Mieszkania na sprzedaż stanowią bardzo atrakcyjną lokatę kapitału. Z tego względu osoby, które chcą względnie bezpiecznie ulokować swoje pieniądze, często wybierają nieruchomości. Mieszkania na sprzedaż pozwalają nie tylko zamienić środki finansowe na nieruchomość, ale również pozwalają na ich pomnażanie. Lokale mieszkalne mogą stanowić doskonałe źródło zarobków, a przy tym nie wymagają od właściciela nieruchomości zbyt dużego nakładu czasu na kontrolowanie zarobków. W zasadzie, kiedy uda mu się wynająć M., może spokojnie czerpać zyski z wynajmu.

Spis treści:
Sytuacja w segmencie mieszkaniowym
Wciąż jest drogo, będzie drożej
Nowe inwestycje wciąż powstają
W mniejszych miejscowościach przybywa osiedli
Jakie lokale są w centrum zainteresowania?
Miasto czy miasteczko?
Lokale mieszkalne bezpieczną inwestycją?
Podsumowanie sytuacji na rynku nieruchomości

Rynek mieszkań na sprzedaż w Polsce

Mieszkania na sprzedaż cieszą się niesłabnącą popularnością. Rynek nie odnotowuje zastoju nawet w obecnym trudnym dla całego rynku nieruchomości momencie. Ceny lokali mieszkalnych cały czas rosną, co może rodzić obawy, czy utrzyma się zainteresowanie kupujących. Póki co nie ma sygnałów, by sprzedaż lokali mieszkalnych miała drastycznie spaść. Kupujący cały czas aktywnie przeglądają bieżącą ofertę mieszkań dostępnych na rynku.

Ceny za lokale mieszkalne idą cały czas w górę

Ceny mieszkań zaczęły wyraźnie rosnąć krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Całkowity lockdown przyczynił się do wstrzymania wszelkich prac na terenach budów. Kiedy został zniesiony, pracownicy szybko powrócili na tereny inwestycji, żeby nadgonić opóźnione harmonogramy realizacji. Deweloperom zależało, aby dostarczać na rynek nowe mieszkania w sposób ciągły. Niestety kłopoty w przedsiębiorstwach spowodowane lockdownowym zastojem, odbiły się również na producentach. W efekcie w bardzo szybkim tempie zaczęły rosnąć ceny za materiały budowlane i wykończeniowe. To wszystko znalazło odbicie w rosnących cenach mieszkań. Pomimo tego kupujący nie przestawali dokonywać transakcji. Częściowo były to osoby prywatne, które chciały możliwie najtaniej kupić swoje wymarzone M., zanim ceny nie wzrosły jeszcze bardziej. A częściowo byli to indywidualni inwestorzy, którzy chcieli nabyć lokale w celach inwestycyjnych. Nabywanie ich na fali wznoszącej, i sprzedaż w nieco późniejszym czasie po wyższej cenie, jest dość ryzykownym, jednak dobrym pomysłem.

Deweloperzy nie przestają budować

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w kraju, trudno dostępnych kredytach i wciąż rosnących cen mieszkań, które w końcu mogą zrazić kupujących, deweloperzy nie przestają dostarczać na rynek nowych inwestycji. Osiedla powstają zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak również w mniejszych miejscowościach. W przypadku rozbudowywanych osiedli, na rynek oddawane są do użytku kolejne ich etapy. Dzięki takiej postawie deweloperów, nowe mieszkania dostarczane są na rynek w sposób płynny, co również wpływa na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych kupujących.

Rynek mieszkaniowy
fot. pexels.com

Nowe inwestycje nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich

Deweloperzy budują nowe osiedla nie tylko w dużych miastach. Popularnością cieszą się także mniejsze miejscowości, które dzieli od dużych aglomeracji miejskich około 20-30 km. Powstają tam najczęściej mieszkania dostępne w budynkach o niskiej, kameralnej zabudowie. Brak miejskiego zgiełku i brak problemów z miejscami do parkowania z pewnością są atutami mniejszych miast. Dodatkowo kupujący mogą liczyć na niższą cenę za metr kwadratowy mieszkania, co takie jest bardzo dużym atutem. Deweloperzy dostrzegają potencjał mniejszych miejscowości i coraz chętniej budują na ich terenach nowoczesne osiedla meszkaniowe.

Jakich mieszkań na sprzedaż poszukują kupujący?

Dla kupujących ważnym kryterium wyboru jest niewątpliwie cena za mieszkanie na sprzedaż. W zależności od budżetu jakim dysponują, będą określali swoje widełki wyboru. Istotną kwestią jest lokalizacja, jednak wydaje się ona coraz częściej schodzić na dalszy plan. Kluczową kwestią jest powierzchnia mieszkania, a także liczba oferowanych pokoi. Atutem jest dostęp do tarasu lub balkonu, a w przypadku lokali parterowych, do własnego ogródka. Kupujący zwracają również uwagę na obecność windy w bloku, co także stanowi wartość dodaną. Bardzo ważna jest liczba miejsc parkingowych, z którymi jest niejednokrotnie problem w dużych miastach. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest w takim przypadku garaż podziemny z własnym miejscem do parkowania. Kupującą cenią sobie jednak również dużą liczbą naziemnych miejsc parkingowych, z których skorzystać będą mogli nie tylko oni, ale również odwiedzający ich goście czy rodzina. Istotne jest również to, jak bardzo rozbudowana jest infrastruktura otoczenia. Bliskość sklepów, punktów usługowych, żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni, przystanków komunikacji miejskiej itp. stanowi niewątpliwy atut. Dla kupujących coraz częściej istotna jest różne bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych, z których mogliby skorzystać do aktywnego wypoczynku.

Duże miasto czy mała miejscowość?

Zarówno duże aglomeracje miejskie jak i mniejsze miejscowości posiadają swoje zalety. Jeśli chodzi o mieszkania w dużych miastach, to z pewnością atutem jest tutaj dostęp do wszelkich udogodnień i pełnej infrastruktury. Miasto zapewnia także możliwość skorzystania z ośrodków kulturowych, kin, licznych restauracji czy klubów. Z kolei mniejsze miejscowości zapewniają więcej ciszy i spokoju. Dodatkowo ceny za metr kwadratowy za mieszkania są w ich przypadku niższe, co stanowi istotną zaletę. Ponadto w mniejszych miejscowościach nie występuje jeszcze tak nagminny, miejski problem porannych korków i zatłoczonych ulic. Łatwiej również o znalezienie miejsca do parkowania, co wbrew pozorom jest bardzo ważną kwestią.

Nie tylko do zamieszkania, ale również pod inwestycję

Prywatni inwestorzy, którzy planują ulokowanie kapitału w lokum mieszkalnym, chętnie kupują kawalerki oraz mieszkania z dwoma pokojami. Takie M. najłatwiej jest wynająć, i są to stosunkowo najtańsze na rynku lokale. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także mieszkania przeznaczone do gruntownego remontu. Nabywając taki lokal, remontując go i wykańczając w nowoczesnym standardzie, inwestorzy mają możliwość odsprzedaży lokalu po znacząco wyższej cenie. Mieszkania są dobrą formą lokaty kapitału i sposobem na jego pomnażanie. Od inwestora zależy, czy bardziej satysfakcjonujący będzie dla niego jednorazowy zastrzyk gotówki po sprzedaży lokum, czy bardziej interesuje go dużo mniejszy, lecz stały zarobek z wynajmu.

Sytuacja na rynku wciąż nie jest stabilna

Rynek nieruchomości w Polsce jest obecnie w fazie dostosowywania się do nowych realiów. Jedne sektory radzą sobie z tymi zmianami lepiej, inne gorzej. Sektor mieszkaniowy zaliczyć można do tych pierwszych. Elastyczność i pomysłowość deweloperów sprawiły, że nawet w czasie lockdownu zainteresowanie mieszkaniami nie ustało. Obecnie sektor ten mierzy się ze stale rosnącymi cenami za metr kwadratowy mieszkania. Za wzrosty te częściowo odpowiedzialne są stale rosnące ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, które odbijają się na kosztach ukończenia inwestycji. Pomimo tego, że bańka cenowa jeszcze nie pękła, Polacy nie rezygnują z nabywania M. Póki co ciężko niestety określić, czy wraz z początkiem kolejnego roku na rynku dojdzie do znaczących przemian i spadku cen za mieszkania, na które czekają wszyscy zainteresowani zakupem własnego lokum.