Mieszkania na sprzedaż, zarówno te z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego, cieszą się zainteresowaniem nabywców. Pomimo trudnych i niesprzyjających rynkowi nieruchomości czasów, wielu Polaków nie rezygnuje z nabycia własnej nieruchomości mieszkalnej.
  Jaki lokal sprawdzi się lepiej? Ten z rynku pierwotnego, czy może z drugiej ręki?
  Wybór wcale nie jest prosty.

 

Spis treści:

Nabywcy mają w czym wybierać na rynku lokali mieszkalnych

Plusy nowych M.

Zalety M. z drugiej ręki

Czego oczekują od lokali mieszkalnych potencjalni nabywcy?

Jakie M. najszybciej schodzą z rynku?

Nowe projekty są w drodze, ale ich ilość jest mniejsza

 

 

Rynek mieszkań na sprzedaż z szerokim wachlarzem ofert do wyboru

  Deweloperzy zadbali o to, aby osoby poszukujące mieszkania na sprzedaż miały w czym wybierać. Zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich różnorodnych lokali mieszkalnych nie brakuje. Na nabywców czekają komfortowe kawalerki, lokale dwu-, trzy-, a nawet czteropokojowe.
  Nie brakuje również przestronnych apartamentów, które można nabyć w segmencie nieruchomości premium. Weryfikując ofertę deweloperów, nie należy zapominać o sektorze wtórnym, który także obfituje w tego rodzaju M. na sprzedaż.

fot. WGN Elbląg Mieszkanie na sprzedaż w Elblągu

Zalety lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego

  Nowe lokale mieszkalne są zazwyczaj pierwszym wyborem podczas poszukiwań. Nabywcy chcieliby kupić zupełnie nowe M., w którym nikt wcześniej nie mieszkań. Takie lokale mieszkalne mają zresztą tę oczywistą zaletę, że nie posiadając wcześniej żadnych lokatorów, nie dostarczą przyszłym właścicielom problemów z wykończeniem.
  Właściciele nowych lokali mieszkalnych nie muszą zdzierać starych tapet, gipsować dziur w ścianach, wymieniać paneli podłogowych itp. Stolarka okienna i drzwiowa są zupełnie nowe. Wszystko to sprawia, że kupujący chętnie wybierają mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego. Ich kolejną zaletą jest nowoczesne budownictwo. Elewacja budynku mieszkalnego jest świeża i estetyczna. Dodatkowo deweloperzy dbają obecnie o zapewnienie mieszkańcom dostatecznej liczby miejsc parkingowych.
  Nabywcy mogą często liczyć nie tylko na naziemne strefy parkingowe, ale również podziemne parkingi z wydzielonymi prywatnymi miejscami do parkowania. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale również zabezpiecza pojazdy przed kradzieżą oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Rynek wtórny nie pozostaje w tyle

  Nowymi lokalom mieszkalnym nie można odmówić zalet. Jednak nie oznacza to, że mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego są gorsze. Wręcz przeciwnie – czasami okazują się dla nabywców bardziej atrakcyjną opcją. Oczywiście niejednokrotnie wymagają remontu i całkowitej modernizacji, jednak niekiedy kupujący mogą trafić na doskonale urządzone wnętrze, z odświeżonymi ścianami i panelami. Wybór takiego M. staje się wówczas bardzo atrakcyjny, ponieważ nie dość, że przyszły właściciel zaoszczędzi pieniądze potrzebne na wykończenie, to dodatkowo zaoszczędzi cenny czas, który normalnie musiałby poświęcić na modernizację wnętrza lokalu mieszkalnego.
  Dodatkowo oznacza to, że praktycznie od razu po zakupie nieruchomości jej nowy właściciel może się do niej wprowadzić. Jest to ogromny plus, ponieważ nabywcy często chcą zamieszkać w swoim nowym M. w możliwie najkrótszym czasie. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla osób, które w trakcie poszukiwań mieszkania na sprzedaż nie posiadają innego lokalu własnościowego i wynajmują jakiś lokal. Kolejną zaletą lokali mieszkalnych z rynku wtórnego jest atrakcyjna lokalizacja wielu osiedli. Dawniej powstawały one na bardzo atrakcyjnych działkach budowlanych, zlokalizowanych blisko centrum lub cechujące się dobrym do niego dojazdem.
  Co więcej, również rozmieszczenie budynków w ramach osiedla było o wiele korzystniejsze dla mieszkańców. Bloki często były budowane w sporej odległości od siebie, co zapewnia mieszkańcom po dziś dzień większą prywatność i poczucie swobody. Nawet po wyjściu na balkon mieszkańcy poszczególnych lokali nie są na tyle blisko siebie, aby wyraźnie sobie przeszkadzać. Kolejną zaletą jest bogato rozbudowana infrastruktura otoczenia.
  Osiedla, które powstały kilkanaście lat temu, zdążyły się na tyle rozwinąć, aby zapewnić okolicznym mieszkańcom łatwy dostęp do najważniejszych punktów usługowych, sklepów, aptek, przychodni, szkół, przedszkoli, żłobków itp.

fot. WGN Polkowice Mieszkanie na sprzedaż - rynek pierwotny Polkowice

Jakie są oczekiwania nabywców mieszkań na sprzedaż?

  Osoby poszukujące mieszkań na sprzedaż najczęściej jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu ofert dostępnych na rynku ustalają indywidualne kryteria poszukiwań. Określają, jakie cechy przyszłego własnościowego lokalu mieszkalnego są dla nich najbardziej istotne, oraz takie, przy których są gotowi na ustępstwa.
  Najczęściej do głównych, istotnych kryteriów wyboru należą: wielkość mieszkania na sprzedaż, piętro, na którym lokal mieszkalny się znajduje, ilość pomieszczeń, obecność windy w budynku, lokalizacja osiedla, wysokość okolicznej zabudowy mieszkalnej, wielość parkingów naziemnych, możliwość nabycia podziemnego miejsca parkingowego w garażu.
  Dodatkowo kupujący często zwracają uwagę na to, czy infrastruktura otoczenia jest dostatecznie rozbudowana, czy w niewielkiej odległości od budynku znajdują się nie tylko punkty handlowo-usługowe, ale również przystanki komunikacji miejskiej.
  Fakt, czy lokal mieszkalny pochodzi z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego, zdaje się schodzić na drugi plan, chociaż nie oznacza to oczywiście, że nie jest to dla nabywców istotne. Ważniejszym kryterium wyboru, które jeszcze nie zostało wspomniane, jest z pewnością cena mieszkania na sprzedaż.

Jakie lokale sprzedają się najszybciej?

  Obecnie, w dobie trudno dostępnych kredytów hipotecznych oraz wysokich cen za metr kwadratowy lokali mieszkalnych, kupujący chętniej kupują niewielkie M. Najszybciej z rynku znikają kawalerki oraz lokale oferujące 2 pokoje. Są one nabywane nie tylko przez osoby prywatne, ale również inwestorów. Ci drudzy często nabywają mieszkania na sprzedaż w celach inwestycyjnych, za gotówkę.
  Kupującym zależy na tym, aby cena lokalu mieszkalnego, który ich interesuje, nie przekroczyła ich możliwości finansowych. Każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że poza nabyciem nieruchomości, należy dysponować jeszcze środkami finansowymi potrzebnymi na jej wykończenie.

Deweloperzy spowolnili, nabywcom trudniej o kredyt

  Bieżąca sytuacja rynkowa nie sprzyja nabywaniu lokali mieszkalnych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak również inwestorów indywidualnych. Muszą oni borykać się z trudniejszą dostępnością kredytów hipotecznych.
  Banki zaostrzyły bowiem politykę kredytową, co części osób zainteresowanym nabyciem lokalu mieszkalnego przy wsparciu hipoteki, uniemożliwiło realizację tego marzenia. Osoby, które przed wprowadzeniem przez banki zmian, posiadały dostateczną zdolność kredytową, niejednokrotnie ją utraciły.
  To z kolei przełożyło się na konieczność rezygnacji z nabycia własnego M. Deweloperzy zdają sobie sprawę w trudnej sytuacji, i o ile cały czas dostarczają na rynek nowe inwestycje mieszkaniowe, o tyle nowych projektów mieszkaniowych do realizacji wydaje się być wyraźnie mniej.