Apartamenty na sprzedaż cieszą się zainteresowaniem wśród kupujących, którzy wysoko stawiają poprzeczkę. Osoby, które wymagają od lokalu mieszkalnego wysokiego standardu, wybierają prestiżowe inwestycje mieszkaniowe. Liczy się dla nich nie tylko standard wykończenia, ale również lokalizacja na napie miasta. Obecnie sytuacja na rynku nie jest sprzyjająca. Ceny mieszkań wyraźnie wzrosły, droższe są również apartamenty.

Spis treści:

Luksusowe lokale mieszkalne w Polsce
Kupujący przychylni segmentowi premium
Mieszkania z wyższej półki, które przyciągają nabywców
Oferta w mniejszych miastach też atrakcyjna
Kupujący badają oferty na rynku
Nowe lokale mieszkalne z segmentu premium
Używane lokale mieszkalne z segmentu premium
Mniejsza dostępność hipotek odbija się na sprzedaży

Apartamenty na sprzedaż marzeniem niejednego kupującego

Fakt, że wokół apartamentów na sprzedaż kręci się coraz większa liczba potencjalnych kupujących, nie powinien zaskakiwać. Już od kilku lat Polacy wyraźnie podnoszą poprzeczkę, jeśli chodzi o oczekiwany standard mieszkań. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Kupującym zależy na jak najwyższym standardzie (w stosunku do możliwości finansowych) lokali mieszkalnych, które biorą pod uwagę przy zakupie. Deweloperzy, jak i właściciele M. z rynku wtórnego, dobrze zdają sobie z tego sprawę.

Przyciągają chętnych do zakupu

Mieszkania z wyższej półki są na celowniku coraz większej liczby kupujących. Nabywają je zarówno osoby prywatne, jak również inwestorzy, którzy planują wykorzystać nieruchomość mieszkalną w celach zarobkowych. Ekskluzywne lokale mieszkalne stanowią doskonałą propozycję dla turystów, którzy w okresie wakacyjnym poszukują przestronnego mieszkania w wysokim standardzie, który będzie oferował im najwyższy komfort i wygodę. Naprawdę luksusowych inwestycji wciąż nie jest wiele, dlatego kupujący stale poszukują lokali mieszkalnych, które będą spełniały ich wyśrubowane kryteria wyboru.

Jakie apartamenty na sprzedaż są najbardziej atrakcyjne?

Jakiego rodzaju luksusowe apartamenty na sprzedaż najszybciej schodzą z rynku? Dla najbardziej wymagających kupujących istotna jest doskonała lokalizacja. Idealnie, jeśli jest to prestiżowa okolica, na przykład w ścisłym centrum miasta, blisko miejskiego rynku. Doskonałym rozwiązaniem jest również lokalizacja w inwestycji typu mixed-use, czyli nieruchomości, która poza apartamentami, oferuje również inne lokale. Przykładem może być tutaj wrocławski Sky Tower, w którego ofercie znajdują się ekskluzywne mieszkania, prestiżowe biura oraz pasaż handlowy. Dzięki takiej lokalizacji właściciele luksusowego M. zyskują szybki i prosty dostęp do wielu sklepów oraz punktów usługowych. Taka lokalizacja umożliwia również bardziej kompleksowe rozwiązanie, dające możliwość połączenia miejsca do zamieszkania z miejscem do pracy (biura na wynajem) w ramach jednej nieruchomości. Kolejną kwestią, na którą kupujący zwracają uwagę, jest jakość materiałów użytych do budowy obiektu i wykończenia wnętrza lokalu mieszkalnego. Wartość dodaną dla kupujących stanowią ponadto takie udogodnienia, jak podziemne parkingi z prywatnym miejscem parkingowym, klimatyzowane pomieszczenia (zarówno korytarze jak i wnętrze mieszkania), całodobowa ochrona, monitoring osiedla, cichobieżne windy itp. Nieoceniony będzie również piękny widok, jaki będzie roztaczał się z okien luksusowego mieszkania.

Nowoczesny apartament
fot. pexels.com

Nie tylko duże miasta regionalne

Mogłoby się wydawać, że ekskluzywne lokale mieszkalne powstają wyłącznie w stolicy i największych miastach regionalnych. Nic podobnego, tego rodzaju M. rozsiane są po mapie całego kraju. Dzięki temu kupujący mają naprawdę szeroki wachlarz wyboru. Mogą nie tylko dopasować do swoich wymagań standard lokalu mieszkalnego, ale również wybrać najbardziej dogodną dla siebie lokalizację. Oczywiście plusem jest fakt, że w mniejszych miejscowościach ekskluzywne mieszkanie można nabyć po niższej cenie, niż w stolicy kraju czy innych największych miastach regionalnych.

Jakie apartamenty na sprzedaż oferuje obecnie rynek nieruchomości?

Na rynku nieruchomości dostępnych jest obecnie całkiem sporo apartamentów na sprzedaż. Oczywiście należy mieć na uwadze, że określenie „apartament” niejednokrotnie jest przez sprzedających nadużywane w celu przyciągnięcia uwagi potencjalnych kupujących. Mimo wszystko osoby, które planują zakup luksusowego mieszkania, naprawdę mają w czym wybierać. Różnorodną ofertę prezentują biura WGN. Przykłady apartamentów dostępnych w biurach WGN prezentujemy poniżej, z podziałem na rynek pierwotny i rynek wtórny.

Rynek pierwotny

WGN Piotrków Trybunalski pośredniczy w sprzedaży luksusowego mieszkania zlokalizowanego w inwestycji przy skrzyżowaniu ulic Kostromska i Jaworowa w Piotrkowie Trybunalskim. Przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny o powierzchni około 112 metrów kwadratowych, na które składają się 4 przestronne pokoje. Cena ofertowa lokalu mieszkalnego wynosi 918 400 złotych, co daje 8 200 złotych za metr kwadratowy. WGN Łódź pośredniczy w sprzedaży ekskluzywnego mieszkania w prestiżowej lokalizacji Łódź Bałuty. Lokal mieszkalny liczy ponad 149 metrów kwadratowych. Składa się na niego 5 pokoi. Cena ofertowa wynosi 1 192 000 złotych, co daje 7 981 złotych za metr kwadratowy luksusowego mieszkania.

Rynek wtórny

WGN Wrocław pośredniczy w sprzedaży stylowego mieszkania w kamienicy. Lokal mieszkalny położony jest w centrum Wrocławia na Starym Mieście. Na lokal mieszkalny o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych składają się 2 przestronne pokoje mieszkalne. Nieruchomość nadaje się do zamieszkania od zaraz. Cena ofertowa luksusowego lokalu mieszkalnego wynosi 950 000 złotych, co daje 13 554 złotych za metr kwadratowy. WGN Sosnowiec pośredniczy w sprzedaży lokalu mieszkalnego w prestiżowej lokalizacji: Katowice, Muchowiec. Na lokal mieszkalny składają się 4 pokoje z przestronnym tarasem. Lokal mieszkalny o powierzchni prawie 93 metrów kwadratowych został wystawiony na sprzedaż za 1 136 000 złotych, co daje 12 239 złotych za metr kwadratowy.

Kredyty hipoteczne a sprzedaż mieszkań

Na podstawie powyższych przykładów widać, że ceny za luksusowe lokale mieszkalne są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od lokalizacji, standardu wykończenia i powierzchni mieszkania. Z pewnością sektor luksusowych nieruchomości mieszkalnych będzie się w dalszym ciągu nasycał. Na rynku stale przybywa luksusowych inwestycji, które oferują mieszkania w wysokim standardzie. Pomimo rosnącego zainteresowania luksusowymi mieszkaniami, w ostatnim czasie popyt wyraźnie zmalał. Dotyczy to nie tylko sektora premium, ale całego segmentu mieszkaniowego. Powodem tego jest między innymi niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju i rosnące stopy procentowe. Kredyty hipoteczne stają się coraz trudniej dostępne, przez co sporo osób, które planowało zakupić prestiżową nieruchomość przy wsparciu bankowej pożyczki, nie ma obecnie takiej możliwości. Póki co ciężko spekulować, kiedy sytuacja na rynku się poprawi. Mimo wszystko deweloperzy zdają się zachowywać pozytywne nastroje, a ekskluzywne lokale mieszkalne zdobywają kupujących, chociaż niekiedy muszą na nich trochę poczekać.