Jakie są różnice między apartamentem a zwykłym mieszkaniem? Które z cech musi posiadać nieruchomość, aby można było uznać lokal za apartament? Czy każde ogłoszenie apartamentowe jest nim w rzeczywistości? W tym poście zajmiemy się tymi tematami. Przyjrzymy się poszczególnym wytycznym, które musi spełniać obiekt, aby mógł zostać uznany za mieszkanie o podwyższonym standardzie. I czy podwyższony standard to już od razu apartament? Niejednokrotnie przeglądając oferty mieszkań i apartamentów można odnieść wrażenie, że niektóre z powyższych pojęć zostały właśnie pomylone. Tym artykułem chcemy choć trochę rozjaśnić sprawę.

 

Spis treści

Czym jest apartament?
Jakimi cechami wyróżnia się apartament?
Różne typy apartamentów.
Pozostałe informacje.


Pojęcie apartamentu .

Stałe skojarzenia związane z apartamentem są u wszystkich chyba jednoznaczne – apartament jest bardzo luksusowo urządzonym dużym mieszkaniem. Ponadto apartament stanowi także pomieszczenie, specjalny ekskluzywny pokój znajdujący się w hotelu, z czego także wszyscy zdają sobie sprawę. Co więcej, te definicje potwierdza także słownik języka polskiego. Rzadko pamięta się jednak o tym, że apartament to także „reprezentacyjne i prywatne wnętrze pałacowe” (SJP PWN, https://sjp.pwn.pl/sjp/apartament;2550452.html, dostęp: 17.06.2022 r.). Istotna jest także etymologia apartamentu. Otóż słowo to w język francuskim oznacza większe mieszkanie, a włoskie „appartare” to „oddzielić”. Zarysowuje to cały obraz dotyczący luksusowego mieszkania zwanego apartamentem – to większe mieszkanie, oddzielone lub wydzielone w taki sposób, aby spełniało potrzeby większej prywatności i przestrzeni dla domownika (lub gościa hotelu). Czym dokładnie jest owe większe wydzielenie apartamentu oraz zapewnienie komfortu i przestrzeni – jakie cechy mieszkania się na to składają – w dalszej części artykułu.

                             Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 

 

 Cechy apartamentu. 


Na zakup mieszkania w typie apartamentu pozwalają sobie głównie osoby zamożne, chcące zwiększyć luksus swojego dotychczasowego życia. Decydują się oni wtedy na wybór odpowiedniej lokalizacji nowej nieruchomości mieszkalnej, zwracają uwagę na sąsiedztwo, sam budynek oraz właściwy lokal, który ma stać się ich nowym domem. Biorąc pod uwagę wymienione elementy składające się na rozróżnienie apartamentu od zwykłego mieszkania, można wskazać, że apartament powinien znajdować się w prestiżowym otoczeniu – apartament nie znajdzie się raczej na zwykłym, standardowym osiedlu, a jego lokalizacja będzie w dużej mierze oddzielona od zatłoczonych osiedli mieszkaniowych. Prestiżowa okolica to taka, w której znajduje się odpowiednio dobrane sąsiedztwo, budynki oraz schemat ich położenia został skrupulatnie zaplanowany, architektura jest wybitnie elegancka, a jakość wszystkich użytych materiałów jest doskonała, bardzo często wykorzystywane są do budowy naturalne i szlachetne lub egzotyczne materiały.

Lokalizacja zazwyczaj zawiera wszelkie udogodnienia dla mieszkańców – od terenów zielonych, zaspokojenia potrzeb przebywania blisko natury, ciszy i spokoju, to jednocześnie taka nieruchomość znajduje się stosunkowo blisko centrum miasta, a w szczególności wszelkiego rodzaju obiektów oddanych do użyteczności publicznej.

Architektura budynku zachwyca w samym zamyśle projektowym oraz jest utrzymana w bardzo dobrym stanie, a cały obiekt w czystości. Podstawą jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom poprzez różnego rodzaju środki – monitoring, ochronę, bramy itd. Nierzadko w budynku mieszczącym w sobie apartamenty znajdują się takie pomieszczenia jak recepcja i lobby, jak również sale sportowo-rekreacyjne oraz basen. Oczywistością są przeznaczone dla konkretnych lokatorów miejsca parkingowe. Nie powinno zabraknąć nowoczesnej windy. Coraz częściej standard apartamentów się podnosi również technologiczne i widoczne są zainstalowane systemy smart home lub inne udogodnienia, jak np. wanna z hydromasażem czy kominek, a klimatyzacja jest elementem podstawowym.

Wymiary takiego obiektu mieszkalnego w postaci powierzchni użytkowej jak i wysokości pomieszczeń są zdecydowanie większe od standardowych. Powierzchnia mieszkalna powinna przekraczać 100 metrów kwadratowych, a wysokość 275 centymetrów. Na nieruchomość powinny przypadać również przynajmniej trzy pokoje.

Wnętrze apartamentu, podobnie jak cały budynek, jest wykonane z dbałością o detale oraz wysoki standard użytych materiałów. Przemyślany projekt wnętrza jest obligatoryjny. Rozkład pomieszczeń jest funkcjonalny (plan prostokąta) i zapewnia jak największą przestronność, a widok z dużych okien jest ciekawy i atrakcyjny – to dlatego nierzadko apartamenty są zlokalizowane na wyższych lub najwyższych piętrach budynków. Bardzo często przy apartamentach można spotkać pokaźny taras.

 

                               Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 

Rodzaje apartamentów.

Apartamenty i mieszkania dzielą się na różne segmenty. Planując zakup apartamentu lub mieszkania warto wziąć pod uwagę również i poniższą charakterystykę.

Nie bez znaczenia jest określony standard mieszkania. Pierwszym, podstawowym i najczęściej spotykanym standardem mieszkania jest z języka angielskiego „low-end”. Ten podstawowy standard ze względu na niższe koszty jest najbardziej dostępny i chętnie wybierany. W tym przypadku niższa cena jest związana z mniej prestiżową okolicą, mieszkania niejednokrotnie są tworzone w postaci powtarzalnego układu wielu mieszkań w budynku. Także standard materiałów użytych do wykonania lokalu jest tańszy. Przestrzeń jest funkcjonalna, lecz nie zapewnia odpowiednio dużo miejsca, a tym samym prywatności i przestrzeni.

Kolejnym segmentem są mieszkania o podwyższonym standardzie. Te lokale są zdecydowanie bardziej atrakcyjne pod względem aranżacji wnętrza, wielkości mieszkania, wyglądu całego budynku, jak również lokalizacji tej nieruchomości. Nierzadko spotykane tutaj są już większe, specjalnie projektowane na przykład garderoby.

Wyżej w hierarchii są apartamenty, a o ich cechach pisaliśmy powyżej. Te nieruchomości nabywają przede wszystkim zamożne i wymagające osoby.

Jednakże można wyróżnić jeszcze apartamenty luksusowe, czyli z języka angielskiego „high-end”. Projektowane i wykańczane są one w najwyższym możliwym standardzie, bez pomijania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. To w tym segmencie prym wiodą najbardziej luksusowe i prestiżowe nowinki na rynku. Lokalizacja takiego obiektu musi być najbardziej wyjątkowa, jak tylko jest to możliwe – szczególnie ważne jest połączenie dużego i wyjątkowego otoczenia zieleni wraz z dostępem do zabytków, miejsc kultury i centrum miasta. Projekty tego typu nieruchomości tworzą najbardziej znane i znamienite nazwiska wśród architektów.

                       Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

 

 


Co więcej ciekawego w temacie apartamentów? 

Dość często zdarzają się sytuacje, gdy w sieci w różnego rodzaju ofertach zwykły lokal mieszkalny o podstawowym standardzie lub nieco podwyższonym nazywa się apartamentem. Jest to zabieg czysto marketingowy, mający zwrócić uwagę potencjalnego nabywcę i zachęcić do zakupu mieszkania „apartamentu” w stosunkowo niskiej, promocyjnej cenie. Będąc klientem w świecie nieruchomości i chcąc się poruszać w tej dziedzinie z pełną świadomością, warto wiedzieć, jakie kryteria muszą być spełnione, aby faktycznie określoną nieruchomość móc nazwać apartamentem.