Mieszkanie na sprzedaż, które znajduje się pod wyłączną opieką jednego biura nieruchomości, ma szansę na szybsze dopięcie transakcji sprzedaży. Co więcej, pośrednik w obrocie nieruchomościami może wynegocjować dla swojego klienta wyższą cenę transakcyjną, niż ten pierwotnie oszacował. Współpraca pomiędzy właścicielem lokalu mieszkalnego a pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może się więc okazać bardzo korzystna przy umowie na wyłączność.

Spis treści:

Ofert na rynku jest sporo
Gospodarka kontra sektor mieszkaniowy
Nowe czy używane?
Plusy lokali z pierwszej ręki
Plusy lokali z drugiej ręki
Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami
Pośrednik i deweloper – duet idealny
Korzyści z umów wyłącznościowych

Duża konkurencja w sektorze mieszkań na sprzedaż

Obecnie na rynku nieruchomości znajduje się dużo ofert mieszkań na sprzedaż. Dobre i sprawdzone oferty znaleźć można na stronie naszej firmy WGN lub nawiązując kontakt z nami. Dotyczy to rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dostępne są lokale o bardzo zróżnicowanej powierzchni, ilości pokoi oraz lokalizacji. Prywaciarze wystawiają swoje lokale mieszkalne na portalach ogłoszeniowych. Deweloperzy posiłkują się biurami sprzedaży. Coraz chętniej pod uwagę brana jest współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, który nie tylko pomoże w procesie sprzedaży, ale również wyróżni ofertę na rynku.

Niesprzyjająca sytuacja gospodarcza i polityka bankowa

Bieżąca sytuacja w kraju nie jest zbyt korzystna dla sektora mieszkaniowego. Rekordowo wysoka inflacja, niestabilna gospodarka oraz zaostrzona polityka bankowa negatywnie odbijają się na sprzedaży lokali mieszkalnych. Często nawet jeśli na zakup lokalu mieszkalnego znajdzie się chętny, ma on problem z uzyskaniem w banku kredytu hipotecznego. Jak z kolei wiadomo, spory odsetek kupujących posiłkuje się wsparciem hipotecznym. Osoby, które nie mogą uzyskać pożyczki z banku, automatycznie tracą możliwość nabycia lokalu mieszkalnego. To duży problem zarówno dla prywatnych sprzedających, jak i deweloperów, którym zależy na szybkim znalezieniu właścicieli dla oferowanych przez nich mieszkań.

Mieszkanie na sprzedaż – lepsze z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zarówno mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, jak i lokale mieszkalne pochodzące z rynku wtórnego, bronią się odmiennymi zaletami. Kupujący, którzy rozpoczynają poszukiwania idealnego lokalu mieszkalnego, często pod uwagę biorą oba rynki – deweloperski i z drugiej ręki. Dzięki temu wachlarz ofert, które spełniają wymagania kupujących, jest znacznie bogatszy. Mogą więc oni wybrać nie tylko dogodny dla siebie lokal mieszkalny, ale również dopasować lokalizację i cenę za metr kwadratowy.

Zalety lokali mieszkalnych z drugiej ręki

Lokale mieszkalne pochodzące z rynku wtórnego posiadają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim bronią się dużo bardziej atrakcyjną lokalizacją, niż nowe mieszkania. Osiedla budowane były często w ścisłym centrum miasta, lub w innych atrakcyjnych lokalizacjach w obrębie centrów dzielnic, na przykład blisko parków. Kupujący doceniają M. z rynku wtórnego także za rozmieszczenie samych budynków. Dawniej budowano poszczególne budynki w sporej odległości od siebie, aby zapewnić mieszkańcom maksymalne poczucie komfortu. Kolejnym plusem jest rozbudowana infrastruktura otoczenia, która rozwijała się na przestrzeni lat i dopasowywała do aktualnych potrzeb okolicznych mieszkańców. W efekcie mieszkańcy starszych osiedli mają łatwy i szybki dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, sklepów oraz lokali usługowych, przedszkoli, żłobków, szkół, kościołów, przychodni itp. Dla wielu osób jest to bardzo istotne, ponieważ nie chcą tracić czasu na konieczność dojazdów w różne miejsca. Posiadanie tak wielu usług w najbliższej okolicy jest więc sporym plusem.

Lokal mieszkalny pod wynajem
fot. pexels.com

Zalety lokali mieszkalnych z pierwszej ręki

Również lokale mieszkalne z rynku pierwotnego bronią się wieloma zaletami, które przyciągają nabywców. Przede wszystkim są to zupełnie nowe mieszkania. Kwestia ta dla wielu osób jest istotna, ponieważ zależy im na nabyciu zupełnie nowego lokum, w którym nikt wcześniej nie mieszkał. Oznacza to brak konieczności modernizacji wnętrz i długotrwałych remontów po poprzednich lokatorach. Kolejnym plusem jest często kameralna zabudowa. Dotyczy to zwłaszcza osiedli, które powstają na obrzeżach miast, w otoczeniu dużej ilości terenów zielonych i rekreacyjnych. Nieocenioną wartość mają również parkingi. Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że wielu kupujących jest mobilnych i potrzebuje samochodu do codziennego przemieszczania się. Starają się więc zapewnić na osiedlach odpowiednią liczbę naziemnych miejsc parkingowych, które są ogólnodostępne. Często mieszkańcy mają również możliwość wykupienia na własność miejsc parkingowych zlokalizowanych w podziemnych garażach. Takie rozwiązanie jest komfortowe, gdyż właściciel lokum mieszkalnego ma zapewnione wolne miejsce do parkowania.

Pośrednik pomoże przy mieszkaniach na sprzedaż

Podczas poszukiwań idealnego mieszkania na sprzedaż nieoceniona może okazać się pomoc profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Osoba taka pozwoli kupującemu na zaoszczędzenie czasu, który musiałby poświęcić na samodzielne poszukiwania lokalu mieszkalnego. Pośrednik wyszuka dla swojego klienta M., które mieszczą się w jego budżecie, oraz które będą spełniały stawiane przez kupującego wymagania. Co więcej, pośrednik w obrocie nieruchomościami zajmie się również kwestiami formalnymi i wszelką dokumentacją, umówi też spotkanie z notariuszem i pomoże w dopięciu transakcji. Ponadto może on wynegocjować dla swojego klienta atrakcyjniejszą cenę transakcyjną. Współpraca pomiędzy nabywcą lokum mieszkalnego a pośrednikiem może być bardzo owocna i korzystna dla obu stron.

Deweloperzy również chętnie korzystają z profesjonalnego wsparcia

Nie tylko prywatni kupujący, ale również deweloperzy chętnie podpisują umowy z biurami pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wówczas to profesjonalni pośrednicy zajmują się poszukiwaniem osób chętnych do nabycia mieszkania z rynku pierwotnego. Nie wszyscy deweloperzy chcą sprzedawać lokale mieszkalne w ramach własnych biur sprzedaży, ponieważ bardziej opłacalna jest dla nich właśnie współpraca z zewnętrznym pośrednikiem. Rozwiązanie takie eliminuje konieczność zatrudniania własnych pracowników oraz organizowania biura sprzedaży nieruchomości.

Umowa na wyłączność – czy warto?

Czy podpisanie umowy na wyłączność jest korzystne? Jak najbardziej, wielokrotnie umowa taka przynosi szybsze korzyści. Pośrednik, któremu na wyłączność powierzono zbycie nieruchomości, będzie mógł skorzystać z większego zaplecza finansowego na choćby reklamę lokalu mieszkalnego w Internecie oraz prasie drukowanej. Będzie on również mógł promować ofertę za pomocą banerów reklamowych itp. W przypadku umów otwartych pośrednicy często ograniczają się do zamieszczenia oferty w portalach i prasie, oraz aktywnym poszukiwaniu klienta, jednak nie dysponują wówczas dodatkowym funduszem na promowanie oferty. Powód tego jest prosty – na promocji jednego pośrednika może skorzystać inny, z konkurencyjnego biura. W przypadku umów na wyłączność pośrednik w obrocie nieruchomościami zyskuje pewność, że wszelkie jego działania oraz wykonana praca zaprocentują bezpośrednio jemu. Dzięki temu może rozdysponować większy budżet na promowanie oferty i poszukiwanie chętnego nabywcy.