fot. pexels.com

Najtańsze mieszkania na sprzedaż bardzo szybko schodzą z rynku. Inwestorzy czekają na okazje, które pojawiają się nieczęsto. Najtańsze są zazwyczaj lokale mieszkalne wymagające remontu, cechujące się małą powierzchnią lub mało atrakcyjną lokalizacją. Czasami trafiają się również takie, których właścicielom zależy na szybkiej sprzedaży, w związku z czym są skłonni do negocjacji cenowych przemawiających na korzyść kupujących. Jakie M. są obecnie dostępne w bazie Grupy WGN? Inwestorze, śpiesz się z ich weryfikacją!

Spis treści:
Lokale mieszkalne na polskim rynku nieruchomości
Prywatnie lub pod biznes
Magnes na kupujących
Rząd chce rozruszać sektor mieszkaniowy przy wsparciu nowego programu
Jaki lokal mieszkalny wybrać?
WGN z niedrogimi M. w ofercie

Sektor mieszkań na sprzedaż w obliczu polskich realiów

Obecnie sektor mieszkań na sprzedaż mierzy się z trudną sytuacją rynkową. Polaków zwyczajnie nie stać na zakup nieruchomości. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które planowały nabyć lokal mieszkalny przy wsparciu kredytu hipotecznego. Z uwagi na zaostrzone procedury udzielania pożyczek, banki częściej zaczęły wydawać swoim klientom decyzje odmowne. W efekcie liczba sprzedawanych M. zaczęła maleć. Deweloperzy muszą się obecnie bardziej natrudzić, aby znaleźć nabywców na większe apartamenty. Natomiast małe metraże sprzedają się wciąż dobrze. Do ich zalet należy oczywiście niższa cena, jednak dzięki temu więcej nabywców może pozwolić sobie na złożenie oferty zakupu. Ponadto małe M. wymagają mniejszego wkładu finansowego na wykończenie i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń. Ich nabywcami są zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy.

Lokale mieszkalne do zamieszkania kontra M. pod inwestycję

Osoby, które planują nabycie lokalu mieszkalnego, dużą wagę przywiązują obecnie do ceny. Na powrót stała się ona jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru. Dotyczy to zarówno osób kupujących lokal mieszkalny przy wsparciu kredytu hipotecznego, jak również tych, które nabywają M. za gotówkę. Klientami deweloperów są nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Nabywają oni lokale mieszkalne w celach inwestycyjnych. Często przeznaczają je na wynajem i z tego tytułu czerpią stałe, comiesięczne zyski. Niejednokrotnie najemcy swoim czynszem spłacają tak naprawdę kredyt inwestora, zaciągnięty na poczet nabycia nieruchomości. Inwestorzy stale monitorują rynek i możliwie szybko wykupują małe mieszkania na sprzedaż, które nie wymagają zbyt dużego wkładu finansowego. Takie lokale mieszkalne to również doskonały wybór dla inwestorów, którzy na rynku nieruchomości dopiero stawiają pierwsze kroki.

Jakie mieszkania na sprzedaż najszybciej przyciągają nabywców?

Jakiego rodzaju mieszkania na sprzedaż stanowią największy wabik na kupujących? Zdecydowanie najszybciej sprzedają się kompaktowe kawalerki oraz niewielkie lokale mieszkalne oferujące dwa pokoje. Nabywcy zwracają również uwagę na dostęp do balkonu lub niewielkiego, prywatnego ogródka. Istotnym kryterium wyboru jest także poziom rozbudowy infrastruktury otoczenia. Ważny jest dostęp nie tylko do sklepów i punktów usługowych, ale również do przystanków komunikacji miejskiej. Większą popularnością cieszy się obecnie niska, bardziej kameralna zabudowa osiedlowa.

mieszkanie na sprzedaż
fot. pexels.com

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma zwiększyć ruch w sektorze mieszkaniowym

Rząd, zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku, postanowił wyjść Polakom naprzeciw. W lipcu 2023 roku ma zostać uruchomiony program Pierwsze Mieszkanie, w ramach którego dostępne będą dwa warianty: Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Co istotne, program nie będzie dostępny dla wszystkich. Jest on skierowany wyłącznie do osób, które nie posiadały nigdy wcześniej, ani nie posiadają obecnie prawa własnościowego do nieruchomości mieszkalnej, tj. domu, mieszkania czy spółdzielczego prawa. Dodatkowo beneficjenci programu nie mogą mieć ukończonych 45 lat. W rządowym programie Pierwsze Mieszkanie będą mogły wziąć udział te banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a następnie będą mogły wprowadzić instrumenty do swojej oferty produktowej.

Mieszkania na sprzedaż dostępne obecnie na rynku – rynek pierwotny czy wtórny?

Jakiego rodzaju mieszkanie na sprzedaż jest lepszym wyborem? Nowe, z rynku pierwotnego, czy może z drugiej ręki, jakie oferuje rynek wtórny? Wybór odpowiedniego lokalu mieszkalnego jest sprawą bardzo indywidualną. Dla jednych nabywców bardzo istotne jest to, aby M. było zupełnie nowe. Z kolei inni nie zwracają na ten fakt większej uwagi, koncentrując się na ustalonych przez siebie, bardziej istotnych kryteriach wyboru, jak cena, lokalizacja, metraż itp. Oba rynki mają swoje zalety i wady. Do nabywców należy więc ustalenie priorytetów wyboru.

Ciekawe oferty lokali mieszkalnych z bazy WGN

W bazie WGN znajduje się obecnie dużo atrakcyjnych ofert M., które czekają na nowych właścicieli. Część z nich, zwłaszcza te cechujące się najniższą ceną, wymagają gruntownego remontu. Inwestorów fakt ten jednak nie odstrasza. Nabywając tani lokal mieszkalny, mogą bowiem przeznaczyć większy budżet na jego remont lub odświeżenie i wyposażenie. Dodatkowo lokale mieszkalne o niewielkiej powierzchni można szybciej odnowić i wyposażyć. Takiego rodzaju M. mogą stanowić zarówno dobrą lokatę kapitału, jak i miejsce do życia – zwłaszcza dla osób, które dopiero weszły w dorosłe życie i nie dysponują oszczędnościami na nabycie droższego lokalu mieszkalnego.
Jednym z najtańszych mieszkań na sprzedaż z oferty WGN jest oferta, której agentem na wyłączność jest WGN Głogów. Lokal mieszkalny położony jest we wsi Leszkowice w woj. lubelskim. Jest to bardzo przestronna kawalerka o powierzchni 42,5 metrów kwadratowych, która mieści się na 1 piętrze 3.kondygnacyjnego budynku. Leszkowice to cicha i spokojna miejscowość, idealna dla osób, które chcą zamieszkać w otoczeniu zieleni, z dala od miejskiego zgiełku. Lokal mieszkalny wymaga remontu. Do lokalu mieszkalnego przynależy ogródek oraz pomieszczenie gospodarcze. Cena ofertowa wynosi 60 000 złotych, co daje 1412 złotych za metr kwadratowy.
Kolejną propozycją jest lokal mieszkalny znajdujący się na parterze kamienicy zlokalizowanej w Ziębicach przy ulicy Kolejowej. Wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Ząbkowice Śląskie. Na M. składa się przestronny pokój o powierzchni około 30 metrów kwadratowych oraz kuchni, łazienki i toalety. Mieszkanie na sprzedaż wymaga kapitalnego remontu. Wraz z lokalem nowy właściciel nabywa ogródek oraz komórkę lokatorską. Kamienica zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od rynku w Ziębicach. Lokal mieszkalny został wystawiony na sprzedaż za 78 000 złotych, co daje 2027 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.
WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Lesznie Górnym. Lokal o powierzchni 47 metrów kwadratowych liczy 2 pokoje, łazienkę, kuchnię oraz toaletę. Znajduje się na 1 piętrze 5.kondygnacyjnego bloku mieszkalnego. do M. przynależy również przestronny balkon oraz piwnica. Lokal mieszkalny wymaga remontu. Jego cena ofertowa wynosi 95 000 złotych, co daje 2021 złotych za metr kwadratowy.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl