Mieszkania na sprzedaż trudne do uzyskania

Mieszkania na sprzedaż są obecnie poza zasięgiem wielu osób, które chciałyby je kupić przy wsparciu kredytu hipotecznego. Ceny za metr kwadratowy w ostatnich latach poszły ostro w górę. Dodatkowo zmniejszyła się dostępność kredytów hipotecznych. Potencjalni kredytobiorcy, którzy jeszcze do niedawna mieli wypracowaną zdolność kredytową, po zmianach w bankowych procedurach niejednokrotnie ją tracili. To wszystko sprawiło, że wielu Polaków musi obecnie odkładać decyzję o zakupie nieruchomości na bardziej sprzyjające czasy. Popularnym rozwiązaniem, jakie uwidacznia się na rynku, jest nabywanie mniejszych mieszkań na sprzedaż, lub w gorszej niż pierwotnie poszukiwana lokalizacji.

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma przyczynić się do rozruszania sektora mieszkaniowego w Polsce

Ratunkiem dla osób, które nie widzą wyjścia z tej patowej sytuacji, jest nowy program rządowego wsparcia – Pierwsze Mieszkanie. Program ten ma ruszyć z dniem 1 lipca 2023 roku. Co istotne, program Pierwsze Mieszkanie kierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość o charakterze mieszkalnym. Co to oznacza? Osoby, które posiadają obecnie, lub posiadały kiedykolwiek wcześniej własnościowy lokal mieszkalny lub dom, nie będą mogły skorzystać z programu oferowanego przez rząd. Jego beneficjentami będą mogły zostać wyłącznie osoby, które będą kupować swoje pierwsze w życiu mieszkanie na sprzedaż lub dom. Dodatkowym kryterium uczestnictwa w programie jest wiek. Beneficjentami rządowego programu Pierwsze Mieszkanie będą mogły zostać wyłącznie osoby, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia.


Program pod lupą nie tylko potencjalnych beneficjentów, ale również deweloperów

Fakt pojawienia się na rynku nowego rządowego programu interesuje nie tylko potencjalnych beneficjentów. Zainteresowani są nim również deweloperzy, którzy dostarczają na terenie kraju nowe inwestycje mieszkaniowe. Jeśli program spotka się z dużym zainteresowaniem, to deweloperzy mogą liczyć na ożywienie w tym sektorze rynku nieruchomości. Obecnie na rynku dostępne są mieszkania na sprzedaż w ramach inwestycji, które zostały już oddane do użytku, lub ich ukończenie jest bliskie. Pojawienie się na rynku nowego programu wsparcia do zakupu nieruchomości o charakterze mieszkalnym, jest dla deweloperów szansą na wyprzedanie lokali mieszkalnych, które jeszcze nie znalazły właścicieli.

Czy mieszkania na sprzedaż będą bardziej dostępne dzięki programowi Pierwsze Mieszkanie?

Czy nowy rządowy program wsparcia Pierwsze Mieszkanie sprawi, że mieszkania na sprzedaż staną się bardziej dostępne? Beneficjenci właśnie na to liczą. Wsparcie od rządu oznacza większe szanse na realizację marzenia, jakim jest nabycie prawa własności do nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Co więcej – program Pierwsze Mieszkanie na narzuca konieczności nabywania lokum z rynku pierwotnego. Wsparciem mają być objęte mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, lokale mieszkalne z rynku wtórnego, a także budowa domu jednorodzinnego.


Kto może zostać beneficjentem programu Pierwsze Mieszkanie?

Do jakiej grupy beneficjentów kierowany jest rządowy program wsparcia Pierwsze Mieszkanie? Jak już wspominaliśmy, z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają obecnie, ani nie posiadały nigdy w przeszłości prawa własności do nieruchomości mieszkalnej (lokalu mieszkalnego lub domu), ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Kolejnym kryterium jest maksymalny wiek beneficjentów, który wynosi 45 lat. W przypadku małżeństw, jeśli jedno z małżonków ma więcej niż 45 lat, natomiast drugie jest młodsze i mieści się w kryterium wiekowym, może przystąpić z wnioskiem do programu Pierwsze Mieszkanie. Z programu Pierwsze Mieszkanie będą mogli skorzystać również obcokrajowcy, którzy posiadają w Polsce gospodarstwo domowe. Ponadto osoby, które chcą zostać beneficjentami programu Pierwsze Mieszkanie, muszą posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Póki co jednak nie wiadomo jeszcze, jak zdolność ta będzie obliczana. W ramach programu Pierwsze Mieszkanie dostępne będą dwie formy wsparcia: Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% będzie kredytem hipotecznym przeznaczonym na zakup pierwszej nieruchomości mieszkalnej beneficjenta, z atrakcyjnym, niskim oprocentowaniem. Należy jednak pamiętać, że do oprocentowania w wysokości 2% konieczne będzie doliczanie marży narzuconej przez bank udzielający kredytu hipotecznego. Oprocentowanie będzie obniżone przez okres pierwszych 10 lat spłaty zobowiązania hipotecznego. Wszystko to za sprawą dopłat do odsetek, na jakie może liczyć beneficjent programu Pierwsze Mieszkanie. Maksymalna kwota kredytu, o jaką może się ubiegać beneficjent wynosi 500 000 PLN w przypadku singli, oraz 600 000 PLN w przypadku małżeństw oraz par, które wychowują wspólnie co najmniej jedno dziecko. Wkład własny do kredytu nie jest wymagany. Kredyt hipoteczny może zostać przeznaczony na zakup pierwszego lokalu mieszkalnego, domu (lub jego budowę) a także działki budowlanej, na której ma powstać nieruchomość mieszkalna. Aby uzyskać Bezpieczny Kredyt 2%, beneficjent programu musi wprowadzić się do lokum mieszkalnego w przeciągu roku, oraz pozostać w tym lokalu przez okres co najmniej 10 lat od momentu uzyskania od banku kredytu hipotecznego. Beneficjent powinien także zdawać sobie sprawę z tego, że przez okres 10 lat od dnia przystąpienia do programu Pierwsze Mieszkanie, nie będzie on mógł nabyć na własność innego lokalu mieszkalnego.

Konto Mieszkaniowe

Czym z kolei jest Konto Mieszkaniowe? Będzie to specjalne konto oszczędnościowe, które będzie oferowane przez banki komercyjne współpracujące w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Okres oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym wynosi od 3 do 10 lat. beneficjent programu będzie wnosił co miesiąc wpłaty na to konto. Minimalna kwota miesięcznej wpłaty wynosi 500 złotych, natomiast maksymalna 2000 złotych. W efekcie beneficjent programu Pierwsze Mieszkanie będzie mógł zgromadzić na Koncie Mieszkaniowym kwotę od 6 000 złotych do 24 000 złotych rocznie. Beneficjenci, którzy dokonają co najmniej 11 wpłat w ciągu roku, w kwocie od 500 złotych do 2000 złotych miesięcznie, będą mogli liczyć na Premię Mieszkaniową, która zostanie przyznana przez państwo. Oprocentowanie Konta Mieszkaniowego będzie uzależnione od oferty konkretnego banku. Istotne jest również to, że odsetki będą zwolnione z podatku Belki.