Kompaktowe kawalerski na sprzedaż nieprzerwanie przyciągają inwestorów. Stanowią też doskonały wybór jako pierwsze własne mieszkanie. Ich popularność sprawia, że deweloperzy w ramach każdej inwestycji starają się dostarczyć do sprzedaży możliwie najwięcej jednopokojowych mieszkań. Czy obecnie, w dobry trudno dostępnych kredytów hipotecznych, jest popularność wzrośnie jeszcze bardziej?

Spis treści:
Kupujący chcą małych mieszkań
Jeden pokój na początek wystarczy
Małe mieszkania na celowniku kupujących
Poszukiwanie idealnej nieruchomości
Nowe inwestycje kuszą kupujących
M. z drugiej ręki równie atrakcyjne
Mieszkanie wymagające remontu dobrą inwestycją
Ciężej o mieszkania na kredyt
Stopy procentowe podbijają raty kredytów
Warto iść na ustępstwa
Nowych inwestycji i tak będzie przybywać

Deweloperzy, dajcie więcej kawalerek na sprzedaż!

Przy niemal każdej inwestycji deweloperskiej na rynek trafiają nowe kawalerki na sprzedaż. Szybko spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony kupujących. Kompaktowe mieszkania stanowią bowiem dobrą lokatę kapitału na start. Nie dziwi więc fakt, że przy każdej powstającej na rynku inwestycji deweloperzy otrzymują wiele zapytań o jednopokojowe lokale mieszkalne do sprzedaży w różnych województwach. Sami deweloperzy oczywiście doskonale zdają sobie sprawę z popularności niewielkich lokali mieszkalnych. Z tego względu podczas projektowania swoich przyszłych inwestycji starają się zapewnić odpowiednią ich liczbę, nie zapominając o większych lokalach mieszkalnych, jakie również chcą wprowadzić do sprzedaży.

Jednopokojowe mieszkania dobre na życiowy start

Kompaktowe, jednopokojowe mieszkania stanowią bardzo dobry wybór jako pierwsze M. Taki lokal mieszkalny sprawdzi się zarówno dla studenta, młodej pary, jak również jako mieszkanie zapasowe, jeśli dana osoba często podróżuje do innego miasta i chce mieć tam własne, stałe lokum. Kupujący wybierają je ze względu na niewygórowaną cenę. Niektórzy zwyczajnie nie potrzebują też większej powierzchni, dlatego nie interesują ich oferty domów na sprzedaż.

Inwestorzy wykupują kompaktowe M.

Jednopokojowe mieszkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób prowadzących biznes. Pierwszą grupą docelową małych M. są przedsiębiorstwa jednobranżowe, które w kompaktowym mieszkaniu planują prowadzić własny biznes, czyli na przykład biuro lub punkt usługowy. Kolejną drugą docelową są przedsiębiorcy, którzy nabywają kawalerki z myślą o czerpaniu za ich pomocą korzyści finansowych. Jedni przeznaczają małe M. na mieszkania do wynajęcia. Inni wolą je odnowić i sprzedać po wyższej cenie rynkowej.

Gdzie szukać kawalerek na sprzedaż?

Kawalerek na sprzedaż należy szukać na obu rynkach – pierwotnym i wtórnym. Z rynkiem pierwotnym jest o tyle łatwo, że wystarczy przejrzeć strony internetowe poszczególnych inwestycji, aby dowiedzieć się, czy są w nich wolne mieszkania jednopokojowe do sprzedania. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to trzeba przeglądać portale ogłoszeniowe. Można również skorzystać ze wsparcia biura nieruchomości, które pomoże w poszukiwaniach idealnego M.

Rynek pierwotny wciąż dostarcza nowe lokale mieszkalne

Deweloperzy cały czas realizują kolejne inwestycje mieszkaniowe. Starają się przy tym dostarczać lokale mieszkalne w pełnym wachlarzu możliwości wyboru. W ich ofercie znajdują się nie tylko mieszkania 2-, 3-, czy 4-pokojowe, ale również kawalerki. Można się spodziewać, że jednopokojowe mieszkania będą do kupienia w każdej większej inwestycji deweloperskiej.

Rynek wtórny oferuje atrakcyjne mieszkania kompaktowe

Dynamika dostępności lokali mieszkalnych na rynku wtórnym jest trudna do określenia. Nie da się przewidzieć, ile w danym miesiącu kompaktowych mieszkań trafi do sprzedaży. Jeśli komuś zależy na zakupie małego M. z rynku wtórnego, musi stale śledzić rynkowe oferty. Może także skorzystać ze wsparcia agenta nieruchomości, który poinformuje klienta gdy tylko mieszkanie spełniające jego kryteria wyboru trafi do sprzedaży.

Oznaczenie nieruchomości na sprzedaż
fot. pexels.com

Lokale do remontu również godne uwagi

Poza gotowymi do zamieszkania lokalami, warto zwrócić uwagę na mieszkania wymagające remontu. Można je nabyć po stosunkowo niskiej cenie rynkowej. Dzięki temu inwestorowi zostanie więcej pieniędzy na naprawdę, remont i ewentualne umeblowanie mieszkania – w zależności od tego, czy ma to być mieszkanie własnościowe, czy lokum na wynajem lub odsprzedaż po wyższej cenie za metr kwadratowy.

Kawalerka na sprzedaż z kredytem – jest źle, może być gorzej

Obecnie nabycie kawalerki na sprzedaż przy wsparciu kredytu hipotecznego wcale nie jest proste. Stopy procentowe są obecnie na tyle wysokie, że wielu Polaków utraciło zdolność kredytową. Nie brakuje również osób, które z uwagi na trudne do przewidzenia wysokości rat (przy oprocentowaniu zmiennym), wolą odłożyć decyzję o zakupie mieszkania na późniejszy czas. Sytuacja w kraju, jak i za granicą jest na tyle niestabilna, że na razie ciężko mówić o jakiejkolwiek stabilizacji w sektorze bankowym. Może się więc okazać, że w najbliższym czasie zainteresowanie lokalami mieszkalnymi osłabnie. Kupujący mogą zwyczajnie czekać na lepszy moment, by zainwestować w zakup nieruchomości.

Wysokie stopy procentowe są problemem

Stopy procentowe są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Wraz ze stopami procentowymi, wzrosły również wysokości rat za kredyty hipoteczne. To fatalna informacja dla kupujących, którzy byli nastawieni na zakup lokalu mieszkalnego w najbliższym czasie. Wiele osób utraciło posiadaną dotychczas zdolność kredytową. Dla innych proponowane przez banki comiesięczne raty są zbyt wysokie do przyjęcia. Jest też grupa osób, która woli nie inwestować w zakup nieruchomości w tak niestabilnym okresie. Wszystko to może odbić się negatywnie na rynku mieszkaniowym. Już teraz można zaobserwować słabnące zainteresowanie zakupem mieszkań. Odpowiadają za to nie tylko rosnące obecnie stopy procentowe, ale również ogólne ceny za metr kwadratowy lokali mieszkalnych, które rosły dynamicznie w okresie ostatniego roku.

Jeden duży pokój zamiast dwóch mniejszych?

Kupujący, którym zależy na nabyciu mieszkania teraz, pomimo niesprzyjających warunków, decydują się czasem na pewne ustępstwo. Zamiast planowanych wcześniej dwóch pokoi, decydują się na zakup mieszkania jednopokojowego. Rozwiązanie takie może nie jest do końca satysfakcjonujące, ale często minimalizuje ryzyko inwestycyjne. Wiele zależy również od prywatnej sytuacji kupującego. Niektórzy po prostu muszą kupić szybko mieszkanie, ponieważ wymaga tego ich obecna sytuacja życiowa. Kawalerka wydaje się w takiej sytuacji rozsądnym wyborem.

Deweloperzy się nie poddają

Pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku, deweloperzy nie rezygnują z inwestycji. Faktem jest jednak, że do kolejnych projektów mieszkaniowych wielu z nich podchodzi z większą rezerwą i wnikliwiej szacuje opłacalność inwestycji. Mieszkania już w poprzednim roku bardzo podrożały. Po części odpowiadały za to wyższe ceny za materiały budowlane, a także materiały wykończeniowe, które deweloperzy musieli nabywać, aby ukończyć inwestycje. Ich wyższe koszty przełożyły się na wyższe stawki za metr kwadratowy lokali na sprzedaż w nowych inwestycjach. Bieżąca sytuacja również nie zapowiada pozytywnego scenariusza. Póki co ciężko jednak wyrokować, jak ukształtuje się sytuacja w segmencie mieszkaniowym w najbliższych miesiącach. Warto śledzić więc informacje dostarczane przez naszą Wielką Giełdę Nieruchomości.