W co zainwestować – apartament na sprzedaż nad morzem czy w górach? Takie pytanie stawiają sobie co dzień dziesiątki biznesmenów próbujących rozkręcić intratny interes. Co może dać lukratywne zyski, a co się kompletnie nie opłaca?

Spis treści:
Nad morzem czy w górach?
Lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja
Nieruchomość nad morzem
Nieruchomość w górach
Inwestuj w wakacyjny apartament

W których rejonach Polski inwestycje w apartamenty na sprzedaż są najbardziej opłacalne?

Wybierając inwestycję w apartament na sprzedaż trzeba rozważyć przede wszystkim lokalizacje. Najbardziej atrakcyjne są miejscowości połóżone nad morzem i w górach. Przy czym właśnie to drugie rozwiązanie wydaje się lepsze, bowiem sezon turystyczny trwa w górach niemal przez cały rok. Inwestowanie w zakup apartamentu w górach wydaje się intratnym interesem.

Jeżeli już decydujemy się zainwestować w nieruchomość nad morzem lub w gorach najlepiej wybierać apartamenty zlokalizowane w samym centrum życia turystycznego, tzn. najpopularniejsze miejscowości wczasowe nad morzem np. Kaszuby czy Półwysep Helski czy w górach- Zakopane, Szklarska Poręba czy Ustroń.

                                      Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: apartament na sprzedaż

 

Ponieważ turyści lubią wynajmować pokoje i apartamenty, w których jest po prostu ładnie, warto zadbać o to, aby wnętrza zostały zaprojektowane estetycznie, z pomysłem i w dobrym guście.

Na co zwrócić uwagę szukając apartamentu pod inwestycję?

Najważniejsze przy wyborze apartamentu są trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Jeśli już znajdziemy odpowiednią warto zwrócić uwagę również na inne kwestie. Dla potencjalnego klienta - turysty kluczowe jest również zaplecze gastronomiczno - rozrykowe. Przyda się również dostęp do parkingu. Dobrze, jeśli w okolicy jest coś więcej niż plaża, na przykład las – dla miłośników spacerów lub porannego joggingu.

Apartament na sprzedaż nad morzem – dlaczego to się opłaca?

W miejscowościach turystycznych zlokalizowanych nad morzem ceny apartamentów na sprzedaż rosną. Jednak wciąż można znaleźć atrakcyjne oferty mieszkań zlokalizowanych nieco dalej od centrów miast. Cicha i spokojna okolica nie oznacza, że kupimy apartament na odludziu – często jest to nawet lepsza lokalizacja niż głośne i zatłoczone centrum, a do atrakcji turystycznych czy plaży jest równie blisko.

                                       Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: apartament na sprzedaż

Najbardziej opłacalny jest zakup mniejszych apartamentów, najlepiej dwupokojowych. Jest to idealna przestrzeń dla kilku znajomych lub rodziny z dziećmi, przystępna cenowo zarówno dla kupującego, jak i wynajmującego. Biorąc pod uwagę średnią cenę za metr kwadratowy oraz cenę wynajmu w okresie wakacyjnym inwestycja powinna zwrócić się w mniej niż 10 lat. Biorąc pod uwagę koszt inwestycji nie jest to długi okres. Zwłaszcza, że mieszkanie w dobrej lokalizacji z powodzeniem można sprzedać.

To, czy opłaca się inwestować, zależy też od ceny nieruchomości. Średnie ceny za metr kwadratowy nad morzem wynoszą ok. 7-8 tys, czyli porównywalnie, do cen za metr kwadratowy we Wrocławiu, a ten z kolei do najtańszych nie należy. Prawdziwe bomby cenowe są na Półwyspie Helskim, tu za metr kwadratowy zapłacimy nawet 20 tys zł!.

Apartamenty na sprzedaż w górach jako całoroczna inwestycja

Jeśli chodzi o góry, to oczywiście największe wzięcie mają wakacyjne apartamenty na sprzedaż w Tatrach. Zakopane to teoretycznie zimowy kurort, ale sezon turystyczny trwa tu właściwie cały rok. Choć inwestycje w regionie Tatr cechują się najwyższą średnioroczną stopą zwrotu, nie oznacza to, że nie powinniśmy brać pod uwagę innych, mniejszych miejscowości.

Kupując apartament na sprzedaż w górach przeznaczniem pod wynajmem krótkoterminowym, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Najważniejsza  z nich to lokalizacja. Turyści najchętniej korzystają z kwater, które znajdują się w spokojnej okolicy, a jednocześnie są ulokowane stosunkowo blisko głównych atrakcji, jak stoki narciarskie, szlaki turystyczne czy kawiarnie i restauracje. Ważny jest także łatwy dojazd, szczególnie zimą. Kolejną kwestią est cena. Podczas zakupu i aranżacji apartamentu pod wynajem konieczne jest określenie grupy odbiorców oraz stawki, którą chcemy im zaproponować.

                                        Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: apartament na sprzedaż

Dlaczego wakacyjne apartamenty na sprzedaż są najlepszym rozwiązaniem?

Czynnikiem zachęcającym do inwestowania w apartamenty wakacyjne na sprzedaż jest wzrost atrakcyjności Polski wśród turystów zagranicznych. Modne jest doświadczanie podróży i tzw. slow tourism - uważne i powolne poznawanie nowego miejsca. Spokojniejsza odmiana turystyki to dobra opcja dla inwestujących w apartamenty wakacyjne premium. Turyści zwracają uwagę na wygląd swojego miejsca tymczasowego pobytu, ale również ważne są udogodnienia.

Dobrze zainwestowany kapitał w apartmanety na sprzedaż potrafi przynieść spory zysk. Obecnie nieruchomości, w tym wakacyjne, są uważane za jedną z najlepszych i najbardziej opłacalnych inwestycji, które zwracają się już po kilku sezonach.