Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego nie odnotowały spadku zainteresowania. Kupujących nie zniechęca ani trwająca pandemia, ani rosnące ceny lokali mieszkalnych. A te cały czas idą w górę. Wprawdzie tempo wzrostu nieco już się zmniejszyło, a analitycy spekulują nawet, że w 2022 mogą wyhamować, jednak póki co nie możemy liczyć na ich szybki spadek. Kupujący nie odkładają więc decyzji o zakupie i chętnie przeglądają rynkową ofertę mieszkań.

Spis treści
Nowe lokale mieszkalne szybko znajdują nabywców
Czego oczekujemy od nowych M.?
Ceny nieustannie szybują w górę
Płacimy za jakość i wartości dodane
Jak drogie są obecnie lokale mieszkalne?
Zakładane wartości lokali mieszkalnych
Realne kwoty, jakie trzeba zapłacić za nowe M.

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego szybko się sprzedają

Rynek pierwotny mieszkań na sprzedaż był jednym z tych sektorów rynku nieruchomości, które najmniej odczuły negatywne skutki wybuchu pandemii. Deweloperzy sprawnie radzili sobie z obostrzeniami i lockdownem, utrzymując zainteresowanie kupujących mieszkaniami na sprzedaż. Pomimo tego, że ceny lokali mieszkalnych w wyraźnym, szybkim tempie wzrastały od początku 2020 roku, kupujący pozostali niezrażeni. Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego cały czas cieszą się dużą popularnością. Oczywiście osoby, które po gwałtownych wzrostach cen nie mogły pozwolić sobie na zakup własnego M., odłożyły tę decyzję i w czasie i czekają na dogodny moment, kiedy ceny znowu zaczną się kurczyć. Spora część kupujących nie wierzy jednak w to, aby ceny za lokale mieszkalne miały powrócić do tych sprzed wybuchu pandemii i wolą kupić własne M. już teraz, nawet kosztem wyższej kwoty kredytu bankowego.

Czego poszukują kupujący?

Rynek pierwotny mieszkań przyciąga kupujących swoimi licznymi zaletami. Czego oczekują obecnie kupujący, którzy poszukują własnego M.? Przede wszystkim poszukują oni przestronnych lokali, stwarzających duże możliwości aranżacyjne. W cenie są oczywiście balkony, loggie i ogródki parterowe. Kupujący zwracają uwagę na bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Ważny jest również dostęp do miejsca parkingowego, czy to naziemnego, czy też zlokalizowanego w garażu podziemnym. Największa popularnością cieszą się mieszkania 2 i 3 pokojowe o powierzchni 50-55 metrów kw. Oczywiście z rynku równie szybko znikają kawalerki, które w dalszym ciągu kupowane są często jako inwestycje pod późniejszy wynajem. Kupujący zwracają ponadto na infrastrukturę otoczenia. Istotna jest bliskość sklepów, przychodni, przedszkoli i szkół.

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego wciąż drożeją

Ceny za mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego cały czas rosną. Wprawdzie tempo tego wzrostu się zmniejszyło, ale nie można mówić o całkowitym wyhamowaniu. Materiały budowlane i wykończeniowe cały czas drożeją. Koszty ich zakupu deweloperzy przerzucają oczywiście na końcową cenę sprzedawanym lokali. Niemniej, na ile to możliwe, deweloperzy starają się utrzymać ceny na takim poziomie, aby wciąż były one atrakcyjne w oczach kupujących. Często zachętę stanowią wartości dodane, takie jak winda w budynku czy monitoring osiedla.

Balkon w mieszkaniu na sprzedaż
fot. pexels.com

Drogo, ale warto - zalety nowych M.

Mieszkania z rynku pierwotnego mają sporo zalet, za które cenią je osoby kupujące. Przede wszystkim są to lokale całkiem nowe, oddawane do użytku w nowym budownictwie. Kupujący liczą więc na to, że przez kilkanaście lat nie będą musieli zaprzątać sobie głowy remontami i naprawami. Wiele osób uważa nowe inwestycje za bardziej prestiżowe od tych, które oferuje rynek wtórny. Rzeczywiście dużo nowych osiedli prezentuje nowoczesną bryłę o stonowanej kolorystyce. Co więcej, deweloperzy zaczęli przykładać większą uwagę do terenów zielonych na osiedlach. Coraz częściej pojawiają się na nich nie tylko place zabaw dla dzieci, ale również strefy relaksu, gdzie wśród otoczenia drzew i krzewów można oddać się lekturze bądź sąsiedzkiej rozmowie. Kolejnym plusem jest rosnąca liczba inwestycji oferujących mieszkania z ogródkiem lub przestronnym tarasem. Po lockdownie dużo osób docenia możliwość wyjścia na dwór w obrębie własnego domostwa, w związku z czym zainteresowanie lokalami mieszkalnymi tego typu bardzo wzrosło.

Ile za mieszkanie na sprzedaż z rynku pierwotnego?

Jak dużo trzeba zapłacić za nowe mieszkanie na sprzedaż z rynku pierwotnego? Sytuację na rynku doskonale obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego, która powstaje dzięki przekazywaniu danych przez pośredników w obrocie nieruchomościami oraz deweloperów przy zaangażowaniu oddziałów okręgowych NBP. Baza ta prezentuje ceny w kilku polskich miastach, tj.: Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Jak prezentują się ceny w największych z tych miast?

Ceny ofertowe

Ceny mieszkań bardzo dobrze obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego. Poniżej prezentujemy średnie ceny ofertowe za mieszkania z rynku pierwotnego, prezentowane w bazie BaRN:

  • Warszawa: w I kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 10 610 zł. W II kwartale 2020 roku - 10 717 złotych. Kolejny, III kwartał przyniósł kolejną podwyżkę ceny ofertowej do wysokości 10 735 złotych za metr kw. mieszkania. W IV kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa wyniosła 10 750 złotych za metr kw. Natomiast w I kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła 10 969 złotych za metr kw. mieszkania.
  • Kraków: w I kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa mieszkania osiągnęła wysokość 9 212 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku 9 758 złotych za metr kw., w III kwartale 2020 roku - 9 463 złotych za metr kw., zaś w IV kwartale 2020 roku - 9 617 złotych za metr kw. mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie. W I kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wzrosła do 9 756 złotych za metr kw.
  • Szczecin: w I kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa mieszkania z rynku pierwotnego w Szczecinie wyniosła 6 642 złotych. W II kwartale 2020 roku wzrosła do 7 069 złotych za metr kw. Kolejny, III kwartał przyniósł kolejną podwyżkę ceny ofertowej do średniej w wysokości 7 769 złotych za metr kw. mieszkania, co obrazuje duży wzrost. W IV kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa wyniosła 8 079 złotych za metr kw. Z kolei w I kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła 8 282 złotych za metr kw. mieszkania w Szczecinie, co stanowiło kolejną, dużą podwyżkę cen.

Ceny transakcyjne

Poniżej prezentujemy średnie ceny transakcyjne za mieszkania z rynku pierwotnego, prezentowane w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego:

  • Warszawa: w I kwartale 2020 roku za metr kw. mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić średnio 9 819 złotych. W II kwartale 2020 roku - średnio 9 438 złotych. W III kwartale 2020 roku średnia osiągnęła wysokość 10 183 złotych za metr kw. mieszkania. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią w wysokości 10 240 złotych za metr kw. Natomiast w I kwartale 2021 roku ceny znowu wzrosły, osiągając średnią 10 666 złotych za metr kw. mieszkania w Warszawie.
  • Kraków: w I kwartale 2020 roku za metr kw. mieszkania trzeba było zapłacić średnio 8 306 złotych. W II kwartale 2020 roku średnia cena za metr osiągnęła 8 591 złotych. W III kwartale średnia osiągnęła wysokość 8 838 złotych za metr kw. mieszkania w Krakowie. IV kwartał 2020 roku zamknął rok średnią w wysokości 8 685 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku ceny ponownie wzrosły, osiągając średnią na poziomie 8 878 złotych za metr kw. Mieszkania.
  • Szczecin: w I kwartale 2020 roku średnia cena transakcyjna wyniosła w Szczecinie 6 950 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku - 6 781 złotych za metr kw. mieszkania z rynku pierwotnego. W III kwartale ubiegłego roku średnia wyniosła 7 023 złotych, z kolei w IV kwartale 2020 roku - 7 199 złotych za metr kw. W I kwartale 2021 roku średnia cena za metr kw. mieszkania w Szczecinie osiągnęła wysokość 7 354 złotych. Tendencja wzrostowa jest tu bardzo widoczna.