Inwestycja w Świdniku to dwa czterokondygnacyjne bloki we wschodniej części miasta przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota”. Do dyspozycji przyszłych najemców jest 108 mieszkań – od kawalerek po lokale czteropokojowe. Ich średni metraż wynosi około 50 mkw. Wszystkie mieszkania będą oferowane w standardzie podstawowym – z pomalowanymi ścianami, panelami podłogowymi, białym montażem, glazurą i terakotą w łazienkach i częściach kuchennych. Oznacza to, że wprowadzający się będą musieli jedynie urządzić kuchnię i wnieść do mieszkania meble. Inwestycja zostanie przekazana do najmu w czwartym kwartale 2021 roku.

W Świdniku - podobnie jak w innych lokalizacjach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego - nabór najemców składa się z dwóch etapów. Pierwszy to zebranie wniosków, które można wypełnić na stronie internetowej. Należy to zrobić w ciągu miesiąca, czyli do 15 kwietnia. Następnie w ciągu 14 dni trzeba dostarczyć niezbędne dokumenty. Po zebraniu wniosków samorząd przygotuje listę aplikujących uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Zgodnie z kryteriami pierwszeństwa, przyjętymi przez Radę Miasta Świdnik, na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, samotni rodzice, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed październikiem 1990 roku. Jednak, o mieszkanie w Świdniku może ubiegać się każdy, nawet osoby, które nie spełniają żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitor.

„To niezwykle miły moment, w którym zamykamy pewien etap. Moment, w którym podpisywaliśmy umowę nie jest tak odległy od tego, kiedy rozpoczynamy nabór. Miasto określiło kryteria i cieszę się, że preferencje otrzymają m.in. rodziny. Kryteria wybrane przez samorząd zapewnią tu miks społeczny. Dla mnie to tyle ważny moment, ponieważ to jedna z kilkunastu inwestycji, które rozpoczynałem będąc wiceministrem inwestycji i rozwoju, a dzisiaj kończą się takimi wydarzeniami jak rozpoczęcie naboru czy finalizacja prac budowlanych. Ponadto jest to moje rodzinne miasto co podwójnie cieszy. A trzecią satysfakcję czuję patrząc na to jak dzięki tej inwestycji zmienia się część miasta Świdnika. Jak widać już powstają tu kolejne inwestycje” - skomentował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych

„Mieszkania Plus ubogacają bardzo rynek mieszkań funkcjonujący w Świdniku. Ten rynek składa się z wielu segmentów - mieszkania spółdzielcze, TBS, czynszowe, a także te deweloperskie. Te mieszkania są przystosowane do rożnej zamożności mieszkańców miasta i brakowało takiego segmentu mieszkań na wynajem. Mieszkań, które można wynajmować nawet do końca życia lub - jeśli ktoś się na to zdecyduje - w przyszłości będzie można dochodzić do własności tego mieszkania” - dodał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.