Kawalerki na sprzedaż w dalszym ciągu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kupujących. Chętnie nabywają je zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy. Kawalerki stanowią rozsądną alternatywę dla osób, które planują samodzielne zamieszkanie jako single, jak również sprawdzą się doskonale w przypadku par planujących wspólne życie. Kawalerki to także świetna forma inwestycji kapitału. Zaletą tych mieszkań jest niewątpliwie ich cena, dlatego wiele osób rozważa nabycie ich jako swojego pierwszego M.

Spis treści
Kompaktowe mieszkania wciąż na topie
Pandemia nie studzi zapału kupujących
Kto kupuje małe mieszkania?
Przedsiębiorcy także zainteresowani
Lokum mieszkalne jako źródło dochodu
Jednopokojowe mieszkania wciąż w sprzedaży
Kupujący przeglądają wszystkie oferty na rynku

Kawalerki na sprzedaż utrzymują wysokie zainteresowanie

Swoją popularność kawalerki na sprzedaż zawdzięczają kilku kwestiom. Przede wszystkim są to zazwyczaj najtańsze lokale mieszkalne dostępne na rynku do sprzedaży. Nie oznacza to wcale, że ich cena za metr kwadratowy jest najniższa. Jednak z uwagi na to, że powierzchnia kawalerek nie przekracza zwykle 20-25 metrów kwadratowych, ich ostateczna cena – w porównaniu choćby do dwupokojowych lokali mieszkalnych – jest dużo niższa. Ponadto remont lub wykończenie kawalerki także pociąga za sobą dużo niższe koszty, niż w przypadku większych lokali mieszkalnych. Właśnie z tego względu mieszkania te są tak chętnie wybierane przez kupujących i szybko znikają z rynku.

Popularne także w trakcie pandemii

Pandemia nie wpłynęła na obniżenie popularności kawalerek. Mieszkania te w dalszym ciągu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Deweloperzy starali się, aby kupujący mieli dostęp do informacji o poszczególnych inwestycjach mieszkaniowych także w okresie lockdownu, dlatego mocno rozbudowywali strony internetowe. Kupujący mieli możliwość zapoznania się z rzutem poszczególnych mieszkań i ich przykładową aranżacją. W przypadku wielu projektów dostępne były również wirtualne spacery, które dawały możliwość jeszcze lepszego wglądu w to, jak będzie prezentowała się inwestycja po oddaniu do użytku. W okresie lockdownu zdarzały się sytuacje, że kawalerki były kupowane w ciemno, czyli bez uprzedniego, osobistego udania się na miejsce realizacji projektu mieszkaniowego. Na rozwiązanie takie decydowali się najczęściej doświadczeni w branży inwestorzy. Oczywiście najczęściej sytuacje takie miały miejsce na rynku pierwotnym, kiedy to stan techniczny nie jest w stanie zaskoczyć inwestora, ponieważ kawalerka jest zwyczajnie nowa. Miały jednak miejsce także transakcje na rynku wtórnym, które z punktu widzenia kupującego były bardziej ryzykowne, gdyż faktyczny stan techniczny nabywanego mieszkania nie był do końca znany. Niemniej niektórzy decydowali się na to ryzyko, ponieważ zależało im na zdobyciu jednopokojowego mieszkania.

Dla kogo kawalerki na sprzedaż?

Kawalerki na sprzedaż cieszą się uznaniem nie tylko wśród inwestorów, ale również osób prywatnych. Chętnie nabywają je osoby, które planują samodzielne zamieszkanie. Lokale mieszkalne tego typu cieszą się też dużą popularnością wśród par, które zaczynają wspólne życie i planują zamieszkań razem. Kawalerka gwarantuje prywatność a równocześnie jej utrzymanie jest tańsze, niż w przypadku większych mieszkań. Dla wielu kupujących, zwłaszcza młodych osób, które dopiero rozwijają się zawodowo, zakup jednopokojowego mieszkania wydaje się być rozsądną decyzją. Oczywiście drobni inwestorzy także śledzą oferty sprzedaży lokali mieszkalnych, a kawalerki są dla nich atrakcyjną lokatą kapitału. Za pomocą mieszkania mogą bowiem ów kapitał pomnażać.

Wnętrze kawalerki
fot. pexels.com

Mieszkanie biznesowe

Poza zakupem na własny użytek czy też na cele inwestycyjne, kawalerki kupowane są także przez właścicieli korporacji. W mieszkaniach tych mogą oni lokować swoich pracowników podczas odbywania przez nich podróży służbowych. Jest to korzystne rozwiązanie w sytuacji, kiedy pracownicy firmy muszą być mobilni a miejsce wykonywania przez nich pracy jest zawężone. Dzięki temu przedsiębiorca, który regularnie wysyła pracownika w podróż służbową, może ulokować go w mieszkaniu pracowniczym Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku względów. Przede wszystkim firma ma pewność, że mieszkanie będzie zawsze dostępne i sama ustala grafik noclegowy dla pracowników, którzy mają z niego korzystać. Kolejną zaletą jest to, że przedsiębiorca nie musi korzystać z usług hoteli, co w dłuższej perspektywie czasu może okazać się opłacalne. Nie dziwi więc, że kawalerki interesują także przedsiębiorców.

Lokum jednopokojowe jako lokata kapitału

Wracając do inwestorów, którzy zajmują się nabywaniem lokali pod cele inwestycyjne, to kawalerki są dla nich bardzo atrakcyjnymi mieszkaniami. Kupując kompaktowe mieszkanie nie narażają się oni na bardzo duże wydatki. Jak bowiem wspomnieliśmy wcześniej, kawalerki to jedne z najtańszych mieszkań na rynku, licząc ich cenę ostateczną. Dodatkowo inwestor nie musi poświęcać na remont czy naprawy tak dużych środków, jak w przypadku mieszkań o większych metrażach. Kawalerki doskonale sprawdzą się jako mieszkanie do wynajęcia dla singla lub pary. To także doskonałe lokum pod niewielką działalność gospodarczą, na przykład punkt usługowy. Oczywiście część inwestorów kupuje kompaktowe mieszkania z myślą o ich remoncie i szybkiej sprzedaży po dużo wyższej cenie. Kawalerka może więc stanowić doskonałe źródło stałych, comiesięcznych dochodów z tytułu wynajmu, jak również pomóc inwestorowi w jednorazowym zwiększeniu zasobności portfela poprzez sprzedaż mieszkania w wyższej cenie po jego uprzednim wyremontowaniu.

Deweloperzy wciąż dostarczają na rynek kawalerki na sprzedaż

Deweloperzy dostrzegają stałe zapotrzebowanie na kawalerki na sprzedaż. Jednopokojowe mieszkania powstają niemal w każdej inwestycji mieszkaniowej. Czasami deweloperzy posuwają się wręcz do realizacji całych kompleksów, w których dostępne są jedynie kawalerki, nazywane przez nich mikroapartamentami. Tego typu inwestycje postrzegane są jednak jako patodeweloperka. Niemniej również w przypadku tego typu inwestycji o charakterze mieszkaniowym, są osoby chętne do nabycia niewielkiego mieszkania. Bardzo istotna jest tutaj jednak kwestia ceny za kawalerkę. Czasem bowiem może się okazać, że dużo korzystniej wypadnie zakup dwupokojowego mieszkania w gorszym standardzie budowlanym.

Lokale jednopokojowe popularne na rynku pierwotnym i wtórnym

W przypadku kawalerek, kupujący biorą pod lupę oferty z całego rynku. Kompaktowe mieszkania z rynku wtórnego cieszą się o tyle większym zainteresowaniem, że dostępne są w tym segmencie mieszkania do remontu, sprzedawane po dużo niższej cenie, niż średnia rynkowa. Z kolei kawalerki z rynku pierwotnego przyciągają kupujących, którym zależy na szybkim wykończeniu mieszkania. Osoby takie nie chcą być także zaskoczone przez ewentualne, konieczne do wykonania remonty czy naprawy, jakie mogą wyniknąć już po zakupie. Oba segmenty, zarówno kawalerki z rynku pierwotnego, jak i kawalerki z rynku wtórnego, mają swoich zwolenników.