Koncepcja mikroapartamentów narodziła się na Zachodzie a dokładniej w Nowym Yorku, na Manhattanie, powstały tam pierwsze tego typu lokale mieszkalne. Szybko zdobyły dużą popularność zwłaszcza wśród młodych ludzi poszukających swojego pierwszego własnego lokum. Cieszyły się także zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy szukali sposobu na ulokowanie swoich finansów i uzyskanie intratnego dochodu. Pierwszy budynek zwany mikroapartamentem wybudowano Polsce w 2013 roku we Wrocławiu był to projekt „Starter „w ramach którego stworzono prawie 150 kawalarek wykończonych „pod klucz”, o wielkości maksymalnie do 28m2. Budnek ten usytuowany został w otoczeniu uczelni i szeregu lokali usługowych co oznaczyło go jako doskonałą inwestycję.

Spis treści:

Charakterystyka mikroapartamentów w ogólnym zarysie.

Lokale o niewielkim metrażu- sprzedaż dla jakiego konsumenta?

Mikroapartament jako bezpieczna lokata kapitału.

Co stanowi prawo?

Korzyści dla kupującego przy zakupie mikro nieruchomości.

 

Sprzedaż mieszkań o charakterze mikroapartamentów w Polsce i na świecie.

 

 Nieruchomości położone  w centrach dużych miast w Polsce stanowią dziś poszukiwaną inwestycję, obecnie na rynku pierwotnym wśród  licznych ofert sprzedaży mieszkań  możemy spotkać tzw. mikroapartamenty,  małe lokale jednopokojowe z aneksem kuchennym, o powierzchni od kilkunastu do dwudziestu kilku m2. Powstanie tego typu lokali jest odpowiedzią deweloperów na potrzeby rynku,  istnieje duża grupa osób zainteresowanych poszukiwaniem tymczasowej, niewielkiej przestrzeni mieszkalnej, położonej w centrum miasta czy innej korzystnej lokalizacji. Obserwujemy co raz silniejszy nurt na nabywanie tzw. niewielkich nieruchomości, które następnie wynajmowane są młodym osobom, studentom lub pracownikom korporacji a niekiedy przeznaczane są na powierzchnie biurowe. Mikroapartamenty są odpowiedzią na aktualne czasy, gdzie liczy się tu i teraz, i bardziej być aniżeli mieć, młode społeczeństwo nie przywiązuje wagi do posiadania nieruchomości, ponieważ brak zobowiązań w tym przypadku finansowych daje możliwość szybkiej zmiany.

Potrzeby Polaków się zmieniają więc zmienia się rynek sprzedaży mieszkań. 

 

 Z założenia mikroapartamenty miały służyć wyłącznie potrzebom singli i studentów, jednakże doskonała lokalizacja tego typu nieruchomości oraz pomysłowy sposób ich wykończenia sprawił, iż często sprzedaż mieszkań o niewielkiej powierzchni adresowana jest do osób, które szukają dodatkowego zarobku z tytułu inwestycji w nieruchomość. Ważną kwestią związaną z taką inwestycją jest fakt, iż nie każdy potencjalny konsument zainteresowany chęcią lokaty kapitału w tej formie posiada fundusze pozwalające na zakup dużego mieszkania bez posiłkowania się np. kredytem bankowym. Tymczasem już sam niewielki metraż mikroapartamentu pozwala niejednokrotnie na zakup go bez konieczności korzystania z zewnętrznego dofinansowania. Przy najmie takiego lokum ewentualny najemca jest świadomy przebywania na niewielkiej przestrzeni, ponieważ przeważa tu argument w postaci komfortu samodzielności. W sytuacji bowiem zajmowania większego lokalu, najemca taki musiałby współdzielić przestrzeń z kilkoma jeszcze lokatorami. Tymczasem korzystając z niewielkiego mikroapartamentu, cały lokal zajmowany jest tylko przez jedną osobę.

Jak pokazał rynek już na 5mkw możne powstać nieruchomość taki przypadek miał miejsce w Rzymie i było to jedno z najmniejszych mieszkań na świecie jednak to Chińczycy poszli o krok dalej wybudowali kilkadziesiąt mieszkań kapsułkowych o jeszcze mniejszej powierzchni.

 

                                            Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Plusy wynikające ze sprzedaży małych mieszkań

 

Zaletą przy sprzedaży mieszkań o charakterze mikroapartamentów jest również łatwość znalezienia ewentualnego kupca w przypadku chęci szybkiego spieniężenia tej inwestycji.  Rozpatrując zaś najem takiego lokalu   oczywistym wydaje się, iż mieszkanie takie nie będzie wynajmowane przez jednego najemcę na okres wielu lat. Tutaj jednak cena za najem i doskonała lokalizacja nieruchomości sprawiają, iż ewentualne znalezienie nowego najemcy nie zajmie zbyt dużo czasu. Obserwując obecne trendy, niektórzy z najemców będą traktować takie mieszkanie jako lokal dla studenta, inni, którzy rozpoczynać będą życie zawodowe - jako pierwsze własne mieszkanie w dużym mieście. Często też nieruchomości o tym charakterze wynajmowane będą dla pracowników zagranicznych firm, którzy przyjeżdżają do Polski na krótki, kilkumiesięczny okres i potrzebują własnego lokalu położonego w doskonałej lokalizacji. Jak ukazują statystki istnieje pewnien procent osób,  inwestujący w kupno mieszkań dla swoich dzieci, które rozpoczęły studia w dużym mieście, zaś po upływie pięcioletniego okresu wynajmują go dalej na rynku.

 

                                          Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Kwestie prawne  w ujęciu deweloperów.

 

 W 2018r. przepisy prawa budowlanego ustanowiły, iż powierzchnia użytkowa mieszkania ma wynosić minimum 25 m2, jednak mikroapartamenty nie powstają na gruntach mieszkaniowych a usługowych, więc formalnie nie są mieszkaniami. Powoduje to jednak pewien konflikt, ponieważ deweloperzy próbując ominąć obowiązujące przepisy starają się zachęcić konsumenta oferując to jako lokale użytkowe tylko, że na tego typu nieruchomości nałożona jest znacznie wyższa stawka podatku Vat wynosi ona nie 8proc a 23proc. W związku z tym w świetle prawa stają się usługą i są objęte dodatkową stawką VAT. Jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami, odliczyć taki podatek może każda osoba kupująca lokal użytkowy, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie. Nie trzeba takowej zakładać, aby odzyskać pieniądze, gdyż najem majątku prywatnego mieści się w definicji działalności gospodarczej zawartej w przepisach o VAT. Kupując więc mikroapartament płacimy jedynie cenę netto. Tym samym jest to kolejny aspekt zachęcający do takiej inwestycji. Cena małych lokali jest bardziej atrakcyjna niż w przypadku kawalerek czy mieszkań dwupokojowych a niewielki metraż oznacza niższe koszty użytkowania.

 

 

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 Mikroapartamenty - sprzedaż mieszkań dla konkretnej grupy odbiorców.

 

Sprzedaż mieszkań , mikroapartamentów to szalenie atrakcyjna inwestycja dla kupujących w porównaniu do tradycyjnych metod lokowania kapitału - lokat bankowych czy inwestycjach w papiery wartościowe zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatni ostatni rok, gdzie większość konsumentów wycofała swoje oszczędności z lokat bankowych, ponieważ była i nadal jest to nieopłacalna forma. Kupujący mikroapartament może liczyć na wzrost wartości takiego mieszkania w krótkim czasie oraz dodatkowo na przychód pasywny, uzyskiwany z tytułu najmu takiej nieruchmości. Na naszym rynku, mikroapartamentami zainteresowani są konsumenci, dla których mieszkanie jest głównie traktowane jako forma noclegowa, przejściowa zaś znaczna część ich życia toczy się poza miejscem zamieszkania. Głównym argumentem jest tu przede wszystkim  korzystna lokalizacja mieszkania i niska cena. W większości takich przypadków mikroapartamenty to wariant jedynie tymczasowy, który sprawdza się na pewnym etapie życia.

                                                                               Roksana Białecka-WGN Nieruchomości