W pewnym momencie swojego życia każdy z nas stanie lub już stanął przed decyzją sprzedaży swojego mieszkania i  kupnie większego lub budowie domu. Obecnie ceny nieruchomości z segmentu mieszkań poszybowały bardzo w górę i tak dla przykładu za mieszkanie 37m we Wrocławiu z rynku pierwotnego za które do niewdana płaciliśmy za metr średnio 9000 PLN dziś płacimy 110000 PLN.  Dużym wzrostom uległy także ceny na rynku wtórym, na obecny obraz mają wpływ ostanie dwa lata, które pokazują dużą nieprzewidywalność i brak pewnych. Sytuacja nadal jest bardzo dynamiczna i na ten moment żaden z analityków nie jest stanie przewiedzieć jednego scenariusza. Dlatego też watro postawić sobie pytanie czy sprzedawać nasze mieszkanie, czy rozpoczynać nową inwestycję przy rosnących kosztach życia czy dokonać tego samodzielnie czy może skorzystać z doświadczonego biura nieruchomości.

 


Spis treści:
Co warto wiedzieć przed decyzją sprzedaży?
Jak odpowiednio się przygotować?
Profesjonale biuro nieruchomości, korzyści płynące z jego wyboru.
Pułapki czekające na nieświadomego sprzedającego.

Należałoby dokładnie przemyśleć decyzje o sprzedaży mieszkania.

Tematyka dotyczącą sprzedaży mieszkania jest bardzo rozległa stąd też często osoby decyduje się na ten kierunek zasięgają wiedzy na różne sposoby począwszy od poszukiwań w intrenecie skończywszy na wizycie w biurze nieruchomości. Aczkolwiek posiłkując się jedynie informacjami z sieci możemy natknąć się na spore trudności zarówno przy samym etapie sprzedaży jak i po nim. Ponieważ liczba różnych i często i niesprawdzonych informacji tam zamieszczanych jest duża, co może spowodować szereg problemów. Według badań dotyczących sektora sprzedaży nieruchomości szacowany średni czas transakcji wynosił od 3 miesięcy do nawet 1,5 roku obecnie z uwagi na niepewne warunki kredytowe i rosnące koszty życia ten czas uległ skróceniu nawet do 2 miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, iż sprzedaż lokalu przed upływem 5 lat wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od osób fizycznych, który wynosi 19 proc. Istnieje też zapis, który pozwala na zastosowanie ulgi: jeżeli przed sprzedażą danej nieruchomości zainwestujemy w jego remont zachowując przy tym faktury najlepiej imiennie potwierdzające poniesione koszty. Wtedy też podatek od sprzedaży zmniejszany jest o koszty związane z uzyskaniem przychodu. Druga opcja to wykorzystanie przed upływem 3 lat środków uzyskanych ze sprzedaży na cele mieszkaniowe czy np. kupno innej nieruchomości, sprzedający ma to to okres dwóch lat w przypadku nie wykorzystania całości kwoty z pozostałości winien rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Zanim jednak dokonany transakcji sprzedaży naszego mieszkania zróbmy dokładny plan nabycia nowej inwestycji, biorcą pod uwagę naszą zdolność finansową oraz aktualne koszty życia w szczególności uwzględniając ceny art. budowalnych i fachowców z tego sektora.

 

                           Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkania na sprzedaż

Podstawą jest dobrze opracowany i realizowany krok po kroku plan na sprzedaż mieszkania.

Częstym błędem jaki popełniają osoby decydujące się na sprzedaż mieszkania jest presja czasu, która prowadzi do masy pomyłek i błędów, których możemy uniknąć przygotowując się do tego w odpowiedni sposób. Aby dobrze przygotować się do takiej transakcji należy spełnić klika istotnych warunków: przede wszystkich warto, aby lokal prezentował się nienagannie, czyli dobrze usunąć wszelkie powstałe usterki i odświeżyć lokum. Jak doskonale wiedzą osoby pracujące w biznesie, szczególnie specjaliści od marketingu konsumenci kupują oczami a pierwsze wrażanie robi się tylko raz. Kolejno warto ustalić dobrą adekwatną do rynku i do obowiązujących realiów cenę takiej nieruchomości. Podczas rozmowy a także przygotowując opis należy wymienić korzystane cechy naszego mieszkania oczywiście w sposób zgodny z prawdą. Tu panuje różnorodność, ale to na co zwracają uwagę klienci szukający to przede wszystkim po za metrażem i ceną, lokalizacja i infrastruktura w pobliżu, ważna jest też ilość terenów zielonych i niekiedy komunikacja z drogami dojazdowymi. Nie można zapominać jednak o koniecznych dokumentach jakie należy posiadać, jeśli będzie to sprzedaż mieszkania własnościowego trzeba przygotować akt notarialny, aktualny odpis z księgi wieczystej, informację o wymeldowaniu wszystkich osób przypisanych do danego lokalu a także potwierdzenie o braku zaległości. Kiedy umowa będzie dotyczyła mieszkania spółdzielczego, własnościowego wtedy wymagane będzie zaświadczenie z spółdzielni.                                       Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkania na sprzedaż

 

Biura nieruchomości to wiedza praktyczna i teoretyczna.

Jednym z powodów, dla których klienci nie decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnego wsparcia jakim jest doradca ds. nieruchomości to koszty związane z przeprowadzeniem takiej transakcji. Większość biur na rynku szacuje ją na ok 2-3 proc, prowizji, jednakże są także umowy zwierające wskaźnik 5-6 proc. Przystępując do współpracy z profesjonalnym agentem zyskujemy o wiele więcej, ponieważ przede wszystkim posiada on bogate doświadczenie oraz wiedzę z zakresu prawa, finansów etc. która jest niezbędna przy tego typu transakcjach. Po rozmowie z nami doświadczony broker zaproponuje odpowiednią formę współpracy, których na rynku jest klika począwszy od umowy na wyłączność na umowie sprzedaży bezpośredniej skończywszy. Doradca przeprowadzi nas także w bezpieczny sposób przez proces kompletowania dokumentów i samą sprzedaż notariusza, której ważnym element jest sam proces dokonania płatności. Oczywiście nie bez znaczenia jest także efekt skali jakie posiada biuro nieruchomości, osoba prywatna wstawiając ofertę sprzedaży mieszkania nie trafi swoim zasięgiem do tak szerokiej liczby odbiorców jak biuro. Agencje nieruchomości mają możliwość publikacji ofert w wielu sprawdzonych kanałach przez co automatycznie docierają do większej liczby potencjalnych nabywców naszej inwestycji.

                                  Zdęjcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 


Niebezpieczeństwa jakie mogą nas czekać przy sprzedaży mieszkania.

Czy więc warto skorzystać usług profesjonalnego biura nieruchomości czy samodzielnie dokonać sprzedaży naszego mieszkania? Nidy nie ma pewności kim jest strona kupująca i jakie przyświecają jej zamiary a to pomoże nam rozwikłać doświadczony agent, który zapewne w swojej historii przeprowadził sporą liczbę podobnych transakcji i wie na co zwrócić szczególną uwagę. Niebezpieczeństw i prób wykorzystania nieświadomości drugiej strony można napotkać wiele. Niestety zdarzały się już sytuacje, kiedy po podpisaniu aktu notarialnego strona kupująca nie uiściła zapłaty za sprzedaż a jednocześnie była już nowym nabywcą nieruchomości. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie depozytu u notariusza, który zabezpiecza osobę sprzedającą. W wyniku tego procederu kupujący uiszcza całość wymaganej opłaty za kupno nieruchomości u notariusza w formie gotówki lub przelewu, następnie kwota ta jest przekazywana stronie sprzedającej w dniu podpisania umowy. Tym samym rejent sporządza stosowny protokół z przycięcia  depozytu. Co ważne po sfinalizowaniu sprzedaży nowy nabywca powinien zgłosić, iż jest nowym właścicielem mieszkania do wspólnoty lub spółdzielni, obowiązkiem sprzedającego jest w tym przypadku tylko zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego co następuje przy rozliczeniu rocznym.

 

 

                                                                            Roksana Białecka-WGN-Niercuhmości