sprzedaż w Polsce

Polski rynek mieszkań na sprzedaż nieustannie się rozwija. Na rynek dostarczane są wciąż nowe inwestycje deweloperskie. Ponadto lokale mieszkalne z drugiej ręki także są nieustannie wystawiane do sprzedaży.
Dzięki temu mieszkaniówka w Polsce może poszczycić się naprawdę zróżnicowanym wyborem. Od metrażu, ilości pomieszczeń, lokalizacji, na standardzie inwestycji kończąc. Wybór jest na tyle duży, że każdy poszukujący M. będzie mógł kierować się przy wyborze swoimi indywidualnymi kryteriami wyboru.

Jakie M. przyciągają kupujących?

Jakie lokale mieszkalne sprzedają się najszybciej? Zdecydowanie można tu wyróżnić niewielkie M., jak kawalerki oraz lokale dwupokojowe. Cechują się one stosunkowo najniższą ceną, dzięki czemu na ich zakup jest w stanie pozwolić sobie większa liczba potencjalnych nabywców. Ponadto niewielkie lokale mieszkalne można taniej wykończyć, ponieważ z uwagi na niewielkie pomieszczenia (i małą ich liczbę), nie zostanie zużytych wiele materiałów (w porównaniu do większych, kilkupokojowych lokali mieszkalnych).

Popularnością cieszą się mieszkania na sprzedaż zlokalizowane blisko ścisłego centrum miasta, w niewielkiej odległości od uczelni wyższych oraz w lokalizacjach, gdzie mocno rozwinięta jest infrastruktura handlowo-usługowa i rozrywkowa. Nabywcy zwracają też uwagę na bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz dostępność nieodpłatnych miejsc parkingowych.

Deweloperzy dostarczają mieszkania na sprzedaż w dużych aglomeracjach miejskich

Nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane są często w dużych miastach, jednak nie oznacza to wcale, że nowe mieszkania na sprzedaż nie pojawiają się w mniejszych miejscowościach. Wręcz przeciwnie – deweloperzy coraz chętniej budują poza granicami dużych metropolii.

Niemniej nawet, jeśli kupujący wybierze lokal mieszkalny położony z dala od centrum dużego miasta, to jednak odległość od niego jest dla niego istotnym czynnikiem wyboru. Często osoby kupujące lokale mieszkalne w mniejszych miejscowościach, dojeżdżają do dużych aglomeracji do pracy. Istotność bliskości metropolii jest więc uzasadniona.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny – co wybrać?

Kupujący zawsze staja przed wyborem – zdecydować się na lokal mieszkalny z rynku pierwotnego, czy może postawić na M. z rynku wtórnego? Wybór nie zawsze jest prosty, ponieważ zarówno mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, jak również mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego posiadają swoje plusy i minusy.

Lokale mieszkalne z rynku pierwotnego

Plusy:
Do zalet mieszkań na sprzedaż od dewelopera należy zaliczyć to, że kupujący otrzymują zupełnie nowe M. Nie są narażeni na naprawy i remonty, mogą skupić się na wykańczaniu wnętrz. Nowe budownictwo i nowoczesny design zachęcają, a gustownie zagospodarowane tereny wspólne pozwalają puścić wodze fantazji na temat tego, jak będzie się w danej inwestycji mieszkało.

Nowe inwestycje często realizowane są w niskiej, bardziej kameralnej niż dawniej zabudowie. Deweloperzy starają się zadbać o to, aby mieszkańcy mieli dostęp do miejsc parkingowych. Przy nowych osiedlach coraz częściej pojawiają się paczkomaty, na co nabywcy często zwracają uwagę.

Często mieszkania na sprzedaż w nowych inwestycjach kupują osoby w zbliżonym wieku i sytuacji życiowej, na przykład małżonkowie z małymi dziećmi. Takie podobieństwa sprzyjają zacieśnianiu więzów sąsiedzkich, co jest niezmiernie istotne na przestrzeni lat.

Minusy:
Nabywca musi liczyć się z koniecznością poświęcenia dodatkowych środków finansowych (poza tymi przeznaczonymi na zakup nieruchomości), na wykończenie wnętrz. Prace wykończeniowe są w dodatku czasochłonne i często od momentu zakupu lokalu mieszkalnego, co realnego wprowadzenia się do niego, mija sporo czasu.

Lokale mieszkalne z rynku wtórnego

Plusy:
Zaletą lokali mieszkalnych z drugiej ręki jest często dużo lepsza lokalizacja.

Dawniej wolnych działek budowlanych było zdecydowanie więcej i deweloperzy mogli kupować takie grunty, które będą atrakcyjne i zlokalizowane w istotnych punktach miasta, na przykład niedaleko centrum lub w dzielnicy cechującej się szybkim rozwojem infrastruktury handlowej i usługowej.

Dodatkowo poszczególne budynki nie były budowane tak blisko siebie, jak obecnie. Z uwagi na to, że budynki te stoją od lat, mieszkańcy mają dostęp do sklepów i różnorodnych punktów usługowych. Zazwyczaj przedszkola i szkoły także powstawały w niewielkiej odległości od starszych osiedli.

Minusy:
Jeśli chodzi o wady starszych inwestycji, to często nie zapewniają one potrzebnych miejsc parkingowych. Nawet, jeśli takowe są dostępne w ramach osiedla, to zwyczajnie jest ich zbyt mało jak na bieżące potrzeby lokatorów. Kolejną wadą jest stare budownictwo, często cechujące się wysoką zabudową.

Z uwagi na to, że budynki są stare, wymagają ocieplania, remontów i napraw. To samo dotyczy wind, które po latach użytkowania zaliczają awarie. Wszystkie starsze osiedla budowane były jako otwarte, co obecnie nie każdemu odpowiada.
Nie brakuje bowiem zwolenników ogrodzonych, zamkniętych osiedli, co zwyczajnie daje mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa.

Decydując się na zakup lokalu mieszkalnego z drugiej ręki należy gruntownie prześledzić dokumentacje i upewnić się, że na nieruchomości nie ciąży żadne obciążenie hipoteczne. Kolejnym minusem jest brak znajomości faktycznego stanu technicznego nieruchomości. Po zakupie może się okazać, że lokal mieszkalny wymaga bardziej gruntownych remontów i napraw, niż zakładał nowy właściciel. Pochłoną one nie tylko więcej czasu, ale również pieniędzy.

Różnorodność na rynku zachęca do przeglądania ofert sprzedaży

Mieszkaniówka w Polsce może poszczycić się naprawdę zróżnicowana ofertą. Jak widać na podstawie powyższych plusów i minusów, zarówno lokale mieszkalne od dewelopera, jak i mieszkania na sprzedaż z drugiej ręki mają swoje mocne oraz słabe strony. Wybór rynku, z którego nabywca wybierze nieruchomość, jest sprawą indywidualną.

Czasami dochodzi do sytuacji, że pierwotnie kupujący nastawia się na lokal mieszkalny np. z rynku pierwotnego, jednak trafia na doskonałą ofertę z rynku wtórnego i postanawia nabyć właśnie tę nieruchomość. Dokonując ostatecznego wyboru warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, aby wybór mieszkania na sprzedaż rzeczywiście okazał się strzałem w dziesiątkę.

 

Magdalena Łozowicka
Redakor Naczelna Komercja24.pl