W Polsce od kilku lat trwa trend na zakup mieszkań i pozostałych nieruchomości poza granicami kraju, dużą popularnością cieszy się Hiszpania oraz Bułgaria. Wydarzenia geopolityczne, inflacja oraz rosnące ceny mieszkań i domów spowodowały, iż kilkakrotnie wzrosło zainteresowanie takimi inwestycjami. Atrakcyjne ogłoszenia znikają z portali pośredniczących przy takich transakcjach w ciągu kilku dni. Nastąpiła jednak zmiana myśleniowa wcześniej inwestycja taka traktowana była jako lokata kapitału, obecnie wielu Polaków poważnie myśli o przeprowadzce za granicę.

Spis treści:
Jakie kierunki wybierają Polacy nabywający nieruchomości za granicą?
Przepisy prawne przy transakcjach zakupowych nieruchomości w innych krajach.
Warto skorzystać z pomocy eksperta.
Kryteria cenowe za granicami kraju.
Inwestycja w nieruchomości korzystnym wyborem.

Główne kierunki inwestycji Polaków w zakup mieszkania za granicą.

Osoby, które wcześniej zastanawiały się nad zakupem mieszkania w obecnej sytuacji polityczno - ekonomicznej podejmują decyzję o nabyciu nieruchomości: mieszkania czy też domu za granicą. Oczywiste staje, iż w chwili obecnej odkładanie tego wyboru sprawi, iż możemy stracić część z naszych oszczędności z uwagi na rosnącą inflację oraz słabnącą polską walutę. Aktualnie, poza Hiszpanią i Bułgarią popularnym kierunkiem dla transakcji zakupowych dotyczących nieruchomości są Portugalia, Włochy i Francja. Jak można zaobserwować, przy wyborze danego kraju klienci kierują się przynależnością do UE, klimatem oraz sytuacją gospodarczą danego państwa.
Nadto za wyjątkiem wyżej wymienionych oczywistych kierunków można dostrzec, iż wzrósł popyt na nieruchomości poza Europą, tj. w USA, Dubaju lub nawet na Mauritiusie.
W Hiszpanii najwięcej sprzedaje się nieruchomości w Torrevieja na południowej Costa Blanca, Camposol koło Murcji w mieście Estepona na Costa del Sol, koło Villamartin na Costa Blanca, w pobliżu Orihuela Costa i Condado de Alhama koło Murcji.
We Francji, oprócz Lazurowego Wybrzeża najpopularniejsze miejsca do zakupu nieruchomości to Brytania na północy Francji i okolice Nancy oraz Morbihan.
W Portugalii często wybierane miejsca to miasta Albufeira, Algarve, Faro i Portimao.

 

Procedury związane z zakupem mieszkań za granicą. 

 

                                    Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Myśląc o zakupie mieszkania poza granicami Polski warto pamiętać również o tym, iż każdy kraj posiada odmienne procedury prawne związane z taką transakcją. I tak dla przykładu, we Francji forma zakupu nieruchomości bardzo przypomina znaną z naszego rynku. Wszelkie dokumenty sporządzane są u notariusza, który zadba o prawidłowy przebieg procesu, poza koniecznością uregulowania kwestii podatkowych, kupujący nie ma żadnych innych obowiązków.
Tymczasem w Hiszpanii za wyjątkiem posiadania aktualnego paszportu lub dowodu osobistego oraz numeru hiszpańskiej identyfikacji podatkowej koniecznym jest założenie konta w hiszpańskim banku.
Wydawać się może, iż obywatele Polski jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z uwagi na swobody zagwarantowane przepisami wspólnotowymi, mogą bez żadnych przeszkód nabywać nieruchomości we Włoszech. O ile kwestie związane z uzyskaniem włoskiego kodu fiskalnego, opłacenie kosztów notarialnych czy podatków związanych z zakupem nieruchomości wydają się być oczywiste, tak dalsze formalności związane z rodzajem zakupywanej nieruchomości mogą być już trudniejsze do zrealizowania. Włoskie prawo bowiem wyróżnia w tym względzie takie pojęcia jak mieszkanie, mieszkanie dwupokojowe, mieszkanie jednopokojowe, dom, dom na wsi z zabudowaniami, gospodarstwo, rezydencję czy szeregowiec.

 Biuro nieruchomości gwarantem bezpieczeństwa przy zakupie mieszkania. 

Bezpieczna realizacja zakupu mieszkania lub innej nieruchomości powinna być poprzedzona sprawdzeniem ofert u zaufanego doradcy ds. nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w innych krajach obowiązuje odmienne aniżeli w Polsce prawo podatkowe. Niekiedy więc formalności i bariera językowa mogą stanowić pewną przeszkodę dla kupującego. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia agenta nieruchomości, który znając obowiązujące lokalne realia pomorze w wyborze stosownej inwestycji i zapewni opiekę przy finalizowaniu transakcji. Często za granicami kraju można także natrafić już na polskie biura nieruchomości lub biura zapewniające usługę tłumacza. Pewnym wyzwaniem będzie też uzyskanie ewentualnego kredytu na zakup. Bank w Polsce udzieli kredytu na zakup dopiero wówczas, gdy zabezpieczymy go inną nieruchomością, znajdującą się na terenie Polski.

                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Uwarunkowania cenowe w innych krajach.

Ceny przy zakupie nieruchomości poza granicami Polski zależą głównie od lokalizacji. Wpływ na tą wartość ma również standard mieszkania i jego otoczenie. Dokonując porównania można wskazać, iż we Włoszech za m2 nieruchomości zapłacimy 2,2 tys. euro, we Francji natomiast średni koszt za m2 wynosi 4,4 tys. Euro, na Malcie zapłacimy średnio 5 tys. euro za m2. Atrakcyjnie prezentuje się tutaj Hiszpania, gdzie za m2 malowniczo położonej nieruchomości zapłacimy niemal 2,5 tys. euro za m2. Korzystnie cenowo prezentuje się również Portugalia możliwe jest nabycie mieszkania o powierzchni 90 m2 w cenie 119 tys. euro.
Wynika z tego, iż posiadając kapitał przekraczający 100 tys. euro możemy poważnie rozważyć taką inwestycję. Dobrze, aby pamiętać o tym, iż tzw. standard deweloperski np. w Hiszpanii jest odmienny od tego jaki obowiązuje w Polsce. Zakup takiej nieruchomości oznacza, iż jest ona wykończona "pod klucz", co więcej często apartament taki znajduje się na zamkniętym osiedlu, wyposażonym w baseny czy siłownie.
Posiadając mniejszy kapitał można rozważyć inwestycje np. w Bułgarii, przeglądając oferty możemy tam znaleźć w pełni wyposażony apartament, położony niedaleko morza, w cenie około 50 tys. euro. Również porównywanie cen apartamentów w Chorwacji pozwala na znalezienie mieszkania w cenie poniżej 100 tys. euro. Korzystnym kierunkiem inwestycyjnym będzie również Albania, tam na zakup mieszkania w dobrej lokalizacji wystarczy kwota nie przekraczająca 200 tys. zł.
Ciekawym kierunkiem do zakupu nieruchomości może stać się również w nieodległym czasie Czarnogóra kraj, należący do jednego z najmłodszych i najmniejszych w Europie przyciąga coraz większą ilość turystów. Liczba osób odwiedzających ten jakże mały śródziemnomorski kraj zwiększała się co roku o około 1o proc na co wpływa zapewne fakt, iż w tym kraju mamy ponad 200 słonecznych dni w roku. Także tam inwestycja w nieruchomość nie będzie wymagała wkładu przekraczającego 100 tys. eu.

                                           Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na sprzedaż

Zakup mieszkania na zagranicą to transakcja z zyskiem. 

 Ogromną zaletą po dokonaniu zakupu mieszkania po za granicami kraju jest możliwość jego wynajęcia zwłaszcza, iż istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się wynajmem i zapewniają kompleksową logistykę na terenie danego kraju jeśli to my sami nie możemy się tym zająć.

 Warto zwrócić uwagę na ograniczenia jakie istnieją w kwestii wynajmu nieruchomości. Np. na Majorce wprowadzone zostały licencje turystyczne, stąd jest ona miejscem, w którym nie wolno wynajmować pokoi turystycznych w domach wielorodzinnych. Można to robić jedynie w budynkach jednorodzinnych.
Licząc na zwrot z inwestycji należy wsiąść pod uwagę, iż w dużych miastach będzie on mniejszy aniżeli w miejscowościach z bezpośrednim dostępem do morza czy oceanu. Inwestując w nieruchomości wakacyjne należy pamiętać o tym, że kursy walut często się wahają, co może mieć istotny wpływ na wartość czy też koszty zarządzania.
Podsumowując, w przeciągu dwóch lat zmierzyliśmy się z ogromnymi wyzwaniami jakimi jest pandemia oraz sytuacja geopolityczna oba te czynniki zmieniają polski rynek nieruchomości i były katalizatorem dla wzrostu inwestycji Polaków w zagraniczne nieruchomości.

                                                                    Roksana Białecka-WGN Nieruchmości