Sektor mieszkań na sprzedaż przed startem programu

Sektor mieszkań na sprzedaż w Polsce jeszcze w czerwcu tego roku był spokojny. Lokale mieszkalne nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, można było mówić bardziej o początkach stagnacji. Sytuacja ta dotyczyła zarówno sektora pierwotnego i lokali mieszkalnych oferowanych przez deweloperów, jak również sektora wtórnego, i lokali mieszkalnych oferowanych przez prywatnych sprzedających. Ceny M. były po prostu wysokie i część nabywców postanowiła wstrzymać się z decyzją o zakupie do czasu, aż ceny lokali mieszkalnych zaczną spadać. Tymczasem w lipcu doszło do zupełnie odwrotnej sytuacji.

W dniu 1 lipca 2023 roku w życie wszedł nowy rządowy program – Pierwsze Mieszkanie. Kiedy tylko został uruchomiony, banki zapełniły się osobami, które chcą skorzystać z rządowego wsparcia i stać się beneficjentami nowego programu. Co jednak z lokalami mieszkalnymi? Jak się okazuje, deweloperzy jedynie przeczekiwali pierwsze półrocze. W lipcu dało się zauważyć podwyżki cen za mieszkania na sprzedaż. W ślad za deweloperami poszli właściciele prywatnych lokali mieszkalnych z sektora wtórnego. W efekcie ogólne ceny za mieszkania na sprzedaż w Polsce poszły do góry.

fot. Canva

Jakie mieszkania na sprzedaż są dostępne w ramach programu?

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie, który ma ułatwić zdobycie mieszkania na sprzedaż, wszedł w życie z dniem 1 lipca 2023 roku. Program ten składa się z dwóch instrumentów. Pierwszym z nich jest Konto mieszkaniowe, które ma ułatwić Polakom gromadzenie oszczędności potrzebnych na zakup pierwszego lokum mieszkalnego. Z kolei drugi instrument to Bezpieczny kredyt 2%, który stanowi system dopłat do kredytu w określonym przedziale kwotowym. Uzbierane w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Bezpieczny kredyt 2%

O przyznanie Bezpiecznego kredytu 2% mogą ubiegać się osoby, które nie posiadały nigdy wcześniej, ani nie posiadają obecnie własnościowej nieruchomości o charakterze mieszkalnym, tj. lokalu mieszkalnego, domu czy spółdzielczego prawa do lokalu albo domu. Istotne jest też kryterium wiekowe - beneficjent programu nie może mieć ukończonych 45 lat. Jeśli z programu chce skorzystać małżeństwo, to może to zrobić młodsze z małżonków, które nie ukończyło 45. roku życia. W ramach instrumentu budżet państwa będzie dokonywał dopłat w różnicy pomiędzy stałą stopą a oprocentowaniem kredytu hipotecznego zaciągniętego przez beneficjenta programu, zgodnie ze stopą 2 procent. Dopłat tych budżet państwa będzie dokonywał przez okres 10 lat. Maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tysięcy złotych w przypadku singli.
Z kolei w przypadku małżeństw z co najmniej jednym dzieckiem maksymalna wysokość kredytu wynosi 600 tysięcy złotych. Co istotne, beneficjent instrumentu Bezpieczny kredyt 2% będzie mógł nabyć lokal mieszkalny zarówno z rynku pierwotnego, jak również z rynku wtórnego, co jest dużym atutem programu Pierwsze Mieszkanie. Beneficjent programu Pierwsze Mieszkanie ma również dowolność w kwestii standardu mieszkania na sprzedaż, jego lokalizacji a także ceny. w ramach programu Pierwsze Mieszkanie nie obowiązuje bowiem żaden limit cenowy za 1 metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż.


fot. Canva

Konto Mieszkaniowe

Drugim instrumentem, który jest dostępny w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, jest Konto mieszkaniowe. Jest to rodzaj specjalnego konta oszczędnościowego, które prowadzone jest przez komercyjne banki. Właścicielem Konta mieszkaniowego może być osoba, która spełnia warunki wzięcia udziału w programie, czyli w kwestii wieku i braku praw do innych lokali mieszkalnych. Konto mieszkaniowe mogą otworzyć także osoby, które posiadają jeden niewielki lokal mieszkalny i mieszkają w nim z co najmniej dwójką własnych albo przysposobionych dzieci. Przy dwójce dzieci lokal mieszkalny może mieć do 50 metrów kwadratowych, przy trójce dzieci lokal mieszkalny o powierzchni do 75 metrów kwadratowych, 90 metrów kwadratowych przy czwórce dzieci i bez limitu przy pięciu lub większej liczbie dzieci.

Mieszkania na sprzedaż przy wsparciu programu: które banki biorą w nim udział?

Polacy mogą skorzystać już ze wsparcia rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, aby poszukiwać swojego przyszłego mieszkania na sprzedaż. Jakie banki biorą udział w programie? Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) opublikował na stronie internetowej aktualną listę prywatnych banków, które zdecydowały się na udział w rządowym programie Pierwsze Mieszkanie. Poniżej znajduje się lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie bezpiecznego kredytu 2%: dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego:
- Alior Bank S.A.
- Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
- Bank PEKAO S.A.
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
- PKO Bank Polski S.A.
- SGB-Bank S.A.
- VeloBank S.A.

Poniżej znajduje się lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy przy prowadzeniu kont i lokat mieszkaniowych:
- Alior Bank S.A.
- Bank PEKAO S.A.

Lista pochodzi z oficjalnej strony internetowe Banku Gospodarstwa Krajowego i jest aktualizowana na bieżąco. Nie wszystkie banki komercyjne podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Niektóre dopiero zamierzają taką umowę podpisać, jednak nie oznacza to wcale, że z cała pewnością wszystkie komercyjne banki zaangażują się w rządowy program Pierwsze Mieszkanie.

Prognoza trudna do oszacowania

Sektor mieszkaniowy notuje obecnie spore ożywienie. Zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż wzrosło. Niestety, w ślad za większym zainteresowaniem poszły również coraz wyższe ceny. Polacy zdają się jednak nie zrażać tym, że cena 1 metra kwadratowego poszła w górę. Dla wielu osób start programu oznacza mimo wszystko możliwość realizacji marzenia o nabyciu własnego lokalu mieszkalnego. Inni chcą skorzystać w możliwości gromadzenia środków finansowych na koncie bankowych (w ramach instrumentu Konto mieszkaniowe), co pozwoli im zgromadzić środki finansowe potrzebne do nabycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym w przyszłości. Czy ceny w sektorze mieszkaniowym się uspokoją?

Czy deweloperzy oraz prywatni sprzedający zrezygnują z podwyżek? Póki co nic nie zapowiada, aby miał się ziścić taki scenariusz. Ceny nie mogą iść jednak w nieskończoność w górę. Najlepszym przykładem był ubiegły rok, a także pierwsza połowa bieżącego roku. W okresie tym, kiedy ceny lokali mieszkalnych osiągnęły już wysokie pułapy, zainteresowanie potencjalnych nabywców zwyczajnie zmalało. Również w tym przypadku sprzedający powinni mieć więc rękę na pulsie.