Na rynku nieruchomości od czasów pandemii panuje ciekawa sytuacja, zmieniająca się z dnia na dzień. Nieruchomości co chwilę drożeją, a buduje się ich coraz więcej, więc jednak jest popyt na nie. Napływ obywateli Ukrainy spowodował również wzrost cen mieszkań na wynajem. Co aktualnie cieszy się większym powodzeniem?

Spis treści:

  1. Początek pandemii o zmiany na rynku nieruchomości.
  2. Rządowe programy pomocy oraz wzrost rat kredytu.
  3. Mieszkania na wynajem – czy to konieczność dla młodych osób?
  4. Zakup mieszkania czy wynajem mieszkania– jakie są wady i zalety.
  5. Podsumowanie

Początek zachwiania rynkiem nieruchomości

Początek Pandemii Covid-19 w 2020 roku spowodował nagły spadek rat kredytu, obniżenie stóp procentowych oraz mniejsze kwoty za m2 mieszkań na sprzedaż. Wiele osób zachęconych tymi spadkami zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu lub inwestowali swoje oszczędności na zakup mieszkania, aby zaprocentowało to na przyszłość. O ile w drugim przypadku ulokowanie oszczędności w nieruchomość była strzałem w dziesiątkę, to w pierwszym przypadku nie była to tak opłacalna decyzja.

Wzrost stóp procentowych i rządowe programy

Na początku pandemii podstawowa stopa procentowa wynosiła 1,5%, kolejne podwyżki Rady Polityki Pieniężnej ustanowiły wysokość stopy procentowej na poziomie ponad 7% - dokładnie 7,16%. To przekłada się niesamowicie na wysokość rat kredytu, które na początku były dla kredytobiorców łaskawe, a potem raty wzrastały o ponad 1000 zł i więcej. A to i tak nie koniec podwyżek. Ceny mieszkań również skoczyły mocno do góry, w niektórych polskich miastach dwukrotnie i wyżej.

Im wyższe oprocentowanie kredytów, tym niższa zdolność kredytowa Polaków i zarazem słabszy popyt na kredyty, dlatego Rząd wprowadził programy, które miały za zadanie pomóc gospodarce nieruchomości oraz Polakom na posiadanie własnego mieszkania w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie”, który zakładał dwa warianty pomocy: „Bezpieczny Kredyt 2%” oraz „Konto mieszkaniowe”.

Z programu mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia. Beneficjent programu nie może też posiadać obecnie (ani nie mógł posiadać nigdy wcześniej) własnościowego lokalu mieszkalnego lub domu. Program Pierwsze Mieszkanie ma być rozwiązaniem kompleksowym. Wariant Bezpieczny kredyt 2% kierowany jest do osób, które są już gotowe nabyć lokal mieszkalny, natomiast adresatami Konta Mieszkaniowego są osoby, które planują zakup lokalu mieszkalnego w perspektywie następnych kilku lat. Wielu osobom udało się zostać jego beneficjentami i zakupić wymarzone mieszkanie, stąd popyt na mieszkania, nawet te po wyższych cenach nadal trwa.

Mieszkania na wynajem

Rynek mieszkań na wynajem również wzbił się na wysoki poziom, ponieważ wraz z napływem obywateli z Ukrainy wzrosły ceny mieszkań na wynajem. We Wrocławiu cena mieszkania na wynajem o powierzchni około 35m2 w roku 2021 wynosiła około 2300 zł/miesiąc, obecnie to koszt nawet 4000 zł/ miesiąc. Jest to niesamowita różnica cenowa, a wiele osób nie jest w stanie sobie pozwolić na taki koszt przy średnich zarobkach wynoszących 5 tysięcy do ręki pracownika.

Czy to oznacza, że młody pracownik po studiach jest skazany na wynajem pokoju w studenckim mieszkaniu?
Niestety realia pokazują, że coraz więcej osób kończących studia wraca do rodzinnego domu ze względu na brak finansów lub wynajmuje mieszkanie dzieląc się kosztami ze współlokatorami, aby zaoszczędzić i dalej móc mieszkać w większym mieście. Młode osoby nie są w stanie usamodzielnić się na tyle, aby wynająć mieszkanie w całości dla siebie. Przystąpić do kredytu mogą osoby posiadające pewien wkład własny, który ciężko zdobyć będąc studentem, który przeznacza czas na uczelnię bądź naukę do egzaminów. Dorywcza studencka praca nie zagwarantuje możliwości opłacenia uczelni, mieszkania na wynajem, wydatków bieżących oraz możliwość zaoszczędzenia kapitału na wkład własny do kredytu. Jest to po prostu nierealne, a pomoc ze strony rządu jest nieadekwatna do sytuacji na rynku pracy i nieruchomości.

Zakup czy wynajem mieszkania

Wiele osób skrycie marzy o posiadaniu własnego mieszkania, ale niestety niewielu może sobie na to pozwolić ze względu na brak przeznaczonej na o sporej gotówki. Rozwiązaniem mógłby być kredyt hipoteczny, ale aktualna sytuacja nie wygląda na sprzyjającą – inflacja, podwyżki stóp procentowych, brak zdolności kredytowej, coraz wyższe raty kredytowe – to daje do myślenia, czy stać nas na zakup mieszkania.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na mieszkania na wynajem długoterminowy. Jak wszystko co istnieje posiada swoje wady i zalety, tak również wynajem mieszkania ma swoje mocne i słabe strony.

Wady i zalety mieszkania na wynajem

Decydując się na mieszkanie na wynajem mamy możliwość wyboru większego metrażu mieszkania, niż moglibyśmy sobie pozwolić w przypadku zakupu nieruchomości. Mieszkanie jest już wykończone i umeblowane, co też daje możliwość wyboru najbardziej przypadającego nam do gustu miejsca oraz jego lokalizacji.

Mieszkanie na wynajem daje komfort mniejszego zobowiązania, ponieważ w razie zmiany pracy czy chęci przeprowadzki to wypowiadamy umowę, pakujemy swoje prywatne przedmioty i jesteśmy wolni i gotowi do podjęcia nowej pracy lub znalezienia innego mieszkania.

Wszelkie naprawy wynikające z prawidłowego użytkowania mieszkania leżą po stronie właściciela, więc nie będziemy obarczeni dodatkowymi kosztami za popsucie się pralki czy cieknący kran. A w przypadku, gdy sąsiedzi zaczną uprzykrzać nam życie można zmienić mieszkanie i nie martwić się o to, że przez następne kilkanaście lat będziemy skazani na tych właścicieli lokalu obok.

Wadami mieszkania na wynajem jest przede wszystkim to, że mamy mniejszą możliwość decydowania o mieszkaniu w tym zmiany koloru ścian czy zmiany mebli na nowsze, jesteśmy zależni od właściciela mieszkania, to on również decyduje o możliwości posiadania przez nas zwierząt.

Ale najważniejszą z wad, które zawsze nasuwa się jako pierwsza to opłacanie mieszkania, które nigdy nie stanie się naszą własnością, niektórzy wychodzą z twierdzeniem, że „spłacamy komuś kredyt” jest to prawdopodobne, dzięki naszemu wynajmowi, właściciel ma dodatkową pulę pieniędzy na spłacenie raty kredytu.
Po kilkunastu latach naszego wynajmu moglibyśmy odłożyć sobie dużą sumę pieniędzy na wkład własny lub spłacać tymi pieniędzmi własne raty kredytowe na mieszkanie, które już stanie się naszą własnością za blisko 30 lat. Wynajem mieszkania nie daje poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, w każdym momencie właściciel może wypowiedzieć umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia i będziemy zmuszeni do opuszczenia mieszkania i znalezienia innego.

Wady i zalety zakupu mieszkania

Inwestycja w nieruchomość to znakomita lokata kapitału, zakupiony lokal zyskuje na wartości. Mieszkanie może być przeznaczone również na podnajem jednego z pokoi lub wynajem całości, co generuje dla nas niemały stały dochód.

Mieszkanie własne daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, ponieważ inwestujemy w lokal, który stanie się naszą własnością, jesteśmy w stanie sami decydować o tym co znajduje się w mieszkaniu i jakie ma przeznaczenie.

Wadą zakupu mieszkania jest jego niesamowicie wysoka cena, która nie jedną osobę przerasta. Wszelkie ubezpieczenia, opłaty, remonty czy urządzenie go będzie stało po naszej stronie. A w przypadku chęci przeprowadzki będziemy zmuszeni wynająć mieszkanie komuś innemu i bacznie czuwać nad jego prawidłowym użytkowaniem lub opłacaniem rachunków, aby nie zarastały zaległości.

Ewentualnie można je pozostawić niezamieszkałe, ale czynsz oraz rata kredytu nadal pozostanie do spłacenia, nie ma w tym przypadku elastyczności. Wybór mieszkania do zakupu będzie ograniczone limitem funduszy jaki mamy, będziemy musieli zakupić mniejsze mieszkanie bliżej centrum miasta lub większe ale na jego peryferiach. W przypadku wynajmu mieszkania można pozwolić sobie na większy metraż w odpowiadającej nam lokalizacji.

Podsumowanie

Zakup mieszkania czy wynajem mieszkania zawsze będzie trudnym wyborem do rozstrzygnięcia. Jest wiele wad i zalet obu rozwiązań, należy spojrzeć na perspektywy jakie daje własne mieszkanie oraz mieszkanie na wynajem. Dopasować decyzję do własnego trybu życia, czy jest ono stabilne w jednym mieście od kilkunastu lat, czy jesteśmy skłonni do częstych zmian miejsca zamieszkania. Kwestie finansowe jednak będą odgrywały największą rolę, ponieważ osoby, które nie mają zdolności kredytowej są wręcz zmuszone do podjęcia wynajmu mieszkania na okres dopóki sytuacja finansowa się nie poprawi.