Mieszkania na sprzedaż przechodzą obecnie prawdziwe ożywienie cenowe. Kupujący stale poszukują takich mieszkań. Od początku bieżącego roku daje się zauważyć wyraźny i regularny wzrost cen za lokale mieszkalne. Co jednak ciekawe, coraz wyższe ceny nie zrażają kupujących. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie tym, aby nabyć własne mieszkanie na sprzedaż, jest obecnie wysokie. 

Spis treści
Lokale mieszkalne w cenie
Pandemia kontra mieszkaniówka
Lokale mieszkalne drożeją
Nowe projekty inwestycyjne trafiają na rynek
Kupujący patrzą globalnie

Mieszkania na sprzedaż – trzeba za nie zapłacić coraz więcej

W chwili obecnej na rynek trafia duża liczba nowych mieszkań na sprzedaż. Pomimo faktu, że lokali mieszkalnych poszukujących właściciela jest naprawdę sporo, ceny za metr kwadratowy mieszkania wcale nie spadają. Wręcz przeciwnie, od początku bieżącego roku daje się zauważyć tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ceny za lokale mieszkalne. Analitycy rynkowi spekulują już, czy możemy liczyć na wyhamowanie cen za mieszkania od 2022 roku.

Segment mieszkaniowy broni się przed skutkami pandemii koronawirusa

W 2020 roku rynek nieruchomości stanął przed ciężką próbą. Mieszkaniówka była jednym z tych segmentów rynku, które dość dobrze poradziły sobie z nowymi realiami, szybko reagując na zmiany. Zastój w segmencie mieszkaniowym był widoczny tylko przez chwilę. Deweloperzy szybko podjęli działania, które miały na celu utrzymać zainteresowanie kupujących zakupem mieszkania z rynku pierwotnego. Na rynku szybko pojawiły się alternatywne formy sprzedaży lokali mieszkalnych. Mieszkania można było oglądać dzięki wirtualnym spacerom. Dzięki wizualizacji potencjalni kupujący mogli łatwiej podjąć decyzję, czy jest to lokal, który spełnia ich oczekiwania. Strony internetowe inwestycji, które początkowo służyły jedynie jako wizytówki, szybko rozbudowano i wzbogacono o treści dotyczące projektów.

Ceny wciąż idą w górę

Zaskakujący jest nie tylko fakt, że sektor mieszkaniowy nie poddał się wpływowi pandemii i deweloperzy znaleźli metody, by utrzymać zainteresowanie kupujących mieszkaniami. Zadziwia również to, że sektor mieszkaniowy w dobie pandemii koronawirusa wręcz się rozwinął. Co więcej, w ofercie deweloperów nie tylko przybyło mieszkań na sprzedaż, ale również wzrosły ich ceny. W chwili obecnej ceny lokali mieszkalnych cały czas szybują w górę, a te wyraźne wzrosty uwidoczniły się już na początku bieżącego roku. Bardzo dobrze obrazuje to raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. Są to średnie ceny ofertowe: Przykładowo, w Białymstoku w IV kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania z rynku pierwotnego wynosiła 6238 złotych, natomiast w III kwartale 2021 roku wzrosła do 7621 złotych za metr. kw. W Kielcach w IV kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania z rynku pierwotnego osiągnęła 6235 złotych za metr kw. Z kolei w III kwartale 2021 roku wzrosła do średniej 6633 złotych za metr kw. mieszkania. W przypadku mieszkań w Gdańsku cena za metr kw. w IV kwartale 2020 roku wynosiła 9689 złotych, natomiast w III kwartale 2021 roku wzrosła do 10 310 złotych za metr kw. Również w Gdyni sytuacja wygląda podobnie. W IV kwartale 2020 roku średnia cena za metr kw mieszkania wynosiła 9759 złotych, natomiast w III kwartale 2021 roku wzrosła do 11 193 złotych za metr kw. W Warszawie w IV kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa za mieszkanie z rynku pierwotnego wyniosła 10 750 złotych za metr, a już w III kwartale 2021 roku – 11 406 złotych za metr kw. Mieszkania we Wrocławiu także podrożały. W IV kwartale 2020 roku cena ofertowa za mieszkanie we Wrocławiu na rynku pierwotnym osiągnęła średnią cenę w wysokości 8630 złotych za metr, a już w III kwartale 2021 roku - 9965 złotych za metr kw.

Osiedle z mieszkaniami na sprzedaż
fot. pexels.com

Jak z kolei przedstawia się sytuacja wśród mieszkań na rynku wtórnym? Okazuje się, że podobnie. Poniżej prezentujemy dane z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. Są to średnie ceny ofertowe: W Białymstoku w IV kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania z rynku wtórnego wynosiła 6398 złotych, natomiast w III kwartale 2021 roku wzrosła do 7133 złotych za metr. kw. W Kielcach w IV kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania z rynku wtórnego osiągnęła 5531 złotych za metr kw. Z kolei w III kwartale 2021 roku wzrosła do średniej 6100 złotych za metr kw. mieszkania. W Gdańsku cena za metr kw. w IV kwartale 2020 roku wynosiła 10 523 złotych, natomiast w III kwartale 2021 roku wzrosła do 11 156 złotych za metr kw. Mieszkania z rynku wtórnego. W Gdyni w IV kwartale 2020 roku średnia cena za metr kw mieszkania wynosiła 9563 złotych, natomiast w III kwartale 2021 roku wzrosła do 9919 złotych za metr kw. W Warszawie w IV kwartale 2020 roku średnia cena za mieszkanie z rynku wtórnego wyniosła 11 893 złotych za metr, a już w III kwartale 2021 roku – 12 950 złotych za metr. Mieszkania we Wrocławiu także odnotowały wyraźny wzrost cen na rynku wtórnym. W IV kwartale 2020 roku cena za mieszkanie we Wrocławiu na rynku wtórnym osiągnęła średnią cenę w wysokości 8597 złotych za metr, a już w III kwartale 2021 roku - 9160 złotych za metr kw. Powyższe zestawienie obrazuje, jak bardzo wzrosły ceny za mieszkania w poszczególnych miastach na terenie kraju. Jak widać, wzrosty cen obejmują nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego, ale również lokale mieszkalne z rynku wtórnego.

W ofercie deweloperów pojawiają się nowe mieszkania na sprzedaż

Pomimo tego, że ceny za mieszkania na sprzedaż idą w górę, chętnych na ich zakup wcale nie brakuje. Największą popularnością cieszą się nieprzerwanie największe miasta regionalne w Polsce oraz stolica. Jakie lokale interesują kupujących? Również tutaj preferencje zakupowe nie uległy dużym zmianom. Z rynku wciąż w szybkim tempie znikają kompaktowe kawalerki, komfortowe mieszkania 2- oraz 3-pokojowe. Coraz częściej kupujący pytają także o bardziej przestronne mieszkania, liczące 4 lub 5 pokoi. O metrażu powyżej 65 metrów kw. Duże zainteresowanie wśród kupujących utwierdza deweloperów o utrzymującym się popycie. Z tego względu na rynek oddawane są kolejne inwestycje, a deweloperzy szykują kolejne projekty, których budowa ma się dopiero rozpocząć. Wydaje się więc, że sektor mieszkaniowy radzi sobie dość dobrze pomimo rosnących cen za mieszkania.

Oferty sprzedaży pod lupą kupujących

Osoby, które poszukują odpowiedniego dla siebie mieszkania, weryfikują często całą rynkową ofertę. Oznacza to, że w kręgu ich zainteresowania znajdują się nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego, ale również te z drugiej ręki. Zarówno mieszkania nowe jak i używane posiadają swoje zalety oraz wady. Kupujący są tego faktu świadomi, dlatego nie dziwi fakt, że poszukując dla siebie idealnego mieszkania, prześwietlają pełną ofertę rynkową.