Mieszkania w kamienicach na sprzedaż dają bardzo duże możliwości adaptacyjne. Odpowiednia aranżacja prestiżowych nieruchomości może przekształcić zwyczajne lokum mieszkalne w klimatyczny apartamentowiec. Kamienice, dzięki swoim wysokim sufitom i dużym oknom, dają naprawdę duże pole do popisu. Osoby, które lubią projektować wnętrza, uzyskując niecodzienną przestrzeń do zamieszkania, coraz częściej zwracają swoje spojrzenia w kierunku starych, niezwykle klimatycznych kamienic.

Spis treści:
Lokale mieszkalne, które przyciągają nabywców
M., które dają pole do popisu przy aranżacji
Plusy starszych lokali mieszkalnych
Inwestorzy także biorą kamienice pod lupę
Co oferują biura WGN?
Podsumowanie

Mieszkania w kamienicach na sprzedaż zyskują zwolenników

Mieszkania w kamienicach na sprzedaż zyskują coraz większe grono zwolenników. Lokali mieszkalnych w starych, klimatycznych budynkach jest na polskim rynku całkiem dużo. Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy zdecydowanie chętniej kierowali swoje spojrzenia w kierunku nowych inwestycji oraz lokali mieszkalnych z rynku wtórnego, które znajdowały się w nowszych budynkach. Obecnie jednak kupujący zdają się lepiej dostrzegać potencjał, jak kryje się w wiekowych nieruchomościach. Co więcej, starszych budynków jest na tyle dużo, że kupujący mają naprawdę szerokie pole do popisu przy wyborze idealnej dla siebie lokalizacji.

Gratka dla projektanta

Lokale mieszkalne usytuowane w starszych budynkach stanowią prawdziwe wyzwanie dla projektantów. Dają też szerokie pole do popisu amatorskim miłośnikom urządzania wnętrz. Lokale mieszkalne położone w budynkach kamienicowych posiadają tak dużo zalet, że można wyeksponować ich plusy, maskując mankamenty. Projektanci chętnie podejmują się aranżacji mieszkań w kamienicach na sprzedaż. W ich wnętrzach mogą powstawać naprawdę nietuzinkowe, trudne do powtórzenia w standardowych lokalach mieszkalnych projekty aranżacyjne.

Zalety mieszkań w kamienicach na sprzedaż

Mieszkania w kamienicach na sprzedaż cieszą się tak dużym zainteresowaniem, ze względu na swoje liczne zalety. Budynki te wyróżniają się na tle innych inwestycji swoją niebanalną i niepowtarzalną architekturą. Dodatkową zaletą starszych budynków jest fakt, że dawniej powstawały one blisko centrum miast, w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Dodatkowo w tego typu przestronnych mieszkaniach można swobodnie wydzielić miejsce do prowadzenia biznesu. Duże okna oraz wysokie sufity sprawiają, że tego rodzaju lokale mieszkalne wydają się bardziej przestronne i mniej zagracone. Dlatego nawet przy podziale na część mieszkalną i na przykład biurową, lokal mieszkalny może prezentować się bardzo estetycznie.

Mieszkanie w starym stylu
fot. pexels.com

Nie tylko do zamieszkania, ale również jako inwestycja

Lokale mieszkalne w starym budownictwie to dobre miejsce nie tylko do zamieszkania, ale także do prowadzenia przedsiębiorstwa. Wiele firm właśnie w kamienicach otwiera i prowadzi swoje przedsiębiorstwa. Dzięki dużym, przestronnym pokojom, szerokim drzwiom oraz przedpokojom, można w nich urządzić profesjonalną przestrzeń do pracy. W kamienicach często swoje biznesy prowadzą kancelarie notarialne, biura księgowe, firmy usługowe itp. Właściciele kamienic mogą więc czerpać zyski nie tylko ze sprzedaży pojedynczych lokali mieszkalnych, ale również z ich wynajmu firmom.

Oferta mieszkań w kamienicach na sprzedaż w biurach WGN

Ile wynosi cena za metr kwadratowy mieszkania w kamienicy na sprzedaż? W jakiej lokalizacji tego rodzaju lokale mieszkalne są dostępne? Jakiego standardu mogą oczekiwać kupujący? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, prezentując kilka przykładowych ofert sprzedaży pochodzących z biur WGN.

WGN Nowa Sól jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego usytuowanego na parterze kamienicy. Lokal mieszkalny o powierzchni 58 metrów kwadratowych oferuje 3 przestronne pokoje. M. znajduje się na 2 piętrze, w 3-piętrowej kamienicy oddanej do użytku w 1930 roku. Infrastruktura otoczenia zapewnia dostęp do różnorodnych punktów handlowo-usługowych, szkół, przedszkoli itp. Cena ofertowa wynosi 250 000 złotych, co daje 4 310 złotych za metr kwadratowy.

WGN Nowa Sól jest wyłącznym agentem lokalu mieszkalnego położonego w Bytomium Odrzańskim. Lokal ma powierzchnię prawie 90 metrów kwadratowych, na którą składają się 2 bardzo przestronne pokoje mieszkalne. Jest to M. bezczynszowe, zlokalizowane w odrestaurowanej kamienicy. Do mieszkania przynależy piwnica, strych oraz komórka lokatorska. Cena ofertowa wynosi 348 000 złotych, co daje 3 867 złotych za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego.

WGN Wrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku położonym blisko ścisłego centrum Wrocławia, w dzielnicy Stare Miasto. Lokal mieszkalny przeszedł kapitalny remont. Jest to M. w pełni rozkładowe zlokalizowane w zadbanej kamienicy. Lokal mieszkalny oferuje 66 metrów powierzchni i skłąda się z 3 pokoi. Budynek został wybudowany w 1939 roku. Cena ofertowa wynosi 660 000 złotych, co daje 10 000 złotych za metr kwadratowy.

WGN Legnica jest wyłącznym agentem sprzedaży M. położonego w Legnicy. Jest to przestronny, 4-pokojowy lokal mieszkalny z 2 balkonami, o powierzchni prawie 104 metrów kwadratowych. Mieszkanie w kamienicy na sprzedaż znajduje się na 1 piętrze, w 5-kondygnacyjnym budynku. Nadaje się do zamieszkania od zaraz, jednak poszczególne pokoje wymagają odświeżenia. Infrastruktura otoczenia jest bardzo rozbudowana i zapewnia łatwy i szybki dostęp do punktów handlowo-usługowych. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 380 000 złotych, co daje kwotę rzędu 3 662 złotych za metr kwadratowy.

WGN Poznań Krauthofera jest wyłącznym agentem sprzedaży mieszkania w kamienicy położonego w Poznaniu, w dzielnicy Stare Miasto. Jest to lokal 2-pokojowy o powierzchni 30,5 metrów kwadratowych, zlokalizowany na parterze 5-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Niewątpliwym atutem jest doskonała lokalizacja w sercu miasta. Lokal mieszkalny jest odnowiony i przeznaczony do własnej aranżacji meblowej. Cena ofertowa wynosi 335 000 złotych, co daje 10 984 złote za metr kwadratowy.

Sektor mieszkaniowy walczy z kryzysem

Sektor mieszkaniowy na polskim rynku nieruchomości mierzy się obecnie z trudną sytuacją gospodarczą. Dodatkowym utrudnieniem dla kupujących, którzy chcieliby zrealizować marzenie o zakupie własnego M., jest utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych, co jest efektem zaostrzonej polityki bankowej. Mieszkaniówka boryka się także z wysokimi cenami materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. W efekcie deweloperzy nie mogą iść nabywcom na ustępstwo i obniżać ceny za lokale mieszkalne. Muszą bowiem zgromadzić odpowiednie środki finansowe, aby inwestycja im się zwróciła, a równocześnie dostarczyła kapitał na realizację kolejnych projektów. Osoby poszukujące lokalu mieszkalnego przeszukują nie tylko sektor pierwotny, ale również wtórny. W tym segmencie spotykają się z dość szeroką i atrakcyjną ofertą mieszkań w kamienicach na sprzedaż. Lokale takie stanowią także łakomy kąsek dla inwestorów, którzy poszukują nieruchomości pod wynajem.

 

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl